ФК Работник (Битола)

ФК Работник е македонски фудбалски клуб од Битола. Клубот настапува во 4 МФЛ - ОФЛ Битола.Првично ФК Работник е формиран 1945 година.Клубот е освојувач на Македонската прва лига 1951 година.Откако неколкупати згаснуваше во 2010 година беше повторно оформен од страна на претседателот на клубот Илче Димовски и група фудбалски ентузијасти.Моментално со одлука на управниот одбор на ФК Пелистер клубот функционира како втор тим на битолскиот прволигаш во кој младите таленти од школата на Пелистер го добиваат потребното искуство.Моментално тренер на клубот е Сашо Илиевски кој работи и со младинските категории на ФК Пелистер.

ФК Работник
Целосно имеФудбалски Клуб Работник Битола
Основан1945
СтадионСтадион Тумбе Кафе
(Капацитет: 8,000)
ПретседателИлче Димовски
ЛигаОФЛ Битола
2013-14Трета македонска фудбалска лига (Југозапад), 15ти (отпаднати)
Домашни бои
Гостински бои