Сојаклари

село во Општина Велес


Сојаклари — село во Општина Велес, во околината на градот Велес.

Сојаклари
Сојаклари 04.jpg

Поглед на селото Сојаклари од патот за Отовица

Сојаклари is located in Македонија
Сојаклари
Местоположба на Сојаклари во Македонија
Сојаклари на интерактивна карта

Координати 41°47′39″N 21°48′1″E / 41.79417° СГШ; 21.80028° ИГД / 41.79417; 21.80028Координати: 41°47′39″N 21°48′1″E / 41.79417° СГШ; 21.80028° ИГД / 41.79417; 21.80028
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Велес
Население 156 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 29074
Сојаклари на општинската карта
Сојаклари во Општина Велес.svg

Атарот на Сојаклари во рамките на општината
Commons-logo.svg Сојаклари на Ризницата

ИсторијаУреди

Во XIX век селото било дел од Велешката каза на Отоманското Царство.

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Сојаклари живееле 200 жители, сите Турци.[1]

Според пописот од 2002 година, во селото живеат 156 жители, од кои 153 Македонци, 2 Бошњаци и 1 Турчин.[2]

РодовиУреди

Според истражувањата од 1929 година, родови во селото биле:

Турски:

  • Доселеници: Фазлиовци (3 к.) не го знаат потеклото; Лимановци (1 к.) доселени од соседното Мамутчево, каде немаат повеќе свои роднини.

Македонски:

  • Староседелци: Ѕинѕировци (3 к.), Маневиќ (1 к.)
  • Доселеници: Гајговци (2 к.) доселени се од Чука, овде се доселиле браќата Тане и Гоче; Камчевиќ (1 к.) доселени се однекаде овде живеат од многу одамна; Настовиќ (1 к.) доселени се од овчеполско Црнилиште; Саздовиќ (1 к.) потекнуваат од домазетот Саздо доселен однекаде; Јовановиќ (1 к.) и Николиќ (1 к.) непознато потекло; Теовиќ (1 к.) доселени од селото Мокрени во Азот; Костиќ (2 к.), Колевиќ и Чурлиновци (1 к.) со непозно потекло; Милошевиќ Диме (1 к.) доселени од селото Војница; Богдановиќ доселени од селото Ораов Дол.

Колонисти од Србија;

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 2185 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 105 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта

ИселеништвоУреди

Иселеници од Муслиманите има во Турција, а од православните во Куманово, Скопје и Велес.[3]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 157. ISBN 954430424X.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. 3,0 3,1 . Филиповиќ, Миленко. Северни велешки села. Белград. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди