Прва македонска кошаркарска лига 2005/06 - Разигрување

Првата македонска кошаркарска лига 2005/06 - Разигрување била конечната фаза на Првата македонска кошаркарска лига 2005/06. Разигрувањата започнале на 21 април, а завршиле на 20 мај 2006 година. Четири екипи играле во разигрувањето преку пласманот од Супер лигата. Разигрувањето го освоил Фершпед Работнички и така станал првак на сезоната.

Костур

уреди
  Полуфинале Финале
                                 
  1  Фершпед Работнички 89 85 - -  
4  Пелистер 66 71 - -  
  1  Фершпед Работнички 66 82 92 87 - -
  3  Вардар Осигурување 68 67 76 62 - -
2  МЗТ Аеродром 2000 70 65 80 65
  3  Вардар Осигурување 83 71 62 75  

Полуфинале

уреди

(1) Фершпед Работнички против (4) Пелистер

уреди

Поради подобар меѓусебен биланс во лигашкиот дел, серијата започнала со 1-0 за Фершпед Работнички.

21 април
2006
19:00
[1][2] Фершпед Работнички 89, Пелистер 66    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: 23-15, 17-19, 30-16, 19-16
Пое: повеќемина-2 21
Фершпед Работнички води во серијата, 2-0
26 април
2006
19:00
[3][4] Пелистер 71, Фершпед Работнички 85    Спортска сала Младост, Битола МРТ собраниски канал[5]
Четвртини: 21-22, 17-19, 12-26, 21-18
Пое: М. Голубовиќ 18 Пое: Д. Тасовски 22
Фершпед Работнички ја освоил серијата, 3-0

Ова било прва серија во разигрувањата помеѓу овие две екипи.

(2) МЗТ Аеродром 2000 против (3) Вардар Осигурување

уреди

Поради подобар меѓусебен биланс во лигашкиот дел, серијата започнала со 1-0 за МЗТ Аеродром 2000.

22 април
2006
19:30
[1][2] МЗТ Аеродром 2000 70, Вардар Осигурување 83    Спортска сала Јане Сандански, Скопје МТВ[6]
Четвртини: 18-16, 16-29, 13-19, 23-19
Израмнета серијата, 1-1
26 април
2006
19:30
[3][4] Вардар Осигурување 71, МЗТ Аеродром 2000 65 Пдж  Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Четвртини: 22-23, 16-11, 13-9, 8-16Пдж: 12-6
Пое: К. Павловски 18 Пое: М. Деспотовиќ 23
Вардар Осигурување води во серијата, 2-1
29 април
2006
18:00[7]
[8] МЗТ Аеродром 2000 80, Вардар Осигурување 62    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Четвртини: 23-16, 12-15, 27-12, 18-19
Пое: Ј. Петровски 31 Пое: Б. Даскаловски 12
Израмнета серијата, 2-2
6 мај
2006
18:00
[9][10] Вардар Осигурување 75, МЗТ Аеродром 2000 65    Спортска сала Куманово, Куманово МТВ[11]
Четвртини: 17-16, 13-18, 19-18, 26-13
Пое: Т. Грнчаров 16
Ско: К. Павловски 15
Дод: К. Павловски 3
Пое: А. Антиќ 16
Ско: повеќемина-2 6
Дод: Ј. Петровски 6
Вардар Осигурување ја освоил серијата, 3-2

Финале

уреди

(1) Фершпед Работнички против (3) Вардар Осигурување

уреди

Поради подобар меѓусебен биланс во лигашкиот дел, серијата започнала со 1-0 за Фершпед Работнички.

10 мај
2006
[12][13] Фершпед Работнички 66, Вардар Осигурување 68    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: 19-16, 16-18, 24-14, 7-20
Пое: повеќемина-2 14
Ско: Т. Симиќ 5
Дод: М.Ѓуров 3
Пое: К. Павловски 19
Ско: Б. Крстевски 9
Дод: Т. Грнчаров 4
Израмнета серијата, 1-1
13 мај
2006
18:00
[14][15][16] Вардар Осигурување 67, Фершпед Работнички 82    Спортска сала Куманово,[17] Куманово
Гледачи: 1,000
Четвртини: 22-9, 14-27, 12-20, 19-26
Пое: Д. Соколов 17
Ско: К. Павловски 11
Дод: Т. Грнчаров 5
Пое: О. Стојановски 20
Ско: Д. Тасовски 11
Дод: Д. Тасовски 6
Фершпед Работнички води во серијата, 2-1
17 мај
2006
19:00
[18][19][20] Фершпед Работнички 92, Вардар Осигурување 76    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 1,000
МТВ[21]
Четвртини: 26-25, 29-16, 18-25, 19-10
Пое: Д. Јовановски 26
Ско: повеќемина-3 8
Дод: повеќемина-2 3
Пое: К. Павловски 21
Ско: Т. Грнчаров 7
Дод: Д. Соколов 7
Фершпед Работнички води во серијата, 3-1
20 мај
2006
20:30
[22][23][24] Вардар Осигурување 62, Фершпед Работнички 87    Спортска сала Јане Сандански, Скопје[25]
Гледачи: 300
Четвртини: 11-19, 15-22, 21-20, 15-26
Пое: Д. Соколов 17
Ско: К. Павловски 8
Дод: И. Саздов 4
Пое: Д. Тасовски 34
Ско: Д. Тасовски 11
Дод: В. Поповиќ 3
Фершпед Работнички ја освоил серијата, 4-1

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 Шести пораз на металците во последните седум меча[мртва врска] dnevnik.mk 24 април 2006
 2. 2,0 2,1 Вардар изедначи против МЗТ[мртва врска] vest.com.mk 25 април 2006
 3. 3,0 3,1 Ф.Работнички обезбеди пласман во финалето[мртва врска] dnevnik.mk 28 април 2006
 4. 4,0 4,1 Фершпед Работнички експресно во финалето[мртва врска] vest.com.mk 28 април 2006
 5. Ф.Работнички пред пласман во финалето[мртва врска] vest.com.mk 26 април 2006
 6. Ф.Работнички и МЗТ почнуваат со предност[мртва врска] dnevnik.mk 21 април 2006
 7. Викендов на спортските терени[мртва врска] vest.com.mk 29 април 2006
 8. Мајсторка за Вардар и МЗТ[мртва врска] dnevnik.mk 2 мај 2006
 9. Вардар во големото финале[мртва врска] vest.com.mk 7 мај 2006
 10. Вардар Осигурување ја доби мајсторката[мртва врска] dnevnik.mk 8 мај 2006
 11. Кумановска битка на скопските соперници[мртва врска] dnevnik.mk 6 мај 2006
 12. Вардар го начна шампионот во Градскиот Парк[мртва врска] dnevnik.mk 11 мај 2006
 13. Вардар израмни против шампионот[мртва врска] vest.com.mk 11 мај 2006
 14. „Шампионот не греши двапати“. vecer.mk. 15 мај 2006. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 15. Шампионот го возврати ударот во Куманово[мртва врска] dnevnik.mk 15 мај 2006
 16. Работнички ја врати предноста на домашен терен[мртва врска] vest.com.mk 15 мај 2006
 17. Вардар по прво водство против Работнички[мртва врска] vest.com.mk 13 мај 2006
 18. „Ветеранот Јовановски со младешко срце“. vecer.mk. 18 мај 2006. Посетено на 9 јануари 2019.[мртва врска]
 19. Шампионот се токми за 13. промоција[мртва врска] dnevnik.mk 18 мај 2006
 20. Една победа го дели Работнички од нова титула[мртва врска] vest.com.mk 18 мај 2006
 21. Вардар треба да поентира за да ја продолжи трката[мртва врска] dnevnik.mk 16 мај 2006
 22. „Ова е веќе видено“. vecer.mk. 22 мај 2006. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 23. Се е исто, само навивачите ги нема[мртва врска] dnevnik.mk 22 мај 2006
 24. По 13-ти пат Фершпед Работнички[мртва врска] vest.com.mk 22 мај 2006
 25. Шампионот оди на промоција во Аеродром[мртва врска] dnevnik.mk 19 мај 2006

Надворешни врски

уреди