Ненад Зимоњиќ

Ненад Зимоњиќ (Белград, 4 јуни 1976 година) е српски тенисер, специјализиран за двојки. Освоил над педесет титули во машка и во мешана конкуренција, а на 17 ноември 2008 година дошол на врвот на АТП листата во конкуренција на двојки. Тој поминал вкупно 50 недели во кариерата како број 1.

Ненад Зимоњиќ на турнир во Истборн 2017

Заедно со канадскиот тенисер Даниел Нестор го освоил Вимблдон во 2008 година и 2009 година, Ролан Гарос 2010 година, финално првенство на АТП 2008 година и 2010 година, како и голем број на АТП титули сам и со други партнери.

Тој го освоил Австралија опен во 2004 година во мешани двојки. и 2008 година, Ролан Гарос 2006 година и 2010, како и Вимблдон 2014 година.

Тој е рекордер по бројот на натпревари за српската репрезентација, по бројот на настапи и победи во парови. Извесен период бил и играч и селектор на репрезентацијата. Заедно со своите соиграчи ја освоил титулата во Дејвис купот во 2010 година.

Како селектор на српската репрезентација, Зимоњиќ ја предводел репрезентацијата во освојувањето на премиерниот АТП купот во 2020 година, со победата од 2:1 во финалето против Шпанија.[1]

КариераУреди

Зимоњиќ ја започнал својата професионална тениска кариера во 1995 година, но останал релативно малку познат во тенискиот свет сè до неговиот триумф во конкуренција на мешани двојки на Австралија Опен во 2004 година. : 1, 7: 6 (3)). Со неговата сегашна партнерка, Словенката Катарина Сребреник, тој го освоил Ролан Гарос во 2006 година победувајќи во финалето со 6:3, 6:4 над Даниел Нестор и Јелена Лиховчева. Вимблдон 2006 година Зимоњиќ во игра на двојки стигнал до финалето со Французинот Фабрис Сантор, а во конкуренција на мешани двојки до четвртфиналето.

Зимоњиќ стигнал и до финалето на Ролан Гарос во 2007 година, но тој и Сребренкова загубиле од Натали Деши и Енди Рама. Тој ја прекинал соработката со Сантор по крајот на Вимблдон во 2007 година и се здружил со Нестор,со кој претходно го освоиле Отвореното првенство на Франција со Марк Ноулс. Двајцата го освоиле Отвореното првенство во Санкт Петербург во 2007 година без изгубен сет.

 
Со Новак Ѓоковиќ во мечот од Дејвис купот против Чешка

Со кинескињата Сун, Тијантијан Зимоњиќ го освоил Австралија Опен во 2008 година. На Вимблдон во 2008 година, Зимоњиќ го освоил својот прв Грен слем турнир во двојки со Нестор. Тие двајца триумфирале на Мастерс купот во Шангај во 2008 година, победувајќи ги браќата Боб и Мајк Брајан, па така во 2008 година. завршиле први на листата на играчи во двојки.

Зимоњиќ во 2010 година на Ролан Гарос го освоил првото место во мешана конкуренција со Катарина Сребреник и во машки двојки со Даниел Нестор. Така, тој станал единствениот тенисер во историјата, покрај Мајк Брајан, кој ја освоил двојната круна.

Иако Зимоњиќ е познат како специјалист за парови, тој успеал да забележи и две важни победи во поединечна конкуренција. Прво го победил Андреа Агаси во Сент Полтен во 2004 година, а во 2005 година го исфрлил Николас Кифер во Хале.

На Мастерсот во Шангај на 12 октомври 2011 г. година во мечот од второто коло ја забележал петстотата победа во кариерата.[2]

Често играл во дресот на српската репрезентација (поранешна Југославија и Србија и Црна Гора). Во Дејвис купот има сооднос 30:18 во парови и 13:12 поединечно, а во периодот 2003-2004 година бил и селектор. Во мај 2009 година, Ненад Зимоњиќ, заедно со Јанко Типсаревиќ и Виктор Троицки, го освоиле Светското првенство во Дизелдорф како членови на српската репрезентација победувајќи ја германската репрезентација во финалето со резултат 2:1. Истиот успех го повторил и во 2012 година, каде во финалето била поразена Чешка. Во декември 2010 година, заедно со другите партнери од репрезентацијата, триумфирале во финалето на Дејвис купот во Белградската Арена, а три години подоцна стигнале до финалето. На Олимписките игри учествувал четири пати, а најдобар резултат му бил четвртфиналето во машки двојки во Лондон во 2012 година.

Финале на Грен слемУреди

Парови: 7 (3: 4)Уреди

Исход бр. година Турнир Подлога Партнер Противник Резултат
Финалист 1. 2004 година Вимблдон Трева Џулијан Ноул   Јонас БјеркманТод Вудбриџ
1: 6, 4: 6, 6: 4, 4: 6
Финалист 2. 2006 година Вимблдон (2) Трева Фабрис Санторо Боб БрајанМајк Брајан
3: 6, 6: 4, 4: 6, 2: 6
Финалист 3. 2008 година Ролан Гарос Земја   Даниел Нестор   Пабло Куевас Луис Орна
2: 6, 3: 6
Победник 1. 2008 година Вимблдон Трева   Даниел Нестор   Јонас Бјеркман  Кевин Улијет
7: 6 (14:12), 6: 7 (3: 7), 6: 3, 6: 3
Победник 2. 2009 година. Вимблдон (2) Трева   Даниел Нестор Боб БрајанМајк Брајан
7: 6 (9: 7), 6: 7 (3: 7), 7: 6 (7: 3), 6: 3
Финалист 4. 2010 година Австралија опен Тврда   Даниел Нестор Боб БрајанМајк Брајан
3: 6, 7: 6 (7: 5), 3: 6
Победник 3. 2010 година Ролан Гарос Земја   Даниел Нестор   Лукас Длухи  Леандер Паес
7: 5, 6: 2

Мешани двојки: 10 (5: 5)Уреди

Исход бр. година Турнир Подлога Партнер Противници Резултатот
Победник 1. 2004 година Австралија опен Тврда   Јелена Бовина Мартина Навратилова Леандер Паес
6: 1, 7: 6 (7: 3)
Финалист 1. 2005 година ОП САД Тврда   Катарина Сребреник  Данијела Хантухова Махеш Бупати
4: 6, 2: 6
Победник 2. 2006 година Ролан Гарос Земја   Катарина Сребреник   Јелена Лиховчева Даниел Нестор
6: 3, 6: 4
Финалист 2. 2007 година Ролан Гарос Земја  Катарина Сребреник Натали Деши Енди Рам
5: 7, 3: 6
Победник 3. 2008 година Австралија опен (2) Тврда  Тиантско сонце.  Сања Мирза Махеш Бупати
7: 6 (7: 4), 6: 4
Финалист 3. 2008 година Ролан Гарос (2) Земја  Катарина Сребреник  Викторија АзаренкаБоб Брајан
2: 6, 6: 7 (4: 7)
Победник 4. 2010 година Ролан Гарос (2) Земја  Катарина Сребреник  Јарослава ШведоваЏулијан Ноул
4: 6, 7: 6 (7: 5), [11: 9]
Финалист 4. 2011 година Ролан Гарос (3) Земја  Катарина Сребреник Кејси ДелакваСкот Липски
6: 7 (6: 8), 6: 4, [7:10]
Финалист 5. 2014 година Ролан Гарос (4) Земја Јулија Гергес Ана-Лена Гренфелд Жан-Жулиен Ројер
6: 4, 2: 6, [7:10]
Победник 5. 2014 година Вимблдон Трева Саманта Стосур  Хао-Чинг Чан Макс Мирни
6: 4, 6: 2

