Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

Ветерско се наоѓа во крајниот периферен северен дел на Општина Велес, во јужното подножје на Градиштанска Планина, на 16 километри оддалеченост од градот Велес. Лоцирано е од левата страна на патот Скопје - Велес којшто води по долината на реката Пчиња.

ИсториjaУреди

Во селото постои мала црквичка Свети Никола која до почетокот на XX век била во урнатини (најверојатно ја урнале Турците и маџирите-бегалци од Босна и Херцеговина кои биле населени тука во 1887/89, а биле избркани околу 1914/15 година).

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Карабуниште живееле 156 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Карабуниште имало 136 Македонци, егзархисти.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Ветерско живеат само 9 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 156[1] 136[2] 228 226 210 116 49 17 16 9

РодовиУреди

Ветерско е македонско село.

Според истражувањата од 1929 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Малиновци или Каламановци (3 к.) доселени се од селото Бадар; Стојчевци (1 к.) доселени се од селото Малино; Мановци (6 к.) се делат на Маневци и Јаневци, Мировци (4 к.), Галевци (2 к.) и Карабела- Костиќ (1 к.) доселени се, но не знаат од каде.

Многу одамна во селото живеел и некој Димитрија доселен од околината на Петрич во Пиринска Македонија (Бугарија), али фамилијата му изумрела.[5]

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 157.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 118-119.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика. 
  5. Филиповиќ, Миленко (1935). Северна велешка села. Белград: Етнографски музеј. 

Надворешни врскиУреди