Раштани (Велешко)

село во Општина Велес


Раштани — село во северозападниот дел на Општина Велес, во околината на градот Велес, во долното сливно подрачје на реката Тополка, а на северозападната падина — на ридот Гроот.

Раштани
Раштани is located in Македонија
Раштани
Местоположба на Раштани во Македонија
Координати 41°43′27″N 21°42′46″E / 41.72417° N; 21.71278° E / 41.72417; 21.71278Координати: 41°43′27″N 21°42′46″E / 41.72417° N; 21.71278° E / 41.72417; 21.71278
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Велес
Население 286 жители жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 29062
Раштани на општинската карта
Раштани во Општина Велес.svg

Атарот на Раштани во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Селото е рамничарско и лежи на надморска височина од 380 метри, а од градот Велес е оддалечено 6 километри. Во Раштани работи основно училиште до IV одделение, има неколку угостителски и стопанско-земјоделски објекти и споменик од НОБ, посветен на Февруарскиот поход.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година, селото Раштани има 286 жители од кои сите се се Македонци.

РодовиУреди

Раштани е македонско село.

Според истражувањата од 1966/67 година, родови во селото се

 • Скубареви (3 к.), Чупчевци (3 к.), Брлевци (3 к.), Пецевци (3 к.), Лазови (2 к.), Ицкови (1 к.), Саздови (1 к.), Ордеви (5 к.), Наунови (4 к.) и Тоскаровци (1 к.). сите наведени родови се староседелски.
 • Караџовци (4 к.) доселени се од денес албанското село Бузалково.
 • Малиќовци (1 к.) доселени се во турско време од селото ’Рлевци.
 • Арсевци (1 к.) и Балчаковци (1 к.) доселени се во 1919 година од селото Дреново.
 • Бузалковци (4 к.) доселени се во периодот од 1946-48г од селото Бузалково.
 • Гускарови (1 к.) доселени се од селото Белештевица.
 • Угриновци (3 к.) и Црешневци (1 к.) доселени се од селото Црешнево после 1946 година.
 • Дреновчани (5 к.) доселени се од селото Дреново. Во Дреново биле староседелци.
 • Бистричани (1 к.) доселени се од селото Бистрица.[1]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 2203 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 242 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

 1. Трифуноски, Јован. Област Бабуне и Тополке. Скопје.
 2. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди