Трета фудбалска лига на Македонија 2013/2014

Третата фудбалска лига на Македонија 2013/2014 - 22. издание на Третата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 2013, а завршила во мај 2014.

Трета македонска фудбалска лига
Сезона2013/14
ПрвациГоблен Јуниор (Север)
Вардар Неготино (Југ)
Беласица (Исток)
Влазрими (Запад)
Младост (Југозапад)
2012/13

Север

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Гоблен Јуниор (C) 22 16 1 5 64 19 +45 49 Пласман во баражот за унапредување
2 Фортуна 22 14 0 8 50 33 +17 42
3 Кадино 22 13 1 8 52 40 +12 40
4 Беса 22 11 2 9 44 44 0 35
5 Драчево 22 11 1 10 53 46 +7 34
6 Раштак 22 11 0 11 41 50 −9 33
7 Шкендија 22 10 2 10 31 29 +2 32
8 Илинден 22 10 1 11 40 39 +1 31
9 Башкими 1947[lower-alpha 1] (R) 22 10 3 9 42 38 +4 30 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
10 Карпош 93 (R) 22 9 1 12 38 53 −15 28
11 Радуша (R) 22 6 2 14 24 36 −12 20
12 Силкрат (R) 22 3 2 17 31 83 −52 11
13 Сарај[lower-alpha 2] (R) 0 0 0 0 0 0 0 0 Откажано учество
14 Трубарево[lower-alpha 3] (R) 0 0 0 0 0 0 0 0
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
 1. На Башкими 1947 му биле одземени три бода.
 2. Сарај се откажал од натпреварувањето поради финансиски причини. Неговите резултати биле поништени.
 3. Трубарево се откажал од натпреварувањето поради финансиски причини. Неговите резултати биле поништени.


Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Вардар Неготино (C) 25 16 5 4 62 23 +39 53 Пласман во баражот за унапредување
2 Бабуна 25 15 4 6 48 28 +20 49
3 Млекар 25 11 10 4 35 20 +15 43
4 Партизан 25 11 7 7 45 30 +15 40
5 Варош 25 12 6 7 36 23 +13 42
6 Големо Коњари 25 11 7 7 38 26 +12 40
7 Превалец 25 11 4 10 28 37 −9 37
8 Младост (У) (R) 25 9 10 6 40 25 +15 37 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
9 Младост (К) (R) 25 9 3 13 41 65 −24 30
10 Илинден (R) 25 8 1 16 32 46 −14 25
11 Росоман 83[lower-alpha 1] (R) 25 8 4 13 35 52 −17 25
12 Кадино (R) 13 6 1 6 27 34 −7 19 Откажано учество
13 Сирково (R) 26 4 3 19 24 55 −31 15 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
14 Кожуф[lower-alpha 2] (R) 25 3 3 19 29 59 −30 9
15 Тиквеш[lower-alpha 3] (R) 0 0 0 0 0 0 0 0 Исфрлена екипа
16 Тополчани[lower-alpha 4] (R) 0 0 0 0 0 0 0 0 Откажано учество
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
 1. На Росоман 83 му биле одземени три бода.
 2. На Кожуф му биле одземени три бода поради ставање во игра несоответен фудбалер во првото, четвртото и шестото коло.
 3. Тиквеш бил исфрлен бидејќи не се појавил во шестото коло против Млекар и во седмото коло против Тополчани. Неговите резултати биле поништени.
 4. Тополчани се откажал од натпреварувањето поради финансиски причини. Неговите резултати биле поништени.


Исток

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Беласица (C) 26 23 1 2 82 16 +66 70 Пласман во баражот за унапредување
2 Слога 1934 26 19 2 5 64 32 +32 59
3 Осогово 26 16 3 7 63 34 +29 51
4 Напредок 27 16 1 10 68 38 +30 49
5 Брегалница Голак 26 15 3 8 55 31 +24 48
6 Плачковица 26 13 6 7 48 41 +7 45
7 Баби[lower-alpha 1] 26 14 3 9 46 33 +13 39
8 Саса 26 9 6 11 43 42 +1 33
9 Работник Џумајлија 26 9 3 14 43 63 −20 30
10 Тркања (R) 26 8 4 14 37 52 −15 28 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
11 Чешиново (R) 26 8 1 17 48 72 −24 25
12 Карбинци (R) 26 4 4 18 22 74 −52 16
13 Астибо (R) 26 4 3 19 28 64 −36 15
14 Рудар[lower-alpha 2] (R) 26 3 3 20 29 84 −55 9
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
 1. На Баби му биле одземени шест бода поради непојавување на натпревар во Купот и поради прекин на натпреварот против Плачковица во деветтото коло.
 2. На Рудар му биле одземени три бода поради прекин на натпреварот против Работник Џумајлија во третото коло.


Запад

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Влазрими (C) 24 17 3 4 55 26 +29 54 Пласман во баражот за унапредување
2 Камјани 24 14 4 6 51 28 +23 46
3 Вардари 24 11 8 5 51 37 +14 41
4 Братство 24 12 2 10 52 30 +22 38
5 Речица 24 11 4 9 42 34 +8 37
6 Арсими[lower-alpha 1] 24 11 6 7 43 42 +1 36
7 Перпарими[lower-alpha 2] 24 11 5 8 41 47 −6 35
8 Лирија 24 9 7 8 50 47 +3 34
9 Шемшова 1984 24 9 4 11 53 53 0 31
10 Градец 24 9 2 13 54 54 0 29
11 Шари-Т 2012 (R) 24 6 7 11 39 49 −10 25 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
12 Шкендија (R) 24 6 5 13 35 63 −28 23
13 Кастриоти (R) 24 1 1 22 28 87 −59 4
14 Љуботен[lower-alpha 3] (R) 0 0 0 0 0 0 0 0 Исфрлена екипа
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
 1. На Арсими му биле одземени три бода.
 2. На Перпарими му биле одземени три бода поради напуштање на фудбалскиот терен против Лирија во деветнаесеттото коло.[се бара извор]
 3. Љуботен бил исфрлен поради ставање во игра несоответен фудбалер во четвртото, шестото и седмото коло. Неговите резултати биле поништени.


Југозапад

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Младост (ЦД) (C, P) 30 23 4 3 88 25 +63 73 Пласман во баражот за унапредување
2 Преспа 30 20 5 5 97 38 +59 65
3 Вулкан Спорт 30 19 3 8 77 44 +33 60
4 Караорман 30 17 2 11 73 59 +14 53
5 Велешта 30 17 1 12 66 55 +11 52
6 Кораби 30 17 0 13 73 59 +14 51
7 Влазними 30 15 4 11 64 40 +24 49
8 Лирија (З) 30 15 3 12 57 44 +13 48
9 Лабуништа 2011 30 15 1 14 64 47 +17 46
10 Кравари 30 14 1 15 57 83 −26 43
11 Поешево (R) 30 11 4 15 49 78 −29 37 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
12 Могила[lower-alpha 1] (R) 30 10 4 16 43 64 −21 34
13 Враништа (R) 30 10 3 17 50 59 −9 33
14 Вардино (R) 30 8 1 21 30 67 −37 25
15 Работник (R) 30 5 3 22 42 96 −54 18
16 Стрела Спорт (R) 30 3 3 24 24 121 −97 12
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
 1. Управата на Могила го презела Лисолај 2010, клуб кој бил унапреден во Третата лига - Југозапад за следната сезона, и го сменила неговото име во Могила Би Милк.


Бараж за унапредување

уреди

Прва рунда

уреди

Првата рунда вклучувала 8 екипи (три од Втората лига и петте победници од Третата лига) кои биле подредени во четири двојки, играјќи еден натпревар на неутрален терен, при што победниците напредувале во втората рунда.

31 мај 2014
16:00 СЕЛВ
Кожуф Гевгелија 2 – 0 Гоблен Јуниор Стадион Никола Мантов, Кочани
Мижоров   36'
Костовски   69'
31 мај 2014
16:00 СЕЛВ
Зајази 1 – 2 (прод.) Младост Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Тефе   45' Велјановски   4'
Даралиовски   105'
31 мај 2014
16:00 СЕЛВ
Победа Јуниор 3 – 0 (прод.) Влазрими 77 Градски стадион, Штип
Гешоски   103'108'
Ацески   117'
31 мај 2014
16:00 СЕЛВ
Вардар Неготино 2 – 1 Беласица Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Спасов   78'
Трипунов   81'
Глигоров   90+3'

Втора рунда

уреди

Втората рунда вклучувала четири екипи, победниците од натпреварите од првата рунда: Кожуф Гевгелија, Младост, Победа Јуниор и Вардар Неготино. Оваа рунда екипите одиграле два натпревари, двата на неутрален терен, при што победниците обезбедиле место во Втората фудбалска лига на Македонија 2014/2015.

Прв натпревар

уреди
4 јуни 2014
17:00 СЕЛВ
Кожуф Гевгелија 1 – 0 Вардар Неготино Градски стадион, Штип
Донев  
4 јуни 2014
17:00 СЕЛВ
Победа Јуниор 1 – 3 Младост СРЦ Билјанини Извори, Охрид
Карчески   15' Клечкароски   45'56'89'

Втор натпревар

уреди
8 јуни 2014
16:00 СЕЛВ
Вардар Неготино 0 – 5 Кожуф Гевгелија Градски стадион, Штип

Вкупен резултат Кожуф Гевгелија - Вардар 6:0

8 јуни 2014
16:00 СЕЛВ
Младост 1 – 2 Победа Јуниор СРЦ Билјанини Извори, Охрид
Клечкароски   20' Гешоски   15'
Ацески   84'

Вкупен резултат Младост - Победа Јуниор 4:3

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди