Пожаревацград во централноисточниот дел на Република Србија, седиште на Браничевскиот округ. Според пописот од 2002 година, тука живеат 41,736 жители, додека во поширокото градско подрачје има 74,902.

Požarevac
Пожаревац
Град
Центар на градот
Центар на градот
Знаме на PožarevacГрб на Požarevac
Локација во Србија
Локација во Србија
Координати: 44°37′N 21°11′E / 44.617° СГШ; 21.183° ИГД / 44.617; 21.183
Држава Србија
ОкругБраничевски
Населени места27
Управа
 • ГрадоначалникМиомир Илиќ
Население (2011)
 • Град44.183
 • Општина75.334
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број12000
Повикувачки број+381 12
ТаблициPO
Мреж. местоpozarevac.rs