Отворено тениско првенство на Франција (француски: Tournoi de Roland-Garros), попознат како Ролан Гарос, е голем тениски турнир кој се одржува во текот на две недели меѓу средината на мај и почетокот на јуни во Париз, Франција, на стадионот Ролан Гарос. Тој е втор во низата на Гренд Слем турнирите во годишниот тениски календар и најважниот тениски турнир на земјена подлога во светот. Обично се смета и за втор најзначаен тениски турнир воопшто, веднаш зад неофицијалното светско тениско првенство - Вимблдон,[2] иако во однос на посетеноста и телевизиските преноси е водечки[3][4]. Поради бавната подлога и мечевите од пет сета во машка конкуренција, без тај-брејк во последниот сет, Ролан Гарос се смета за физички најисцрпувачкиот тениски турнир во светот [5].

Ролан Гарос
Гренд Слем
ЛокацијаПариз
 Франција
Подлогаземја / отворено
Учесници (мажи)128 п / 128 кв. / 64 дв.
Учесници (жени)128 п / 96 кв. / 64 дв.
Награда36,000,000 (2017)[1]
Официјално мрежно место
Гренд Слем Турнири

Белешки

уреди
  1. „French Open 2017 prize money: how much will Roland Garros winners earn?“. The Telegraph. Посетено на 30 May 2017.
  2. Клари, Кристофер. „Промената е неопходна за да се избегне изумирање: Вимблдон: најсаканиот светски диносаурус“. International Herald Tribune.
  3. „Ден 15 - прес конференција со управата на турнирот“. rolandgarros.com. Архивирано од изворникот на 2007-07-15. Посетено на 2010-06-05.
  4. „Ролан Гарос: настан отворен во текот на целата година. Телевизиска покриеност“. ftt.fr. Архивирано од изворникот на 2008-04-20. Посетено на 2010-06-05.
  5. Клари, Кристофер. „Во годината за промени на Ролан Гарос, победниците може да останат исти“. International Herald Tribune.

Надворешни врски

уреди
Претходник
Австралијан Опен
Гренд Слем турнир
мај-јуни
Наследник
Вимблдон