Асоцијација на тениските професионалци

Асоцијацијата на тениските професионалци или АТП е формирана во 1972 за да ги заштити интересите на машките професионални тенисери. Сè до 1990, асоцијацијата ги организираше турнирите за мажи, АТП Тур, кој во јануари 2009 беше преименуван во АТП Светски Тур. Тоа е еволуција од поранешниот Светски Шампионат во Тенис. Извршното тело на АТП се наоѓа во Лондон. АТП Америка е стационирано во Понто Ведра, Флорида, САД; АТП Европа се наоѓа во Монако; а АТП Интенационал, кое ги покрива Африка, Азија и Австралија се наоѓа во Сиднеј.

Асоцијација на тениските професионалци
АТП
ATP World Tour.png
Спорт Професионален Тенис
Дата на основање 1972
Локација Лондон
Монако
Понте Ведра
Сиднеј
Директор Адам Хелфант
Старото лого

Организација за женските професионални тенисерки се вика Женска Тениска Организација.

АТП ТурУреди

АТП Турот го сочинуваат натпреварите во Гренд Слемовите, АТП Мастерс 1000, АТП Мастерс 500, АТП Мастерс 250, АТП Џеленџер Серијата, Фјучерс Турнаментите. АТП исто така ги организира Светскиот Тимски Куп, кој се игра во Диселдорф и АТП Чемпионс Тур.

Деталите за професионалните тениски турнири се:

Настан Број Парична награда (УСД) бодови за победникот Извршно тело
Гренд Слем 4 видете поединечни статии 2,000 ИТФ
АТП Финале на Светкиот Тур 1 4,450,000 1100-1500 АТП & ИТФ
АТП Мастерс 1000 9 2,450,000 - 3,645,000 1000 АТП
АТП Мастерс 500 11 755,000 - 2,100,000 500 АТП
АТП Мастерс 250 40 416,000 - 1,024,000 250 АТП
АТП Светски Тимски Тур 1 1,750,000 - АТП
АТП Челенџер Серијата 178 35,000 - 150,000 75 - 125 АТП
Фјучерс Турнири 534 10,000 и 15,000 17 - 33 ИТФ

РангирањеУреди

АТП го објавува неделното рангирање на професионални тенисери, АТП Рангинг, 52-неделно рангирање, а до 2009 и АТП Трка, годишно рангирање. Ова рангирање се користи за одредување на учесниците и носителите во сингл или дабл. Рангингот трае 52 недели, каде бодовите се собираат, со осклучок на оние освоени од претходната сезона на следниот турнир. Играчот со најмногу бодови на крајот од сезоната е прогласен за 'Светски Рекет број 1 на годината. На стартот од 2009 сезона, сите собрани бодови се дуплираа за да се согласат со новиот систем на рангирање.

АТП Трката беше трка од почетокот на сезоната до нејзиот крај и беше запрена во 2009[1]. Секој играч започнува да собира бодови од почетокот на сезоната. На крајот од сезоната, АТП Трката одлучува кои натпреварувачи и тимови (првите осум за сингл и првите четири за дабл) ќе играат на Тенискиот Мастерс Куп, сега преименуван во Финале на Светскиот Тур.

Моментално рангирањеУреди

АТП ранг листа (поединечно), од 14 септември 2015 [2]
# Играч Бодови Промена
1   Новак Ѓоковиќ (СРБ) 16145
2   Роџер Федерер (ШВА) 9405
3   Енди Мари (ВБР) 8660
4   Станислас Вавринка (ШВА) 6000 1
5   Томаш Бердих (ЧЕШ) 5050 1
6   Кеј Нишикори (ЈАП) 5015 2
7   Рафаел Надал (ШПА) 3770 1
8   Давид Ферер (ШПА) 3695 1
9   Милош Раониќ (КАН) 2790 1
10   Жил Симон (ФРА) 2560 1
11   Ришар Гаске (ФРА) 2490 1
12   Кевин Андерсон (ЈАР) 2430 2
13   Џон Изнер (САД) 2325
14   Марин Чилиќ (ХРВ) 2270 5
15   Давид Гофан (БЕЛ) 2115
16   Фелисијано Лопез (ШПА) 1935 3
17   Жо-Вилфрид Цонга (ФРА) 1785 2
18   Иво Карловиќ (ХРВ) 1620 3
19   Григор Димитров (БУГ) 1600 2
20   Доминик Тим (АВТ) 1555

Промени од минатонеделното рангирање

ПоврзаноУреди

Светска турнеја на ATП 2010

НаводиУреди

  1. http://www.atpworldtour.com/tennis/en/players/information/rankfaq.asp
  2. „Singles Rankings“. ATP World Tour. Посетено на 16 June 2015.

Надворешни врскиУреди