Трета фудбалска лига на Македонија 2012/2013

Третата фудбалска лига на Македонија 2012/2013 - 21. издание на Третата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 2012, а завршила во мај 2013.

Трета македонска фудбалска лига
Сезона2012/13
ПрвациШкупи (Север)
Борец (Југ)
Тиверија (Исток)
Зајази (Запад)
Кораби (Југозапад)
2011/12

Север уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Шкупи (C) 28 23 4 1 80 26 +54 73 Пласман во баражот за унапредување
2 Башкими 1947 28 22 1 5 69 23 +46 67
3 Сарај 28 14 2 12 57 41 +16 44
4 Гоблен Јуниор 28 14 2 12 51 38 +13 44
5 Кадино 28 14 2 12 60 55 +5 44
6 Шкендија 28 14 1 13 49 46 +3 43
7 Фортуна 28 13 2 13 47 44 +3 41
8 Беса 28 13 0 15 55 52 +3 39
9 Илинден 28 12 1 15 43 72 −29 37
10 Алумина (R) 28 10 6 12 34 37 −3 36 Откажано учество
11 Раштак[lower-alpha 1] 28 12 3 13 43 52 −9 36
12 Трубарево 28 10 5 13 38 55 −17 35
13 Драчево 28 9 5 14 38 53 −15 32
14 Славија (R) 28 7 3 18 41 60 −19 24 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
15 Бутел[lower-alpha 2] (R) 15 4 1 10 14 27 −13 10 Откажано учество
16 Марино (R) 15 0 2 13 11 49 −38 2
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
  1. На Раштак му биле одземени три бода.
  2. На Бутел му биле одземени три бода.


Југ уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Борец 2009 (C, P) 30 24 3 3 86 18 +68 75 Пласман во баражот за унапредување
2 Бабуна 30 19 4 7 82 31 +51 61
3 Илинден 30 18 4 8 68 32 +36 58
4 Кожуф[lower-alpha 1] 30 17 8 5 68 25 +43 56
5 Големо Коњари 30 12 7 11 60 54 +6 43
6 Вардар Неготино 30 12 4 14 50 57 −7 40
7 Партизан 20 11 7 2 63 77 −14 40
8 Превалец 30 11 6 13 57 61 −4 39
9 Тополчани 30 12 2 16 50 66 −16 38
10 Росоман 83 30 12 2 16 48 62 −14 38
11 Сирково 30 11 5 14 40 61 −21 38
12 Млекар 30 11 4 15 46 68 −22 37
13 Кадино 30 11 4 15 66 83 −17 37
14 Младост (К) 30 11 3 16 29 59 −30 36
15 Братство 07 (R) 30 10 3 17 49 63 −14 33 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
16 Вардарски[lower-alpha 2] (R) 30 4 2 24 36 96 −60 11
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. На Кожуф му биле одземени три бода.
  2. На Вардарски му биле одземени три бода.


Исток уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Тиверија (C, P) 33 29 3 1 116 15 +101 90 Пласман во баражот за унапредување
2 Василево (R) 33 26 4 3 85 24 +61 82 Откажано учество
3 Осогово 33 24 4 5 90 29 +61 76
4 Беласица 33 23 3 7 102 23 +79 72
5 Плачковица 33 17 9 7 83 43 +40 60
6 Чешиново 33 16 3 14 66 47 +19 51
7 Саса 33 15 4 14 76 53 +23 49
8 Работник Џумајлија 33 14 5 14 57 59 −2 47
9 АГРОС (R) 33 13 4 16 67 95 −28 43 Откажано учество
10 Слога 1934 33 12 6 15 66 77 −11 42
11 Рудар[lower-alpha 1] 33 13 2 18 66 77 −11 38
12 Зрновка (R) 33 9 6 18 45 73 −28 33 Откажано учество
13 1 мај (R) 33 9 4 20 49 74 −25 31
14 Тркања 33 9 3 21 34 80 −46 30
15 Карбинци 33 6 5 22 29 97 −68 23
16 Малеш (R) 33 5 6 22 30 91 −61 21 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига[lower-alpha 2]
17 Астибо[lower-alpha 3] 33 6 3 24 41 112 −71 18
18 Три Чешми (R) 17 4 4 9 19 36 −17 16 Откажано учество
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. На Рудар му биле одземени три бода.
  2. Астибо бил поштеден од исфрлање поради пополнување на Лигата.
  3. На Астибо му биле одземени три бода.


Запад уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Зајази (C, P) 28 23 3 2 72 17 +55 72 Пласман во баражот за унапредување
2 Камјани 28 15 4 9 64 45 +19 49
3 Братство 28 14 4 10 59 51 +8 46
4 Шари-Т 2012 28 12 8 8 49 38 +11 44
5 Речица 28 14 1 13 64 58 +6 43
6 Перпарими 28 13 3 12 57 52 +5 42
7 Вардари 28 12 5 11 63 57 +6 41
8 Љуботен 28 13 1 14 58 62 −4 40
9 Влазрими 28 12 3 13 74 58 +16 39
10 Шемшова 1984 28 11 3 14 53 64 −11 36
11 Арсими 28 11 3 14 59 72 −13 36
12 Кастриоти 28 10 5 13 57 65 −8 35
13 Градец 28 9 7 12 56 66 −10 34
14 Пирок (R) 28 8 4 16 45 69 −24 28 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
15 Фљамуртари (R) 28 3 6 19 33 88 −55 15
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат


Југозапад уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Кораби (C) 29 24 0 5 85 36 +49 72 Пласман во баражот за унапредување
2 Влазними 29 20 3 6 69 25 +44 63
3 Караорман 29 19 5 5 77 34 +43 62
4 Преспа 29 15 1 13 56 47 +9 46
5 Лирија (З) 29 13 3 13 49 52 −3 42
6 Младост (ЦД) 29 11 5 13 43 54 −11 38
7 Велешта 29 12 1 16 67 67 0 37
8 Лабуништа 2011 29 11 4 14 49 61 −12 37
9 Вардино 29 9 8 12 55 56 −1 35
10 Работник 29 10 5 14 41 50 −9 35
11 Вулкан Спорт 29 10 5 14 49 78 −29 35
12 Поешево 29 10 4 15 57 66 −9 34
13 Могила 29 10 3 16 47 43 +4 33
14 Кравари 29 10 2 17 44 74 −30 32
15 Мирче Ацев (R) 29 10 1 18 36 74 −38 31 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
16 Питу Гули (R) 15 5 2 8 15 36 −21 17 Откажано учество
Source: 3mfl-jugozapad.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (R) Отпаднат


Бараж за унапредување уреди

15 јуни 2013
16:30 СЕЛВ
Баби 0 – 1 Зајази Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Дани   70'

15 јуни 2013
16:30 СЕЛВ
Тиверија 1 – 0 Шкупи Градски стадион, Штип
Гуцев   75' (пен..)

15 јуни 2013
16:30 СЕЛВ
Борец 3 – 0 Кораби Стадион Тумбе Кафе, Битола
Тодоровски  
Чоков  
Левков  

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди