Обилиќ (албански: Obiliq, Kastriot) — град и општина во Приштинскиот округ во централниот дел на Косово. Општината го вклучува градот Обилиќ и 19 села со вкупно население од 21,548 жители.

Обилиќ
Општина и град
Obiliq / Kastriot
Главната улица во Обилиќ
Главната улица во Обилиќ
Обилиќ is located in Косово
Обилиќ
Обилиќ
Локација во Косово
Координати: 42°41′N 21°04′E / 42.683° СГШ; 21.067° ИГД / 42.683; 21.067
ДржаваРепублика Косово
ОкругПриштина
Управа
 • ГрадоначалникМехмет Красниќи
Население (2011)
 • Општина и град21,548
 • Густина205,6/км2 (5,330/ми2)
 • Градскo6,864
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+381 38
Таблици01
Мреж. местоMunicipality of Obilić

Демографија

уреди

Според пописот на население од 2011 година, општината брои население од 21,548 од кои над 95% се Албанци. Останатото население припаѓа на Србите, Ромите, Ашкалите и др.

Надворешни врски

уреди