Трка околу Калифорнија 2019

14. издание на велосипедската трка
Трка околу Калифорнија 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Tadej Pogacar of UAE-Team Emirates (48068839377).jpg
Детали за трката
Издание14. Трка околу Калифорнија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи7
Датуми12 – 18 мај
Растојание1.253 км
ДржаваUSA САД
ПоаѓалиштеСакраменто
ОдредиштеПасадена
Екипи19
Возачи на почеток132
Возачи на крај112
Просечна брзина38,061 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранCOL Серхио Игита (ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранDEN Каспер Асгрен (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
БодовенDEN Каспер Асгрен (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиITA Давиде Балерини (Астана) Wikidata-logo S.svg
МладинскиSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUSA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг Wikidata-logo S.svg
◀2018
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Калифорнија 2019 — 14. издание на велосипедската етапна Трка околу Калифорнија, која се одржала помеѓу 12 и 18 мај како дваесет и четврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од младиот Словенец, Тадеј Погачар.

ЕкипиУреди

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката.

Со тоа, дванаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката. На пет професионални континентални екипи им биле доделени специјални покани за трката, а учествувала и националната екипа на САД. Со тоа, главната група била составена од 18 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (13)Професионални континентални екипи (5)Национална екипа

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  12 мајСакраментоСакраменто143  Петер Саган    Петер Саган  
2  13 мајРанчо Кордова – Саут Лејк Тахо214,5  Каспер Асгрен    Тиџеј ван Гардерен  
3  14 мајСтоктон – Морган Хил208  Реми Кавања    Тиџеј ван Гардерен  
4  15 мајЛагуна Сека – Моро Беј214,5  Фабио Јакобсен    Тиџеј ван Гардерен  
5  16 мајПизмо Бич – Вентура219,5  Иван Гарсија    Тиџеј ван Гардерен  
6  17 мајОнтарио – Маунт Болди127,5  Тадеј Погачар    Тадеј Погачар  
7  18 мајСанта Кларита – Пасадена126  Кес Бол    Тадеј Погачар  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Бора-Хансгрое3ч 14' 10
2.   Трејвис Мекејб САД+ 0
3.   Макс Валшајд Санвеб+ 0
4.   Кристофер Халворсен Инеос+ 0
5.   Михаел Меркев Декојнинк-Квик Степ+ 0
6.   Овен Дул Инеос+ 0
7.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 4
8.   Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 4
9.   Ерик Башка Бора-Хансгрое+ 4
10.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 4
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган   Бора-Хансгрое3ч 14' 00
2.   Трејвис Мекејб САД+ 0
3.   Макс Валшајд Санвеб+ 0
4.   Кристофер Халворсен Инеос+ 0
5.   Михаел Меркев Декојнинк-Квик Степ+ 0
6.   Овен Дул Инеос+ 0
7.   Тајлер Стајтс  САД+ 0
8.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 0
9.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 0
10.   Лауренс де Вресе Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ6ч 17' 11
2.   Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
3.   Џани Москон Инеос+ 4
4.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 10
5.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 16
6.   Јонас Грегард Вилсли Астана+ 27
7.   Роб Бритон Рели УХЦ Сајклинг+ 27
8.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 31
9.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 31
10.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 31
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тиџеј ван Гардерен  ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг9ч 31' 19
2.   Џани Москон Инеос+ 6
3.   Каспер Асгрен  Декојнинк-Квик Степ+ 7
4.   Тадеј Погачар  ОАЕ Емирати+ 16
5.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 22
6.   Роб Бритон Рели УХЦ Сајклинг+ 33
7.   Јонас Грегард Вилсли Астана+ 33
8.   Давид де ла Крус Инеос+ 34
9.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 35
10.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Реми Кавања Декојнинк-Квик Степ5ч 44' 22
2.   Бен Кинг Дименжн Дата+ 7' 11
3.   Зимон Гешке ССС+ 7' 11
4.   Каспер Асгрен  Декојнинк-Квик Степ+ 7' 47
5.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 7' 47
6.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 7' 47
7.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 7' 47
8.   Давиде Балерини  Астана+ 7' 47
9.   Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ+ 7' 47
10.   Тадеј Погачар  ОАЕ Емирати+ 7' 47
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тиџеј ван Гардерен  ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг15ч 26' 28
2.   Џани Москон Инеос+ 6
3.   Каспер Асгрен  Декојнинк-Квик Степ+ 7
4.   Тадеј Погачар  ОАЕ Емирати+ 16
5.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 22
6.   Роб Бритон Рели УХЦ Сајклинг+ 33
7.   Јонас Грегард Вилсли Астана+ 33
8.   Давид де ла Крус Инеос+ 34
9.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 35
10.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ5ч 53' 22
2.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
3.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4.   Насер Бухани Кофидис+ 0
5.   Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
6.   Давиде Балерини Астана+ 0
7.   Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
8.   Кристофер Халворсен Инеос+ 0
9.   Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
10.   Каспер Асгрен  Декојнинк-Квик Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тиџеј ван Гардерен  ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг21ч 16' 50
2.   Џани Москон Инеос+ 6
3.   Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 7
4.   Тадеј Погачар  ОАЕ Емирати+ 16
5.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 22
6.   Роб Бритон Рели УХЦ Сајклинг+ 33
7.   Јонас Грегард Вилсли Астана+ 33
8.   Давид де ла Крус Инеос+ 34
9.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 35
10.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Иван Гарсија Бахреин-Мерида4ч 56' 11
2.   Максимилијано Ричезе Декојнинк-Квик Степ+ 0
3.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
4.   Јорис Ниувенејс Санвеб+ 0
5.   Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 0
6.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 0
7.   Павел Бернас ССС+ 0
8.   Насер Бухани Кофидис+ 0
9.   Тадеј Погачар  ОАЕ Емирати+ 0
10.   Иго Ул Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тиџеј ван Гардерен  ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг26ч 13' 01
2.   Каспер Асгрен  Декојнинк-Квик Степ+ 4
3.   Џани Москон Инеос+ 6
4.   Тадеј Погачар  ОАЕ Емирати+ 16
5.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 22
6.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 28
7.   Јонас Грегард Вилсли Астана+ 33
8.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 34
9.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 35
10.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Тадеј Погачар  ОАЕ Емирати3ч 48' 49
2.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
3.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 5
4.   Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 10
5.   Рикардо Цојдл ССС+ 20
6.   Каспер Асгрен  Декојнинк-Квик Степ+ 22
7.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 25
8.   Роан Денис Бахреин-Мерида+ 47
9.   Роб Бритон Рели УХЦ Сајклинг+ 47
10.   Јеспер Хансен Кофидис+ 47
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тадеј Погачар   ОАЕ Емирати30ч 01' 56
2.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 16
3.   Каспер Асгрен  Декојнинк-Квик Степ+ 20
4.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 29
5.   Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 41
6.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 03
7.   Јеспер Хансен Кофидис+ 1' 18
8.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 1' 18
9.   Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 22
10.   Роан Денис Бахреин-Мерида+ 1' 23
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кес Бол Санвеб2ч 53' 16
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
4.   Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
5.   Максимилијано Ричезе Декојнинк-Квик Степ+ 0
6.   Кристофер Халворсен Инеос+ 0
7.   Трејвис Мекејб Floyd's Pro Cycling+ 0
8.   Андреа Перон Ново Нордиск+ 0
9.   Јенс Дебишер Катјуша-Алпесин+ 0
10.   Едвин Авила Израелска велосипедска академија+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тадеј Погачар   ОАЕ Емирати32ч 55' 12
2.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 16
3.   Каспер Асгрен  Декојнинк-Квик Степ+ 17
4.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 29
5.   Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 41
6.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 03
7.   Јеспер Хансен Кофидис+ 1' 18
8.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 1' 18
9.   Тиџеј ван Гардерен ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 22
10.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 1' 23
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Трката околу Калифорнија биле доделувани пет различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршното време на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ја добивал жолтата маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Трката околу Калифорнија и победникот на пласманот се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел спринтерски пласман, каде се доделувала зелената маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршиле меѓу првите десет на етапите. За освојување на етапата, возачот добивал 15 бода, 12 бода за второпласираниот, 9 за третиот, 7 за четвртиот и по еден бод помалку сѐ до 1 бод за десеттото место. Бодовите за пласманот можеле да се освојат (сооднос 3-2-1) и на средните спринтови во текот на етапите; овие средни спринтови исто така нуделе бонус секунди за генералниот пласман. Постоел и планински пласман, каде што водството било обележано со бела маичка со црвени точки. Во планинскиот пласман, бодовите биле освојувани на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти, при што повеќе бодови имало на повисоко категозираните искачувања.

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележан со белата маичка. Пласманот бил одлучуван на истиот начин како генералниот пласман, но можеле да се натпреваруваат само возачи родени по 1 јануари 1994. Исто така, постоел екипен пласман, каде биле додавани времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа по секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била екипата со најмало вкупно време. Исто така, постоела и награда за борбеност доделувана по секоја етапа на возач, кој од страна на жирито бил сметан за „најдобар пример за карактер на оние кои се борат против ракот и срцевите болести“, во согласност со спонзорот на маичката. Оваа награда била одбележана со сина маичка.

Етапа Победник Генерален пласман
 
Спринтерски пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Најборбен возач
 
Екипен пласман
1 Петер Саган Петер Саган Петер Саган недоделена Тајлер Стајтс Шарл Плане Тим Инеос
2 Каспер Асгрен Тиџеј ван Гардерен Каспер Асгрен Давиде Балерини Тадеј Погачар Еван Хафман ЕФ Едукејшн Фирст
3 Реми Кавања Алекс Хоен Реми Кавања
4 Фабио Јакобсен Петер Саган Мајкл Ернандес
5 Иван Гарсија Каспер Асгрен Давиде Балерини Матео Бадилати
6 Тадеј Погачар Тадеј Погачар Микел Бјерг
7 Кес Бол Алекс Хоен
Final Тадеј Погачар Каспер Асгрен Давиде Балерини Тадеј Погачар недоделена ЕФ Едукејшн Фирст

Список на учеснициУреди

НаводиУреди

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.

Надворешни врскиУреди