Лугунци

село во Општина Велес

Лугунци — село во северниот дел на Општина Велес во сливното подрачје на реката Отовица, во околината на градот Велес.

Лугунци
Лугунци во рамките на Македонија
Лугунци
Местоположба на Лугунци во Македонија
Лугунци на карта

Карта

Координати 41°50′4″N 21°46′45″E / 41.83444° СГШ; 21.77917° ИГД / 41.83444; 21.77917
Регион  Вардарски
Општина Велес
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29039
Надм. вис. 460 метри м
Лугунци на општинската карта

Атарот на Лугунци во рамките на општината
Лугунци на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Селото е ридско на надморска височина од 460 метри на 17 километри оддалеченост од градот Велес.

Историја уреди

Стопанство уреди

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948195—    
1953213+9.2%
1961202−5.2%
197160−70.3%
198116−73.3%
ГодинаНас.±%
19916−62.5%
199412+100.0%
200210−16.7%
20210−100.0%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 150 Македонци.[2]

Лугунци според пописот од 2002 година имало 10 жители, сите Македонци.

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 230 176 195 213 202 60 16 6 12 10 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[3]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[4]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]


Родови уреди

Лугунци е македонско село.

Според истражувањата од 1929 година, родови во селото се:

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 2190 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на објект сопственос здравковиќ росанда во Рудник. Во избирачкото место се опфатени населените места: Лугунци, Рудник, Ветерско.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 31 гласач.[9]

Културни и природни знаменитости уреди

Археолошки наоѓалишта

Редовни настани уреди

Личности уреди

Галерија уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  6. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  7. Филиповиќ, Миленко (1935). Северна велешка села. Белград: Етнографски музеј.
  8. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 8 јануари 2020.
  9. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2020-01-02. Посетено на 8 јануари 2020.

Надворешни врски уреди