Куп на Македонија во кошарка 2006

кошаркарско натпреварување

Купот на Македонија 2006 - 14. издание на Купот на Македонија во кошарка. Финалниот турнир бил одигран во Спортската сала Парк во Струмица. Турнирот бил во организација на КК Струмица 2005.[1][2] Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Фершпед Работнички.

Куп на Македонија 2006
Детали за турнирот
Датум(и)13-16 април
ГрадСтрумица
СалаПарк
Број на екипи8
ПрвакФершпед Работнички (7. титула)
ВицепрвакВардар Осигурување (2. финале)
ПолуфиналистиТоа Сум Јас
Струмица 2005
Одиграни натпревари7
Најкорисен играчМакедонија Огнен Стојановски (Фершпед Работнички)
2005
2007

Место на одржување уреди

Струмица
Спортска сала Парк
Капацитет: 1,800

Завршен Турнир уреди

Четвртфинале уреди

13 април 2006 [1] Вардар Осигурување 76, МЗТ Аеродром 73    Спортска сала Парк, Струмица
Гледачи: 1,000
Четвртини: 20-23, 20-23, 14-5, 22-22
Пое: Д. Соколов 22 Пое: Ј. Петровски 19
13 април 2006 [2] Струмица 2005 96, Пелистер 62    Спортска сала Парк, Струмица
Гледачи: 1,500
Четвртини: 22-19, 27-15, 30-17, 17-11
Пое: И. Цаниќ 22 Пое: М. Голубовиќ 19
14 април 2006 Фершпед Работнички vs. Фени Индустри    Спортска сала Парк, Струмица
14 април 2006 Тоа Сум Јас vs. Центар    Спортска сала Парк, Струмица

Полуфинале уреди

15 април 2006 [3][4] Вардар Осигурување 81, Струмица 2005 65    Спортска сала Парк, Струмица
Гледачи: 2,000
Четвртини: 13-15, 25-18, 22-15, 21-17
Пое: Т. Грчаров 23
Ско: повеќемина-2 7
Дод: Д. Соколов 5
Пое: П. Јоксимовиќ 28
Ско: П.Јоксимовиќ 11
15 април 2006 [5][6] Фершпед Работнички 84, Тоа Сум Јас 54    Спортска сала Парк, Струмица
Гледачи: 600
Четвртини: 20-10, 25-11, 16-13, 23-20
Пое: повеќемина-2 17
Ско: Д. Тасовски 9
Дод: Д. Тасовски 4
Пое: Б. Нешовиќ 11
Ско: Д. Радуловиќ 8
Дод: повеќемина-2 3

Финале уреди

16 април 2006 [7][8] Вардар Осигурување 78, Фершпед Работнички 80    Спортска сала Парк, Струмица
Гледачи: 2,000
Четвртини: 24-20, 16-25, 29-12, 9-23
Пое: Д. Соколов 20
Ско: К. Павловски 10
Дод: Д. Соколов 5
Пое: О. Стојановски 17
Ско: Д. Тасовски 8
Дод: О. Стојановски 4
Победник во
Купот на Македонија 2006
 
Фершпед Работнички 7. титула

Признанија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Четиридневна баскет-треска во Струмица“. vest.mk. 13 април 2006. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-02-13.
  2. „Струмичка фиеста за победничко шампањско“. vecer.mk. 13 април 2006. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2015-02-16.