Општина Лозовоопштина во Македонија. Административен центар на општината е истоименото село. Општината се наоѓа во Овче Поле.

Општина Лозово
Општина
Знаме на Општина ЛозовоГрб на Општина Лозово
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеЛозово
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникБошко Цветковски
Површина
 • Вкупна166,32 км2 (64,22 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно2.264
 • Густина14/км2 (35/ми2)
Час. појасCET (UTC+01:00)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+032
Регистарски табличкиSN
Мреж. местоopstinalozovo.gov.mk
Карта на Општина Лозово со селските атари.
Демографска карта на Општина Лозово со селските атари.

Географија уреди

Општина Лозово се наоѓа во централниот дел на Македонија, поточно зафаќа дел од Овче Поле. Вкупната територија на Општина Лозово е 165 км2. Во Општината има 11 населени места, од кои 1 се рамничарски а 1 ридско.[2] Низ Општината минува магистралниот пат М5, како и железничката линија Велес-Кочани. Општина Лозово граничи со Општина Свети Николе на север и североисток, со Општина Велес на запад, со Општина Градско на југ и со Општина Штип на исток.

Климата во Општината е умерено-континентална со слабо влијание на средоземната. Просечните врнежи во општината се 472 мм/ м². Најчеста појава на ветер е од северозапад со просечна брзина од 6 км/ч.

Стопанство уреди

Стопанството во општината е претежно земјоделско. Вкупното обработливо земјиште изнесува 16.331 хектар.

Демографија уреди

Општина Лозово, според пописот од 2002 година, имала население од 2.858 жители. Густината на населението на општината е 16.1 жител на км2. Селата во Општината се: Аџибегово, Аџиматово, Бекирлија, Дорфулија, Ѓуземелци, Каратманово, Кишино, Лозово, Милино, Сарамзалино и Ќоселери. Најголемо село е Лозово кое е и административен центар на општината.[3]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 2.478 86,47
Албанци 33 1,22
Турци 154 5,49
Роми 0 0,00
Власи 122 4,27
Срби 26 0,08
Бошњаци 14 0,04
останати 31 1,19
Вероисповед Вкупно
православни 2.591
муслимани 253
католици 1
протестанти 0
останати 13
Јазик Вкупно
македонски 2.478
албански 33
турски 154
ромски 0
влашки 122
српски 26
бошњачки 14
останати 31
Македонци Турци Срби Роми Бошњаци Албанци Власи останати и непознато
апсолутно мнозинство
  
  
  
  
  
  
  
  
релативно мнозинство
  
  
  
  
  
  
  
  
Општина Лозово Вкупно Македонци Албанци Власи Турци Бошњаци Срби Роми останати
Аџибегово 5 4 1
Аџиматово 74 74
Бекирлија 5 5
Дорфулија 756 568 49 117 13 3
Ѓуземелци 40 40
Каратманово 520 515 5
Кишино 22 22
Лозово 896 851 26 8 5 6
Милино 334 241 33 1 19 14 4 22
Сарамзалино 118 116 2
Ќоселари 88 42 46
Вкупно 2.858
100,00%
2.473
86,5%
33
1,1%
122
4,2%
154
5,3%
14
0,4%
24
0,8%
0
0,0%
32
1,1%

Општествени установи уреди

На територијата на општина Лозово функционира едно централно основно училиште - ЦОУ „Методија Митевски - Брицо“ во Лозово. Централното училиште има четири подрачни училишта[4]:

 • Подрачно осново училиште Методија Митевски – Брицо во с.Каратманово
 • Подрачно осново училиште Методија Митевски – Брицо во с.Дорфулија
 • Подрачно осново училиште Методија Митевски – Брицо во с.Милино
 • Подрачно осново училиште Методија Митевски – Брицо во с.Сарамзалино

Самоуправа и политика уреди

Градоначалник на општина Лозово е Бошко Цветковски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Тој бил избран на локалните избори од 2021 година за мандат од четири години.[5] Советот на општина Лозово е составен од 9 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  ВМРО-ДПМНЕ: 4 места
  СДСМ: 3 места
  НДМ: 1 место
  ДНЕТ: 1 место

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Култура и спорт уреди

На територијата на Општина Лозово опстојува ФК Работник, фудбалски клуб кој се натпреварува во Третата македонска фудбалска лига.

Во 2011 година е пуштено во употреба современо повеќенаменско игралиште во Лозово кое е комплетно опремено, што воедно е и теренот на којшто тренираат и настапуваат фудбалерите на Ф.К.Работник. Општината е покровител на повеќе традиционални турнири во мал фудбал и тоа[6]:

 • Традиционален турнир во мал фудбал во Лозово
 • Традиционален турнир во мал фудбал во Дорфулија
 • Традиционален турнир во мал фудбал во Каратманово
 • Традиционален турнир во мал фудбал во Милино

Иселеништво уреди

Наводи уреди

 1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
 2. „Општина Лозово: Демографија“. Архивирано од изворникот на 2014-08-12. Посетено на 2014-07-27.
 3. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.[мртва врска]
 4. „Општина Лозово: Образование“. Архивирано од изворникот на 2014-08-12. Посетено на 2014-07-27.
 5. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.
 6. „Општина Лозово: Спорт“. Архивирано од изворникот на 2014-08-12. Посетено на 2014-07-27.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди