Суперлига на Србија во ракомет

Српската Супер лига е прва ракометна лига во Србија. Со Лигата управува Ракометната федерација на Србија. Српската Супер лига е формирана во 2006 година по распадот на заедничката држава Србија и Црна Гора и распадот на поранешната Супер лига на Србија и Црна Гора.

Официјално име на лигата од сезоната 2011/12 година е Меркур Суперлига Осигурување под осигурителна компанија со исто име со кое е потпишан спонзорскиот договор на 7 јуни 2011 година, а тоа е првиот спонзор на Суперлигата на Србија од своето основање во 2006 година.[1] Од сезоната 2012/13 година лигата има 14 клуба, за разлика од претходните сезони кога имало 16 клубови. Понизок ранг на натпреварот е Првалига на Србија.

Најтрофејните ракометни клубови во Србија

уреди
Клуб Шампион Куп Суперкуп Вкупно
Партизан 9 11 3 23
Црвената звезда 9 5 1 15
Војводина 8 5 5 18
Металопластика 7 5 0 12
Динамо 2 0 0 2
Пролетер Зрењанин 2 0 0 2
Црвенка 1 2 0 3
Колубара 1 2 0 3
Железничар 1949 0 7 0 7
  • Предност им се дава на клубовите кои имаат освоено повеќе титули во државното првенство. Следниот критериум е вкупниот број трофеи.

Најтрофејните клубови на Србија во европското натпреварувања

уреди
Клуб ЕХФ Лига на шампиони ЕХФ куп ЕХФ Челенџ куп
Металопластика 2 0 0
Југовиќ 0 0 1

Клубови во сезоната 2019/20.

уреди

Супер ракометна лига на Србија

уреди


Клуб Град
Војводина Нови Сад
Динамо Панчево
Дубошица 54 Лесковац
Железничар 1949 Ниш
Кикинда Кикинда
Металопластика Шабац
Нови Пазар Нови Пазар
Обилиќ Белград
Партизан Белград
Пролетер Зрењанин
Рудар Костолац
Спартак Војпут Суботица
Црвена Ѕвезда Белград
Шамот 65 Аранѓеловац

Легенда:

  Учесник на регионалната СЕХА лига; директен пласман во Плеј-оф

Супер Б ракометна лига Североцентар

уреди
Клуб Град
Врба бензин Врбас
Единство Нови Бежеј
Југовиќ Кач
Колубара Лазаревац
Лавови БП Бака Паланка
Меч Богатиќ
Мораме Велика Плана
Позаревац Позаревац
Сивац 69 Сивац
Смедерево Смедерево
СЦ Вождовац 2012 Белград
Црвенка Црвенка

Супер Б ракометна лига Исток-Запад

уреди
Клуб Град
Бела Паланка Бела Паланка
Врање 1957 Врање
Житорача Житорача
Златар Нова Варош
Јагодина Јагодина
Куршумлија Куршумлија
Мокра Гора Зубин Поток
Првите пет години Трстеник
Прибој Прибој
Работници 1964 Крагујевац
Топčанин Прокупlе
Хајдук Веjко Неготин

Досегашно Српско првенство

уреди
Сезона Шампион Второто место Трето место
2006/07 Црвена звезда Белград (1) Партизан, Белград Пролетер, Зрењанин
2007/08 Црвена звезда , Белград (2) Колубара, Лазаревац Пролетер, Зрењанин
2008/09 Партизан, Белград (1) Колубара, Лазаревац Црвена звезда , Белград
2009/10 Колубара, Лазаревац (2) Црвена звезда, Белград Металопластика, Сабац
2010/11. Партизан, Белград (2) Црвена звезда, Белград Колубара, Лазаревац
2011/12 Партизан, Белград (3) Војводина, Нови Сад Раднички, Крагуевац
2012/13 Војводина, Нови Сад (2) Партизан, Белград Врбас, Врбас
2013/14 Војводина, Нови Сад (1) Раднички, Крагуевац Металопластика, Сабац
2014/15 Војводина, Нови Сад (2) Спартак Војпт, Суботица Металопластика, Сабац
2015/16 Војводина, Нови Сад (3) Металопластика, Сабац Партизан, Белград
2016/17 Војводина, Нови Сад (4) Динамо, Панчево Црвена звезда, Белград
2017/18 Војводина, Нови Сад (5) Железничар 1949, Ниш Партизан, Белград
2018/19 Војводина, Нови Сад (6) Металопластика, Сабац Железничар 1949, Ниш

Успешност по клубови

уреди
Клуб Шампион Второто место Трето место
Војводина
7

( 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019)

1
( 2012 )
-
Партизан
3
( 2009, 2011, 2012 )
2

( 2007, 2013 )

2
( 2016, 2018 )
Црвената звезда
2
( 2007, 2008 )
2
( 2010, 2011)
2
( 2009, 2017 )
Колубара
1
( 2010 )
2
( 2008, 2009 )
1
( 2011 )
Металопластика
-
2
( 2016, 2019 )
3
( 2010, 2014, 2015 )
Раднички Крагујевац
-
1
( 2014 )
1
( 2012 )
Железничар1949
-
1
( 2018 )
1
( 2019 )
Спартак Војпут
-
1
( 2015 )
-
Динамо Панчево
-
1
( 2017 )
-
Пролетер Зрењанин
-
-
2
( 2007, 2008 )
Врбас
-
-
1

( 2013 )

Шампиони на првенството СРЈ и СЦГ

уреди

Првенство на СР Југославија

уреди

Првенство на Србија и Црна Гора

уреди

Рангирање во Лигата 2006-2013

уреди

Статус после сезоната 2012/13. Табелата е од сезоната 2013/14 не се ажурира заради значително променет систем на конкуренција.

Поз. Клуб Сез. Одиг. Поб. Нер. Пор. Бод. Најбољи пласман
1. Партизан 7 204 156 16 32 328 1.
2. Црвена звезда (-18) 7 204 141 18 45 282 1.
3. Колубара 7 204 129 17 58 275 1.
4. Металопластика 7 204 111 20 73 242 3.
5. Војводина 7 204 103 23 78 229 1.
6. Југович 7 204 83 34 87 200 4.
7. ПКБ 7 204 84 17 103 185 6.
8. Раднички Крагујевац 6 174 79 20 75 178 3.
9. Планинка 5 148 54 19 75 127 7.
10. Пролетер 4 118 55 13 50 123 3.
11. Синтелон 3 90 47 6 37 100 5.
12. Црвенка 5 144 42 14 88 98 9.
13. Железничар 1949 (-2) 4 114 43 11 60 95 7.
14. Младост Раднички 3 90 40 12 38 92 4.
15. ОРК Ниш 3 90 35 7 48 77 7.
16. Прибој 3 88 27 6 55 60 10.
17. Смедерево 3 88 24 11 53 59 11.
18. Врбас 3 86 24 8 54 56 3.
19. Рудар Костолац 2 56 23 6 27 52 6.
20. ОРК Напредак 2 56 23 6 27 52 7.
21. Пожаревац 2 60 21 9 30 51 10.
22. Динамо Панчево 3 88 20 9 59 49 13.
23. Младост Бачки Јарак 2 60 19 9 32 47 9.
24. Зајечар 1 26 13 0 13 26 4.
25. Жупа 2 60 10 2 48 22 14.
26. БСК Хеба 1 30 9 2 19 20 15.
27. Врање 1 30 8 2 20 18 12.
28. Обилич 1 30 6 0 24 12 16.
29. Железничар Ниш (1945-2009) 1 30 3 3 24 9 16.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди