Марк Гос

холандски велосипедист

Марк Гос (холандски: Marc Goos; р. 30 ноември 1990) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за аматерската екипа Санвеб Дивилопмент.

Марк Гос
Гос на Тур де л’Ен 2013
Лични податоци
Цело имеМарк Гос
Роден30 ноември 1990 (1990-11-30) (29 г.)
Бреда,  Холандија
Висина1,78 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСанвеб Дивилопмент
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2010
2011–2012
2013–2015
Сајклинг Тим Јо Пилс
Рабобанк Континентал Тим
Бланко Про Сајклинг
Последна промена
19 јануари 2017

ДостигнувањаУреди

2010
9. Краен пласман Флеш ди Суд
2011
1. Краен пласман Вуелта Сиклиста а Леон
7. Краен пласман Рона-Алпи Изер Тур
2012
3. Краен пласман Ле Триптик де Мон е Шато
5. Краен пласман Трка околу Кина
6. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант

Надворешни врскиУреди

  •   Марк Гос на Ризницата ?
  • "Достигнувања на Марк Гос". Cycling Archives.
  • "Достигнувања на Марк Гос". Cycling Quotient.
  • "Достигнувања на Марк Гос". ProCycling.