Слупчане

село во Општина Липково

Слупчане — село во Општина Липково, во околината на градот Куманово.

Слупчане
Слупчане во рамките на Македонија
Слупчане
Местоположба на Слупчане во Македонија
Слупчане на карта

Карта

Координати 42°10′23″N 21°37′40″E / 42.17306° СГШ; 21.62778° ИГД / 42.17306; 21.62778
Општина Општина Липково
Население 3.654 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17091, 17591
Надм. вис. 395 м
Слупчане на општинската карта

Атарот на Слупчане во рамките на општината
Слупчане на Ризницата

Географија и местоположба

уреди

Историја

уреди

Подрачјето на Слупчане е населено уште од римско време, за што сведочи наоѓалиштето Плачковица на 3 км источно од селото.[2]

Во XIX век селото било дел од Кумановската каза во Отоманското Царство.

Стопанство

уреди

Население

уреди
Население во минатото
ГодинаНас.±%
19481.571—    
19531.699+8.1%
19611.854+9.1%
19712.249+21.3%
19812.658+18.2%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
19943.107—    
20023.789+22.0%
20213.654−3.6%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Слупчане живееле 420 жители, од кои 330 Албанци и 90 Роми.[3] Според секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Слупчане имало 160 жители, христијани— патријаршисти.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 1.000 Албанци и 150 Роми.[5]

Слупчане е голема населба и според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 3.789 жители, од кои 3.789 Албанци, 1 Влав и 19 останати.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 3.654 жители, од кои 3.574 Албанци, 1 останат и 79 лица без податоци.[7]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 420 160 1.571 1.699 1.854 2.249 2.658 0 3.107 3.789 3.654
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]


Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди
Археолошки наоѓалишта[2]

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 222. ISBN 9989-649-28-6.
 3. Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 217.
 4. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.128-129.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски

уреди