Филип Лазаров

македонски ракометар

Филип Лазаров (21 април 1985 во Свети Николе) ― македонски ракометар кој играл за екипата на РК Вардар од Скопје. Тој е помлад брат на ракометарот Кире Лазаров.[1]

Филип Лазаров
Filip Lazarov
Лични податоци
Име и презиме Филип Лазаров
Роден(а) 21 април 1985(1985-04-21)(39 г.)
Свети Николе, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Спорт Ракомет
Висина 1,96 м
Тежина 94 кг
Позиција лев бек
Клупски податоци
Тековен клуб РК Вардар
Број 17
Сениорски клубови
2003-2006
2006-2007
2007-2011
2011
2011-
Македонија РК Металург Скопје
Унгарија РК ПЛЕР
Македонија РК Металург Скопје
Македонија РК Пелистер
Македонија РК Вардар ПРО
Репрезентација 1
  Македонија Македонија 45 (103)
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 29 јануари 2012

Наводи

уреди
  1. „Филип по стапките на брат му“. Дневник. 6 јуни 2007, 16:54. Посетено на 2011-06-10. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски

уреди