’Рлевци

село во Општина Велес

’Рлевци — село во Општина Велес, во околината на градот Велес.

’Рлевци
’Рлевци во рамките на Македонија
’Рлевци
Местоположба на ’Рлевци во Македонија
’Рлевци на карта

Карта

Координати 41°44′6″N 21°38′27″E / 41.73500° СГШ; 21.64083° ИГД / 41.73500; 21.64083Координати: 41°44′6″N 21°38′27″E / 41.73500° СГШ; 21.64083° ИГД / 41.73500; 21.64083
Регион  Вардарски
Општина Велес
Население 9 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29063
Надм. вис. 540 метри м
’Рлевци на општинската карта

Атарот на ’Рлевци во рамките на општината
’Рлевци на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Ова е село во северниот дел на Општина Велес, чиј атар се допира до Скопската Котлина. Селото е ридско и лежи на надморска височина од 540 метри.

Историја уреди

Стопанство уреди

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948401—    
1953396−1.2%
1961356−10.1%
1971282−20.8%
1981124−56.0%
ГодинаНас.±%
199141−66.9%
199435−14.6%
200218−48.6%
20219−50.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во ’Рлевци живееле 280 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во ’Рлевци имало 160 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 350 Македонци.[4]

Според пописот од 2002 година, селото, ’Рлевци има 18 жители, сите Македонци.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 9 жители, од кои 5 Македонци и 4 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 280 160 401 396 356 282 124 41 35 18 9
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови уреди

’Рлевци е македонско село.

Според истражувањата од 1966 година, родови во селото се:

 • Староседелци: Лавчиовци (5 к.) според родовското презиме имаат потекло од некогашното одамна раселено велешко село Лавчани близу денешното село С'лп крај десниот брег на Вардар и имаат далечни роднини во селото Белештевица, Петревци (4 к.), Дрнковци (3 к.), Науновци (1 к.), Угриновци (1 к.), Здравковци (10 к.), Саздовци (4 к.) и Ѓоргијовци (2 к.)
 • Доселеници: Цуцуловци (4 к.) и Анчевци (2 к.) порано биле еден род. Доселени се однекаде; Дреновчани или Василковци (7 к.) доселени се од селото Дреново; Белештевци (3 к.) доселени се од селото Белештевица; Карбуневци (2 к.) доселени се од селото Карабуниште.[11]

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 2198 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на објект на месна заедница.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 9 гласачи.[13]

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Опшествени институции уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 157. ISBN 954430424X.
 3. D.M.Brancoff. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, рр. 118 – 119.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. Трифуноски, Јован (1968). Областа на Бабуна и Тополка.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски уреди