Финале на завршното првенство во сезонатаУреди

Парови: 3 (2: 1)Уреди

Исход бр. година Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Финалист 1. 2005 година Шангај Тепих (г)   Леандер Паес Микаел ЉодраФабрис Санторо
7: 6 (8: 6), 3: 6, 6: 7 (4: 7)
Победник 1. 2008 година Шангај Тврда (г)   Даниел Нестор Боб БрајанМајк Брајан
7: 6 (7: 3), 6: 2
Победник 2. 2010 година Лондон Тврда (г)   Даниел Нестор   Махеш Бупати Макс Мирни
7: 6 (8: 6), 6: 4

Финале на АТП Мастерс од серијата 1000Уреди

Парови: 28 (15:13)Уреди

Исход Бр. Година Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Победник 1. 2004. Монте Карло Земја   Тим Хенман   Гастон Етлис

  Мартин Родригез
7:5, 6:2
Победник 2. 2005. Монте Карло (2) Земја   Леандер Паес Боб Брајан

Мајк Брајан
предаја
Финалиста 1. 2005. Мадрид Тврда (д)   Леандер Паес   Марк Ноулс

  Данијел Нестор
6:3, 3:6, 2:6
Финалиста 2. 2006. Монте Карло Земја Фабрис Санторо   Јонас Бјеркман

  Макс Мирни
2:6, 6:7(2:7)
Финалиста 3. 2006. Париз Тепих (д) Фабрис Санторо Арно Клеман

Микаел Љодра
6:7(4:7), 2:6
Победник 3. 2007. Рим Земја Фабрис Санторо Боб Брајан

Мајк Брајан
6:4, 6:7(4:7), [10:7]
Финалиста 4. 2007. Париз (2) Тврда (д)   Данијел Нестор Боб Брајан

Мајк Брајан
3:6, 6:7(4:7)
Финалиста 5. 2008. Индијан Велс Тврда   Данијел Нестор   Јонатан Ерлих

  Анди Рам
4:6, 4:6
Финалиста 6. 2008. Рим Земја   Данијел Нестор Боб Брајан

Мајк Брајан
6:3, 4:6, [8:10]
Победник 4. 2008. Хамбург Земја   Данијел Нестор Боб Брајан

Мајк Брајан
6:4, 5:7, [10:8]
Победник 5. 2008. Торонто Тврда   Данијел Нестор Боб Брајан

Мајк Брајан
6:2, 4:6, [10:6]
Победник 6. 2009. Монте Карло (3) Земја   Данијел Нестор Боб Брајан

Мајк Брајан
6:4, 6:1
Победник 7. 2009. Рим (2) Земја   Данијел Нестор Боб Брајан

Мајк Брајан
7:6(7:5), 6:3
Победник 8. 2009. Мадрид Земја   Данијел Нестор   Симон Аспелин

Весли Муди
6:4, 6:4
Победник 9. 2009. Синсинати Тврда   Данијел Нестор Боб Брајан

Мајк Брајан
3:6, 7:6(7:2), [15:13]
Победник 10. 2009. Париз Тврда (д)   Данијел Нестор   Марсел Гранољерс

  Томи Робредо
6:3, 6:4
Финалиста 7. 2010. Индијан Велс (2) Тврда   Данијел Нестор   Марк Лопез

  Рафаел Надал
6:7(8:10), 3:6
Победник 11. 2010. Монте Карло (4) Земја   Данијел Нестор   Махеш Бупати

  Макс Мирни
6:3, 2:0 (предаја)
Финалиста 8. 2010. Мадрид (2) Земја   Данијел Нестор Боб Брајан

Мајк Брајан
3:6, 4:6
Финалиста 9. 2011. Мадрид (3) Земја Микаел Љодра Боб Брајан

Мајк Брајан
3:6, 3:6
Победник 12. 2011. Монтреал (2) Тврда Микаел Љодра Боб Брајан

