Ростуша или Ростушесело во Општина Маврово и Ростуша, во областа Долна Река, во близина на манастирот „Св. Јован Бигорски“.

Ростуша
Ростуше
Rostusha-Village-Panorama-RMacedonia.jpg

Панорама на село Ростуша

Ростуша is located in Македонија
Ростуша
Местоположба на Ростуша во Македонија
Координати 41°36′36″N 20°36′0″E / 41.61000° СГШ; 20.60000° ИГД / 41.61000; 20.60000Координати: 41°36′36″N 20°36′0″E / 41.61000° СГШ; 20.60000° ИГД / 41.61000; 20.60000
Регион Долна Река
Општина Маврово-Ростуше
Население 872 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1254
Надм. вис. 720 м
Мреж. место Ростуша
Ростуша на општинската карта
Ростуша во Општина Маврово и Ростуша.svg

Атарот на Ростуша во рамките на општината
Commons-logo.svg Ростуша на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

 
Традиционална архитектура во Ростуше

Селото Ростуше се наоѓа во областа Долна Река на источните падини на планината Дешат над реката Радика. Селото се наоѓа на надморска височина од 720 m. Оддалечено е 19 километри североисточно од Дебар и 52 километри југоисточно од Гостивар.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Ростуша живееле 870 жители, сите Македонци, од кои 610 муслимани и 260 христијани.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Ростуша имало 272 Македонци, егзархисти.[2]

Според статистика на весникот „Дебарски глас“ во 1911 година во Ростуше имало 39 македонски егзархиски и 190 муслимански куќи.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 872 жители. Следува табела на националната структура на населението[4]

Националност Вкупно
Македонци 397
Турци 427
Роми 0
Албанци 41
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 2
Други 5

На најголем дел од населението мајчин јазик му е македонскиот.[5] Најголем дел од населението, 722, се муслимани, а 141 се православни.[5]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[6]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 870[1] 272[2] 1.029 1.248 825 908 889 930 919 872

Општествени институцииУреди

 
Црквата „Успение на Пресвета Богородица“
цркви

Администрација и политикаУреди

 
Грб на поранешната Општина Ростуше.

Културни и природни знаменитостиУреди

 • Локув, ледничко езеро, туристичка атракција

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

 • Нијази Лиманоски - професор по етнологија на Природно-математичкиот факултет во Скопје, директор, главен и одговорен уредник и новинар на радиостаницата во Дебар и др.;

Култура и спортУреди

 
Џамија во Ростуше
археолошки локалитети[9]

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900. стр. 263.
 2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, рp. 184-185.
 3. Дебърски глас, година 2, брой 38, 3 април 1911, стр. 2.
 4. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
 5. 5,0 5,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име popis.
 6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
 7. „Поставен крстот на Успенскиот храм во Ростуше“ (македонски). Бигорски манастир. 15 август 2012. конс. 2012-08-15. 
 8. „Цркви“ (македонски). Дебарско-кичевска епархија. конс. 2011-02-13. 
 9. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врскиУреди