ЕХФ Лига на шампиони 2013/14

ЕХФ Лига на шампиони 2013/14 — 54-то издание на европското најсилно клупско ракометно натпреварување, а 21-то под името ЕХФ Лига на шампиони. Оваа сезона РК Хамбург бил бранител на титулата. Финалните четири екипи ќе ги одиграат натпреварите на 31 мај-1 јуни во арената Ланксес, Келн, Германија.[1]

2013–14 ЕХФ Лига на шампиони
Податоци за купот
Датуми24 август 2013–1 јуни 2014
Екипи38 (квалификации)
24 (групна фаза)
16 (нокаут фаза)
Статистики за купот
Одиграни натпревари131
Постигнати голови7355 (56.15 по натпревар)
Посетеност489.559 (3.737 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Македонија Словенија Ренато Вугринец
(85 голови)
2012/13
2014/15

Тимови уреди

Распределба на тимовите уреди

Кратенките го означуваат начинот на кој тимовите се квалификувале во почетната фаза:[2]

 • БТ: Бранител на титула
 • ПК: Победници во купови
 • ВК: Второпласирани во куповите
 • 2-ор, 3-ет, 4-рт, 5-ти, 6-ти, итн.: Позиција во лигата
Групна фаза
  РК Кил ([[Ракометна Бундеслига 2012/13|1-рв)   Пари Сен Жермен (1-рв)   Горење (1-рв)   Вакер Тун (1-рв)
  Фленсбург (2-ор)   Динкерк (2-ор)   Цеље (2-ор)   Загреб (1-рв)
  Рејн-Некар Лавен (3-ет)   Алборг (1-рв)   Ст. Петербург (2-ор)   Виве Тарги Келце (1-рв)
  ФК Барселона Ракомет (-рв)   КИФ Колдинг (2-ор)   Веспрем (1-рв)   Вардар (1-рв)
  Логорњо (3-ет)
Квалификации
Квалификациски турнир Вајлд кард турнир
  Констанца (1-рв)   Елверум (1-рв)   КРАС/Фолендам (1-рв)   Фишсе Берлин (4-ти)
  Порто (1-рв)   Динамо Минск (1-рв)   Хендбол Еш (1-рв)   РК ХамбургTH ([5-ти)
  РК Дрот (1-рв)   АЕК Атина (1-рв)   Монпелје (3-ет)
  Војводина (1-рв)   РК Алпла Хард (1-рв)   Пик Шегед (2-ор)
  Мотор Запорожје (1-рв)   Татран Прешов (1-рв)   Висла Плок (2-ор)
  Борец Бања Лука (1-рв)   Бешикташ (1-рв)   Металург (2-ор)
Notes

Квалификации уреди

Квалификациски турнири уреди

Четиринаесет екипи земале учество во квалификациските турнири. Дванаесет биле поделени во три групи од четири тимови, каде што одигрувале полуфинале, финале и натпревар за трето место, додека останатите две екипи одигрувале плеј-оф двомеч. Победниците од квалификациските турнири и од плеј-офот се квалификувале во групната фаза додека елиминираните екипи се натпреварувале во ЕХФ Купот. Ждрепката се одржала на 27 јуни 2013 година, во Виена, Австрија.[3][4] Matches were played on 31 август and 1 септември 2013.

Ждрепка уреди

Шешири уреди

1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир
  Динамо Минск
  Борец Бања Лука
  Констанца
  Војводина
  Татран Прешов
  Порто
  РК Алпла Хард
  Елверум
  Бешикташ
  Мотор Запорожје
  АЕК Атина
  КРАС/Фолендам

Прв квалификациски турнир уреди

Овој квалификациски турнир се одржал во Прешов, Словачка, во салата на Татран Прешов.

  Полуфинале Финале
             
31 август 2013
   Динамо Минск 25  
   AEK Athens 21  
 
1 септември 2013
       Динамо Минск 29
     Татран Прешов 27
Трето место
31 август 2013 1 септември 2013
   Татран Прешов 32    AEK Athens  34
   Бешикташ 30      Бешикташ  30

Втор квалификациски турнир уреди

Овој квалификациски турнир се одржал во Нови Сад, Србија, во салата на РК Војводина.

  Полуфинале Финале
             
31 август 2013
   Борец Бања Лука 18  
   Мотор Запорожје 40  
 
1 септември 2013
       Мотор Запорожје 36
     Војводина 24
Трето место
31 август 2013 1 септември 2013
   Војводина 27    Борец Бања Лука  17
   РК Алпла Хард 26      РК Алпла Хард  25

Трет квалификациски турнир уреди

Овој квалификациски турнир се одржал во Порто, Португалија, во салата на Порто.

  Полуфинале Финале
             
31 August 2013
   Порто 29  
   Елверум 28  
 
1 September 2013
       Порто 26
     РК Констанца 22
Трето место
31 August 2013 1 September 2013
   РК Констанца 34    КРАС/Фолендам  24
   КРАС/Фолендам 25      Елверум  32

Плејоф уреди

Победникот се квалификувал во групната фаза, а поразениот се натпреварувал во втората фаза од ЕХФ Купот.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Хендбал Еш   44–63   РК Дрот 30–26 14–37

Вајлд кард квалификации уреди

Победниците се квалификувале во групната фаза, а поразените се натпреварувале во третата фаза од ЕХФ Купот.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Фишсе Берлин   56–57   РК Хамбург 30–30
Металург   45–39   Пик Шегед 26–16 19–23
Монпелје   52–55   Висла Плок 29–27 23–28

Group stage уреди

Местоположба на тимовите во групната фаза на ЕХФ Лигата на шампиони 2013/14.
  Црвена: Група А;   Зелена: Група Б;   Сина: Група Ц;   Жолта: Група Д.

Ждрепката за групната фаза се одржала во Виена на 28 јуни 2013 година. Имало четири групи во кои се натпреварувале шест екипи. Екипите биле поделени во шест шешири, според ЕХФ коефициентите. Клубовите од ист шешир или асоцијација не смееле да бидат извлечени во иста група, освен победникот на вајлд кард турнирот.[3][5]

Шешир 1
  РК Кил
  Барселона
  Алборг
  Веспрем
Шешир 2
  Келце
  Загреб
  Пари Сен Жермен
  Горење
Шешир 3
  Фленсбург
  Висла Плок
  Ст. Петербург
  Вардар
Шешир 4
  КИФ Колдинг
  Вакер Тун
  РН Лавен
  Логорњо
Шешир 5
  Динкерк
  Цеље
  РК Дрот
  Динамо Минск
Шешир 6
  Мотор Запорожје
  Порто
  Металург
  РК Хамбург
Легенда за бои
Првите четири екипи се пласирале во последните 16

Група А уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Веспрем 10 8 1 1 303 243 +60 17
0   Рејн-Некар Лавен 10 7 2 1 305 252 +53 16
0   Цеље 10 4 1 5 269 272 −3 9
0   Мотор Запорожје 10 4 1 5 277 296 −19 9
0   Загреб 10 4 0 6 267 282 −15 8
0   Ст. Петербург 10 0 1 9 216 292 −76 1
  ВЕС ЗАГ ПЕТ РНЛ ЦЕЉ ЗАП
Веспрем 34–27 29–20 30–29 27–26 44–27
Загреб 22–33 26–24 24–28 24–21 33–27
Ст. Петербург 15–28 24–35 23–32 29–29 18–24
Рејн-Некар Лавен 25–25 34–26 31–17 35–25 31–31
Цеље 26–31 26–20 29–22 25–28 30–27
Мотор Запорожје 25–21 31–30 29–24 26–32 29–32

Група Б уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   РК Кил 10 8 1 1 298 268 +30 17
0   КИФ Колдинг 10 7 0 3 249 240 +9 14
0   Виве Тарги Келце 10 6 1 3 307 276 +31 13
0   Висла Плок 10 4 0 6 275 277 −2 8
0   Порто 10 2 1 7 241 278 −37 5
0   Динкерк 10 1 1 8 237 268 −31 3
  КИЛ ВТГ ПЛО КОЛ РКД ПОР
РК Кил 28–28 34–25 29–26 28–25 30–25
Виве Тарги Келце 34–29 38–30 25–26 33–23 35–23
Висла Плок 33–34 28–30 25–26 32–25 28–22
КИФ Колдинг 24–26 29–24 23–22 26–24 25–20
Динкерк 21–29 30–25 25–28 18–20 25–25
Порто 27–31 30–35 20–24 27–24 22–21

Група Ц уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Барселона 10 8 1 1 348 256 +92 17
0   Пари Сен Жермен 10 6 1 3 315 288 +27 13
0   Металург 10 5 2 3 256 265 −9 12
0   Вардар 10 4 2 4 269 263 +6 10
0   Динамо Минск 10 3 1 6 266 295 −29 7
0   Вакер Тун 10 0 1 9 242 329 −87 1
  БАР ПСЖ ВАР ТУН МИН МЕТ
Барселона 38–28 30–23 45–26 35–25 35–17
Пари Сен Жермен 29–33 35–25 38–24 34–30 32–29
Вардар 29–29 24–24 32–25 30–22 18–26
Вакер Тун 23–39 28–34 24–37 26–30 22–23
Динамо Минск 25–35 29–35 26–24 27–20 23–23
Металург 31–29 28–26 22–27 24–24 33–29

Група Д уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   РК Хамбург 10 9 0 1 330 266 +64 18
0   Фленсбург 10 8 1 1 314 272 +42 17
0   Горење 10 4 0 6 307 320 −13 8
0   Алборг 10 4 0 6 275 265 +10 8
0   Логорњо 10 3 2 5 292 320 −28 8
0   РК Дрот 10 0 1 9 289 364 −75 1
  АЛБ ГОР ФЛЕ ЛОГ РКД ХАМ
Алборг 23–28 26–27 28–24 37–24 26–28
Горење 25–30 23–28 33–28 35–33 29–36
Фленсбург 31–27 35–31 37–25 33–25 27–24
Логорњо 25–23 34–31 32–32 38–34 24–33
РК Дрот 26–35 32–40 27–37 35–35 24–35
РК Хамбург 28–20 41–32 32–27 34–27 39–30

Нокаут фаза уреди

Последни 16 уреди

Ждрепката била одржана на 25 февруари во Виена, Австрија. Првите натпревари биле одржувани од 20 до 23 март, а реванш натпреварите од 29 до 31 март 2014.[6][7]

Шешири уреди

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4
  Веспрем
  РК Кил
  Барселона
  РК Хамбург
  Рејн-Некар Лавен
  КИФ Колдинг
  ПСЖ
  РК Флензбург-Хандевит
  РК Цеље
  Виве Тарги Келце
  РК Металург Скопје
  РК Горење
  Мотор Запорожје
  Висла Плок
  РК Вардар
  РК Алборг

Натпревари уреди

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Мотор Запорожје   56–71   РК Кил 28–31 28–40
РК Алборг   42–60   Барселона 22–29 20–31
РК Вардар   58–57   РК Хамбург 28–28 0–29
Висла Плок   60–64   Веспрем 34–33 26–31
РК Горење   55–62   ПСЖ 30–28 25–34
РК Цеље   53–55   РК Флензбург-Хандевит 26–25 27–30
РК Металург Скопје   53–43   КИФ Колдинг 23–17 30–26
Виве Тарги Келце   55–55   Рејн-Некар Лавен 32–28 23–27

Четвртфинале уреди

Ждрепката се одржала на 1 април 2014 во Виена, Австрија. Првите натпревари биле одиграни на 19 и 21 април, а реванш натпреварите на 26 и 27 април 2014.[8][9]

Шешири уреди

Шешир 1 Шешир 2
  Веспрем   Рејн-Некар Лавен
  РК Кил   РК Металург Скопје
  Барселона   ПСЖ
  РК Вардар   РК Флензбург-Хандевит

Натпревари уреди

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Рејн-Некар Лавен   62–62   Барселона 38–31 24–31
РК Флензбург-Хандевит   49–49   РК Вардар 24–22 25–27
РК Металург Скопје   47–65   РК Кил 21–31 26–34
ПСЖ   52–59   Веспрем 26–28 26–31

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

 1. „7,000 tickets already sold“. ehfcl.com. 2013-06-19. Посетено на 2013-06-19.
 2. „2013/14 list of participants“. europeancup.eurohandball.com. Посетено на 7 December 2013.
 3. 3,0 3,1 „Pots for the Qualification and the Group Phase draw confirmed“. ehfcl.com. 2013-06-21.
 4. „Qualification groups determined“. ehfcl.com. 2013-06-27.
 5. „Group Phase draw provides great battles“. ehfcl.com. 2013-06-28.
 6. „All pots for Last 16 draw confirmed“. ehfcl.com. 23 February 2014.
 7. „Hamburg vs Vardar, Löwen vs Kielce“. ehfcl.com. 25 February 2014.
 8. „Pots for the quarter-finals draw ready“. ehfcl.com. 1 април 2014.
 9. „Barcelona to tame Lions, Kiel face Metalurg“. ehfcl.com. 1 април 2014.