Мајк Брајан
6:4, 6:7(5:7), [10:5]
Финалиста 10. 2011. Синсинати Тврда Микаел Љодра   Махеш Бупати

  Леандер Паес
6:7(4:7), 6:7(2:7)
Финалиста 11. 2011. Шангај Тврда Микаел Љодра   Макс Мирни

  Данијел Нестор
6:3, 1:6, [10:12]
Победник 13. 2013. Монте Карло (5) Земја Жилијен Бенето Боб Брајан

Мајк Брајан
4:6, 7:6(7:4), [14:12]
Победник 14. 2014. Мадрид (2) Земја   Данијел Нестор Боб Брајан

Мајк Брајан
6:4, 6:2
Победник 15. 2014. Рим (3) Земја   Данијел Нестор   Робин Хасе

  Фелисијано Лопез
6:4, 7:6(7:2)
Финалиста 12. 2015. Мадрид (4) Земја Марчин Матковски   Рохан Бопана

Флорин Мерђа
2:6, 7:6(7:5), [9:11]
Финалиста 13. 2015. Синсинати (2) Тврда Марчин Матковски   Данијел Нестор

Едуар Роже-Васелен
2:6, 2:6

АТП финалеУреди

Парови: 91 (54:37)Уреди

Легенда
Гренд слем турнири (3:4)
Завршно првенство на сезоната (2: 1)
АТП мастерс 1000 (15:13)
АТП 500 (17:8)
АТП 250 (17:11)
Финале по подлога
Тврда (31:19)
Земја (16:12)
Трева (4:4)
Тепих (3: 2)
Финале по локација
Отворено (34:28)
Сала (20: 9)

Финале на АТП Челинџер и ИТФ фјучерсУреди

Индивидуални: 5 (4: 1)Уреди

Легенда
Предизвикувачи (4: 1)
Фјучерси (0: 0)
Финале на позадина
Тврда (2:0)
Земја (1:0)
Трева (0:0)
Тепих (1: 1)
Финале по локација
Отворено (2: 0)
Сала (2: 1)
Исход бр. датум Турнир Подлога Противници Резултат
Победник 1. 31 мај 1998 г Киев, Украина Земја   Јан Крослак 6: 3, 6: 3
Победник 2. 13 август 2000 година Бело Хоризонте, Бразил Тврда   Жан-Франсоа Башло 6: 3, 6: 7 (6: 8), 7: 5
Победник 3. 25 февруари 2001 година Андреже, Франција Тврда (г)   Јан Херних 7: 6 (7: 5), 6: 2
Финалист 1. 10 февруари 2002 година Белград, СР Југославија Тепих (г)   Марио Анчиќ 2: 6, 3: 6
Победник 4. 8 февруари 2004 година Белград, Србија и Црна Гора Тепих (г)  Марко Кудинели 2: 6, 7: 6 (7: 2), 6: 4

Парови: 7 (6: 1)Уреди

Легенда
Предизвикувачи (6:1)
Фјучерси (0: 0)
Финале по подлога
Тврда (0:0)
Земја (5: 1)
Трева (0:0)
Тепих (1: 0)
Финале по локација
Отворено (5: 1)
Сала (1:0)
Исход бр. датум Турнир Подлога Партнер Противниците Резултатот
Финалист 1. 22 септември 1996 година Будва, СР Југославија Земја Душан Вемиќ Небојша Ѓорѓевиќ Александар Китинов
3: 6, 2: 6
Победник 1. 26 април 1998 година Прага, Чешка Земја   Џоан Балселс  Јиржи Новак Радек Штјепанек
7: 6, 7: 6
Победник 2. 14 јуни 1998 г Вајден, Германија Земја   Нуно Маркез   Симон АспелинКрис Тонк
6: 4, 3: 6, 6: 3
Победник 3. 16 август 1998 година Сопот, Хотел Полска Земја /img>Џејмс Гринхол  Александар ШвецМилен Велев
6: 1, 6: 3
Победник 4. 23 август 1998 година Варшава, Полска Земја Предлошка:Country data Нови Зеланд</img>Џејмс Гринхол  Али Хамадех Јохан Ландсберг
се предаде
Победник 5. 6 септември 1998 година Белград, СР Југославија Земја  Рамон Слојтер  Али Хамадех Јохан Ландсберг
6: 4, 6: 4
Победник 6. 9 февруари 2003 година Белград, СР Југославија Тепих (г) Илија Бозољац Дарко МаџаровскиЈанко Типсаревиќ
6: 1, 6: 4

Други финалињаУреди

Тимски натпревари: 4 (3: 1)Уреди

Исход бр. датум Турнир Подлога Партнери Противници Резултат Извор
Победник 1. 23 мај 2009 г Тимско првенство, Дизелдорф, Германија Земја   Виктор Троицки Јанко Типсаревиќ
Рајнер ШитлерФилип КолшрајберНикола КиферМиша Зверев
2: 1 [3]
Победник 2. 3-5. декември 2010 година Дејвис куп, Белград, Србија Тврда (г)   Новак Ѓоковиќ Виктор Троицки  Јанко Типсаревиќ
Гаел МонфисМикаел ЉодраЖил СимонАрно Клеман
3: 2 [4]
Победник 3. 26 мај 2012 година Тимско првенство, Дизелдорф, Германија Земја  Јанко Типсаревиќ Виктор Троицки Мики Јанковиќ
 Томаш Бердих Радек Штјепанек Франтишек Чермак
3: 0 [5]
Финалист 1. 15–17. ноември 2013 година Дејвис куп, Белград, Србија Тврда (г)  Новак Ѓоковиќ Душан Лајовиќ Илија Бозољац
 Томаш Бердих Радек Штјепанек Лукас Росол Јан Хајек
2: 3 [6]

Настап на турнири во машки двојкиУреди

Предлошка:Тенис-легенда-M

Земја   СР Југославија   СЦГ   Србија
Година 1995. 1996. 1997. 1998. 1999. 2000. 2001. 2002. 2003. 2004. 2005. 2006. 2007. 2008. 2009. 2010. 2011. 2012. 2013. 2014. 2015. 2016. 2017. О/И Поб:пор %
Гренд слем турнири
ОП Аустралије Н КВ1 КВ2 КВ2 КВ1 Н 0 / 1 0:1 0%
  Ролан Гарос Н КВ1 Н 0 / 0 0:0 0%
Вимблдон КВ1 КВ2 КВ1 Н КВ1 КВ1 КВ1 Н 0 / 1 2:1 67%
  ОП САД Н КВ1 Н КВ2 КВ2 Н 0 / 0 0:0 0%
Поб:пор на г. с. 0:0 0:0 0:0 0:0 2:1 0:0 0:1 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0 / 2 2:2 50%
Репрезентација
25x25пкс Дејвис куп Г3 Г2 Г2 Г2 Н Г3 Г2 Г2 Г2 Г2 Г1 ПО ПО <b id="mwC8w">П</b> ПФ ЧФ Ф ЧФ ЧФ ПФ 1 / 10 13:12 52%
Поб:пор 2:1 2:0 1:2 2:2 0:0 5:0 0:2 0:1 0:0 1:0 0:0 0:0 0:0 0:1 0:0 0:0 0:0 0:0 0:1 0:0 0:0 0:0 0:2 1 / 10 13:12 52%
АТП Мастерс 1000 серија
  Индијан Велс Н КВ1 КВ1 КВ1 Н 0 / 0 0:0 0%
  Мајами Н КВ2 КВ2 Н 0 / 0 0:0 0%
  Монте Карло Н КВ1 Н 0 / 0 0:0 0%
  Мадрид Не е одржан Н КВ1 Н КВ1 Н 0 / 0 0:0 0%
  Канада Н КВ1 КВ1 КВ1 Н КВ1 КВ1 Н 0 / 0 0:0 0%
  Синсинати Н КВ2 Н КВ1 Н КВ2 Н 0 / 0 0:0 0%
  Париз Н КВ1 Н 0 / 0 0:0 0%
Поб:пор на м. т. 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0:0 0 / 0 0:0 0%
Пласман на крај година 564 416 509 191 311 316 204 426 497 342 562 555 692 937 1358 8.437.703 $

Јубилејни победиУреди

Земља   СР Југославија   СЦГ   Србија
Година 1995. 1996. 1997. 1998. 1999. 2000. 2001. 2002. 2003. 2004. 2005. 2006. 2007. 2008. 2009. 2010. 2011. 2012. 2013. 2014. 2015. 2016. 2017. 2018. 2019. 2020. 2021. О/И Поб:пор %
Гренд слем турнири
ОП Аустралије Н Н Н Н 1K 1K ПФ 2K 1K 2K 3K 3K ЧФ ЧФ 2K Ф ЧФ 3K 2K ПФ 3K Н 2K 1K Н Н Н 0 / 19 35:19 65%
  Ролан Гарос Н Н Н Н Н 1K 1K Н 2K 2K ЧФ 1K ПФ Ф ПФ ПФ ЧФ 2K ЧФ ЧФ 3K ПФ Н Н Н Н 1 / 17 44:16 73%
Вимблдон Н Н Н Н 1K 1K 3K 3K 3K Ф ЧФ Ф ПФ 2K ПФ 1K ЧФ ЧФ ЧФ 3K Н Н Н НО Н 2 / 18 51:16 76%
  ОП САД Н Н КВ2 Н 3K 3K 3K 3K 1K 2K 1K ЧФ 2K 3K ЧФ 3K 3K 1K 2K 3K ЧФ 1K Н Н Н Н Н 0 / 18 28:18 61%
Поб:пор на г. с. 0:0 0:0 0:0 0:0 2:3 2:4 8:4 5:3 3:4 8:4 8:4 10:4 12:4 16:3 14:3 14:3 13:4 5:4 6:4 12:4 11:4 4:3 5:2 0:1 0:0 0:0 0:0 3 / 72 158:69 70%
Завршен турнир во сезона
18x18пкс Мастерс куп Није се квалификовао Ф ГФ НСК ГФ ГФ НСК ГФ ГФ Није се квалификовао 2 / 8 16:14 53%
Репрезентација
28x28пкс Олимписки игри НО Н НО 1K НО Н НО 1K НО ЧФ НО 2K НО Н 0 / 4 3:4 43%
20x20пкс Екипно првенство Није учествовао ГФ ГФ НО 2 / 4 6:7 46%
25x25пкс Дејвис куп Г3 Г2 Г2 Г2 Н Г3 Г2 Г2 Г2 Г2 Г1 ПО ПО ПФ ЧФ Ф ЧФ ЧФ ПФ Н Н НО Н 1 / 10 30:19 61%
Поб:пор 5:0 2:0 1:1 1:0 0:0 0:1 0:1 1:0 2:1 2:0 1:1 1:1 2:0 2:1 5:1 3:4 2:3 3:6 2:2 0:2 1:1 1:3 2:1 0:0 0:0 0:0 0:0 3 / 18 39:30 57%
АТП Мастерс 1000 серии
  Индијан Велс Н Н Н Н Н Н Н ЧФ ЧФ Н Ф Ф ПФ ПФ ЧФ Н Н НО Н 0 / 15 22:15 59%
  Мајами Н Н Н Н ЧФ Н ПФ ЧФ ЧФ ЧФ ЧФ Н НО Н 0 / 19 16:19 46%
  Монте Карло Н Н Н Н Н Н Ф ПФ ПФ ПФ Н Н НО Н 5 / 17 31:12 72%
  Мадрид Не е одржан Н Ф ЧФ ЧФ Ф Ф Ф ЧФ Н Н НО Н 2 / 15 23:13 64%
  Рим Н Н Н Н Н Н Н Н ЧФ ЧФ Ф ЧФ ЧФ Н Н Н Н Н 3 / 14 20:11 65%
  Канада Н Н Н Н Н Н Н ЧФ ПФ ЧФ ЧФ ПФ ЧФ Н Н Н НО Н 2 / 15 18:13 58%
  Синсинати Н Н Н Н Н Н Н ЧФ ЧФ ЧФ ПФ Ф ЧФ Ф Н Н Н Н Н 1 / 15 18:13 58%
  Шангај НО супер 9 НМС НМС ЧФ Ф ЧФ ЧФ Н Н НО 0 / 9 9:9 50%
  Париз Н Н Н Н КВ1 ЧФ ПФ Н Ф Ф ЧФ ЧФ Н Н Н Н 1 / 17 19:16 54%
  Хамбург Н Н Н Н Н Н Н Н ПФ ПФ НМС 1 / 6 10:5 67%
  Штутгарт Н Н Н Н Н ПФ ЧФ НМС НМС НМС 0 / 2 4:2 67%
Поб:пор на м. т. 0:0 0:0 0:0 0:0 0:1 5:4 7:7 1:5 1:4 10:8 12:8 15:9 13:7 18:7 21:4 14:8 17:8 8:9 9:8 17:7 13:9 7:8 2:6 0:1 0:0 0:0 0:0 15 / 144 190:128 60%
Пласман 361 248 195 125 86 29 21 51 32 18 11 11 5 1 3 3 6 20 14 3 15 61 35 461 405 460 1241 8.437.703 $

Постигнувања на турнири во конкуренција мешовити паровиУреди

Земја   СР Југославија   СЦГ   Србија
Година 1999. 2000. 2001. 2002. 2003. 2004. 2005. 2006. 2007. 2008. 2009. 2010. 2011. 2012. 2013. 2014. 2015. 2016. 2017. 2018. 2019. 2020. 2021. О/И Поб:пор %
Гренд слем турнири
ОП Аустралије Н Н ЧФ Н Н 2K 1K 2K 1K 1K ПФ Н 2K 1K 1K Н Н Н Н Н Н 2 / 12 18:9 67%
  Ролан Гарос Н Н 1K Н Н ПФ 2K Ф Ф 1K Ф 2K ЧФ Ф 1K 2K Н Н Н НО Н 2 / 14 33:11 75%
Вимблдон 2K 1K Н 1K ЧФ Н 3K ЧФ 1K 2K 2K 3K 3K ПФ ПФ 3K 3K 1K Н Н НО Н 1 / 17 22:14 61%
  ОП САД Н Н 1K Н 1K ЧФ Ф 2K 1K ЧФ ЧФ 2K 1K 1K 2K 1K 2K ПФ 2K Н Н НО Н 0 / 16 18:16 53%
Поб:пор на г. с. 1:0 0:1 2:2 0:1 2:2 10:2 7:3 8:3 5:4 10:3 2:4 7:3 8:3 4:3 7:4 9:3 3:4 5:3 1:2 0:0 0:0 0:0 0:0 5 / 59 91:50 65%
Репрезентација
28x28пкс Олимписки игри НО 1K НО Н НО Н 0 / 1 0:1 0%

НаградиУреди

1994 година

1996 година

 • Најдобриот тенисер во Југославија

1998 година

 • Најдобриот тенисер во Југославија

2001 година

 • Најдобриот тенисер во Југославија

2007 година

 • Тој освоил големи турнири.

2008 година

 • Светски број 1 (со Даниел Нестор)
 • Најдобар пар на АТП (со Д. Нестор)
 • ИТФ шампион на годината во двојки (со Д. Нестор)

2010 година

 • Признание за 50 одиграни натпревари за репрезентацијата на Србија

2012 година

 • Награда Гордост на нацијата од ТСС
 • Дејвис куп награда за припадност

2013 година

 • Дејвис куп награда за исклучителен придонес

РекордиУреди

Турнир година Рекорд Играчот со кој игра
Грен слем турнири
Ролан Гарос 2010 година Триумф во конкуренција на машки и мешани двојки на истиот турнир   Мајк Брајан
АТП Мастерс 1000
Монте Карло 2004–2013 година. Најмногу освоени турнири (5)   Боб и Мајк Брајан
Дејвис куп
- 1998 година Најдолг петти сет по број на гејмови (32 гејма) против  Нуна Маркеза  Ричард Ешби  Хозе Медрано
- 2013 година Најстариот тенисер во финалето на светската група (37 години, 5 месеци) Единственото
Турнир година Рекорд Играчот кој го победил
АТП Мастерс 1000
- 2009 година. Најмногу освоени турнири во сезоната - 5 (со Даниел Нестор )   Боб и Мајк Брајан

Победи над топ 10 тенисериУреди

Зимоњиќ има сооднос 1:4 (20%) победи-порази против тенисерите кои беа рангирани меѓу првите 10 на АТП листата во моментот на натпреварот.[7]

# Играч Позиција Турнир Подлога Коло Резултат Позиција на Зимоњиќ
2004 година
1.   Андре Агаси бр. 6 Перчах, Австрија Земја 1K 6: 2, 7: 6 (8: 6) бр. 339
# датум Возраст Партнер Противници Турнир Подлога Коло Резултатот Извор
400. 14 јануари 2010 година 33 години, 7 месеци   Даниел Нестор Кристофер Кас Дик Норман
Сиднеј, Австралија Тврда ЧФ 6: 2, 4: 6, [10: 5] [8]
500. 12 октомври 2011 година 35 години, 4 месеци Микаел Љодра  Симоне Болели Фабио Фоњини
Шангај, Кина Тврда 5: 7, 6: 3, [10: 6] [9]
600. 8 мај 2014 година 37 години, 11 месеци  Даниел Нестор Александар Пеја Бруно Соарес
Мадрид, Шпанија Земја ЧФ 7: 6 (7: 2), 6: 4 [10]
700. 26 јули 2017 година 41 година, 1 месец Марчин Матковски  Карлос Берлок Диего Шварцман
Хамбург, Германија Земја 1K 7: 6 (7: 5), 7: 6 (7: 4) [11]

НаводиУреди

 1. „Magija u Sidneju, Srbija pobednik ATP Kupa!“. Посетено на 12. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. „Првих 500 победа“. РТС. 13. 10. 2011. Посетено на 26. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 3. „ARAG World Team Cup 2009“ (PDF). Pro Tennis Live. Посетено на 6. 12. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 4. „2010 Davis Cup final“. Davis Cup. Архивирано од изворникот на 2015-09-23. Посетено на 18. 9. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „Power Horse World Team Cup 2012“ (PDF). Pro Tennis Live. Посетено на 6. 12. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 6. „2013 Davis Cup final“. Davis Cup. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 18. 9. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Nenad Zimonjic – ATP Win/Loss“. ATP Tour. Посетено на 12. 2. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 8. „Zimonjić i Nestor u polufinalu Sidneja“. Vesti online. 14. 1. 2010. Посетено на 7. 5. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 9. „ATP Doubles - Nenad Zimonjic wins 500th match“. Tennis World. 12. 10. 2011. Посетено на 7. 5. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 10. „Zimonjic Records 600th Match Win, Bryans Open Title Defence“. Nenad Zimonjić – official web site. 8. 5. 2014. Посетено на 7. 5. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 11. „Tribute: Zimonjic Celebrates 700th Doubles Match Win“. ATP World Tour. 26. 7. 2017. Посетено на 7. 5. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)

Надворешни врскиУреди