Трета фудбалска лига на Македонија 2011/2012

Третата фудбалска лига на Македонија 2011/2012 - 20. издание на Третата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 2011, а завршила во мај 2012.

Трета македонска фудбалска лига
Сезона2011/12
ПрвациМаџари Солидарност (Север)
Корзо (Југ)
Брегалница (Исток)
Врапчиште (Запад)
Новаци 2005 (Југозапад)
2010/11

Север

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Маџари Солидарност (C, P) 33 22 5 6 79 46 +33 71 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија
2 Кадино 33 18 2 13 75 67 +8 56
3 Фортуна 33 17 4 12 68 56 +12 55
4 Драчево 33 17 3 13 51 46 +5 54
5 Албарса 33 17 2 14 94 68 +26 53
6 Шкендија 33 17 2 14 66 54 +12 53
7 Башкими 1947 33 16 4 13 72 55 +17 52
8 Бутел 33 17 1 15 52 48 +4 52
9 Алумина 33 13 9 11 57 46 +11 48
10 Беса 43 15 2 26 73 67 +6 47
11 Раштак 33 13 7 13 55 50 +5 46
12 Марино 33 13 6 14 47 56 −9 45
13 Илинден 33 15 0 18 55 72 −17 45
14 Славија 33 13 6 14 47 64 −17 45
15 Карпош 93 (R) 33 14 2 17 47 58 −11 44 Откажано учество
16 Цементарница 55 33 11 5 17 54 64 −10 38
17 Бунарџик (R) 33 4 4 25 45 109 −64 16 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
18 Аеродром (R) 17 4 2 11 17 28 −11 14 Откажано учество
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат


Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Корзо (C, P) 28 23 1 4 62 20 +42 70 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија
2 Кожуф 28 21 5 2 84 18 +66 68
3 Вардар Неготино 28 18 5 5 73 35 +38 59
4 Илинден 28 18 3 7 55 24 +31 57
5 Бабуна 28 16 6 6 70 26 +44 54
6 Партизан 28 16 0 12 55 45 +10 48
7 Големо Коњари 28 14 3 11 55 60 −5 45
8 Превалец 28 11 8 9 47 43 +4 41
9 Црна Река (R) 28 8 5 15 57 71 −14 29 Откажано учество
10 Кадино 28 7 4 17 51 89 −38 25
11 Младост (К) 28 7 3 18 40 57 −17 24
12 Сирково 28 6 6 16 42 60 −18 24
13 Борец 28 5 7 16 37 70 −33 22
14 Млекар 28 5 6 17 36 65 −29 21
15 Бирлик (R) 28 3 2 23 26 107 −81 11 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат


Исток

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Брегалница (C, R) 27 22 2 3 85 26 +59 68 Откажано учество
2 Баби (P) 27 21 3 3 85 28 +57 66 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија
3 Плачковица 27 20 2 5 70 27 +43 62
4 Василево 27 16 3 8 45 35 +10 51
5 Чешиново 27 15 3 9 62 43 +19 48
6 Тиверија 27 14 4 9 63 46 +17 46
7 Рудар 27 12 6 9 63 47 +16 42
8 Саса 27 11 3 13 39 39 0 36
9 Астибо[lower-alpha 1] 27 11 1 15 39 59 −20 31
10 Три Чешми[lower-alpha 2] 27 10 2 15 45 59 −14 29
11 Работник Џумајлија[lower-alpha 3] 27 8 5 14 33 51 −18 26
12 Малеш 27 6 2 19 42 80 −38 20
13 Зрновка[lower-alpha 4] 27 5 1 21 31 87 −56 13
14 Карбинци[lower-alpha 5] 27 3 2 22 38 82 −44 8 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига[lower-alpha 6]
15 Младост (R) 14 2 1 11 19 50 −31 7 Откажано учество
Source: MakFudbal.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. На Астибо му биле одземени три бода.
  2. На Три Чешми му биле одземени три бода.
  3. На Работник Џумајлија му биле одземени три бода.
  4. На Зрновка и биле одземени три бода.
  5. На Карбинци му биле одземени три бода.
  6. Карбинци бил поштеден од исфрлање поради пополнување на Лигата.


Запад

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Врапчиште (C, P) 28 20 7 1 91 42 +49 67 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија
2 Речица 28 20 3 5 73 30 +43 63
3 Љуботен 28 19 2 7 64 24 +40 59
4 Градец 28 15 4 9 61 51 +10 49
5 Вардари 28 13 5 10 70 51 +19 44
6 Братство 28 13 4 11 58 55 +3 43
7 Ринија (R) 27 13 1 13 54 68 −14 40 Откажано учество
8 Арсими 27 10 7 10 48 48 0 37
9 Шемшова 1984 28 10 6 12 64 55 +9 36
10 Кастриоти 28 10 5 13 52 60 −8 35
11 Фљамуртари 28 9 5 14 49 63 −14 32
12 Перпарими 28 8 8 12 40 54 −14 32
13 Зајази 28 7 3 18 44 82 −38 24
14 Лирија (R) 28 6 1 21 41 81 −40 19 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
15 Слога (R) 25 2 3 20 18 36 −18 9 Откажано учество
16 Гоце Делчев (R) 15 2 2 11 20 47 −27 8
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат


Југозапад

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Новаци 2005 (C, P) 31 25 3 3 87 23 +64 78 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија
2 Могила 31 16 6 9 54 34 +20 54
3 Караорман 31 16 5 10 71 47 +24 53
4 Вардино 31 16 3 12 70 63 +7 51
5 Преспа[lower-alpha 1] 31 15 7 9 57 40 +17 49
6 Подмочани (R) 31 15 3 13 56 51 +5 48 Откажано учество
7 Поешево 31 13 7 11 65 52 +13 46
8 Влазними 31 14 3 14 74 68 +6 45
9 Кравари 31 14 3 14 57 58 −1 45
10 Велешта 31 13 3 15 66 69 −3 42
11 Лирија (З) 31 12 4 15 56 70 −14 40
12 Питу Гули 31 10 7 14 51 50 +1 37
13 Лешани (R) 17 12 0 5 63 40 +23 36 Откажано учество
14 Младост (ЦД) 31 11 3 17 59 80 −21 36
15 Работник 31 7 5 19 31 68 −37 26
16 Добрушево (R) 31 8 1 22 48 114 −66 25 Откажано учество
17 Таленти Пуцко Петрол (R) 17 6 0 11 27 44 −17 18
18 Мазатар (R) 17 3 1 13 21 42 −21 10
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. На Преспа и биле одземени три бода.


Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди