Костолац или Стари Костолац е село во општина Костолац, град Пожаревац, Србија . Според пописот кој што се одржал во 2002 година, селото имало население од 1.313 жители.[1]

Селската црква посветена на свети Ѓорѓи

Наводи уреди

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9

44°44′06″N 21°11′44″E / 44.7350° СГШ; 21.1956° ИГД / 44.7350; 21.195644°44′06″N 21°11′44″E / 44.7350° СГШ; 21.1956° ИГД / 44.7350; 21.1956