Панчево
Панчево
Предлошка:Име
Знаменитостите во Панчево

([[Грб на Панчево
Панчево|Грб]])

([[Знаме на Панчево
Панчево|Знаме]])
Општи податоци
Име Панчево
Панчево
Површина 148,8 км²
Население(2011) 76.203
Густина 512 ж/км²
Надморска височина: 80 м
Часовен појас UTC+1 (CET)
(Летно време: UTC+2 (CEST)
Градоначалник: Саша Павлов
Мрежно место: pancevo.rs
Местоположба
Држава:  Србија
покраина: Автономна Покраина Војводина
Управен округ: Јужнобанатски Округ
Географски
координати
:
44° 54′ 00′′ СГШ
20° 40′ 00′′ ИГД
Панчево Панчево во рамките на Србија
Панчево
Панчево
Панчево
Панчево (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Ознаки на градот
Автомобилска ознака: PA
Повикувачки број: 013
Поштенски број: 26000


Панчево (срп. Панчево/Pančevo, унг. Pancsova, тур. Pançova, гер. Pantschowa, ром. Panciova, слов. Pánčevo) е град кој се наоѓа во Србија на 15 километри североисточно од Белград. Во 2002, градот имал вкупно население 77,087, а општина Панчево имала 127,162 жители. Градот е административен центар на Јужнобанатскиот Округ во Војводина, Србија. Исто така, Панчево е најголемото пристаниште на реката Тамиш (Tamiš, Timiş), која протекува во близина на градот.

Македонците претставуваат значитечен број во овој регион. Во градот живеат 2%, а во општината 4,14% Македонци.

Надворешни врски уреди