Шангај мастерс

Шангај АТП мастерс 1000 – професионален тениски турнир од серијата АТП Мастерс, кој се игра на отворени терени со тврда подлога. Тој е единстениот мастерс турнир кој се игра вон Европа и Северна Америка.[1] Се одржува секоја година во октомври на Ќиџунг арената во Шангај, во Кина.

Шангај мастерс
Информации за турнирот
ТурнејаАТП Тур
Основан2009; пред 12 години (2009)
Изданија10 (2018)
МестоШангај, Кина
ОдржувалиштеЌиџунг арена
КатегоријаАТП Мастерс 1000
Подлогатврда подлога – на отворено
Жреб58п / 28кв / 24дв
Награден фондUS$$8,322,885 (2019)
Веб-сајтshanghairolexmasters
Моментални победници (2018)
Мажи поединечноСрбија Новак Ѓоковиќ
Машкиs двојкиПолска Лукаш Кубот
Бразил Марсело Мело

Новак Ѓоковиќ е рекордер по бројот на освоени титули во поединечна конкуренција со четири освоени турнири.

Поени и парична наградаУреди

П Ф ПФ ЧФ Кв Кв2 Кв1
Поединечно Поени 1000 600 360 180 90 45 10 25 14 0
Парична награда 616.500$ 302.000$ 151.800$ 77.750$ 40.330$ 21.000$ 11.000$ - 2.650$ 1.350$
Парови Поени 1000 600 360 180 0 - - - - -
Новчана награда 252.550$ 105.100$ 44.750$ 19.450$ 8.800$ 4.000$ - - - -

Победници на турниротУреди

ПоединечноУреди

Година Шампион Финалист Резултат во финалето
2009   Русија Николај Давиденко   Шпанија Рафаел Надал 7:6(3), 6:3
2010   Обединето Кралство Енди Мари   Швајцарија Роџер Федерер 6:3, 6:2
2011   Обединето Кралство Енди Мари   Шпанија Давид Ферер 7:5, 6:4
2012   Србија Новак Ѓоковиќ   Обединето Кралство Енди Мари 5:7, 7:6(11), 6:3
2013   Србија Новак Ѓоковиќ   Аргентина Хуан Мартин дел Потро 6:1, 3:6, 7:6(3)
2014   Швајцарија Роџер Федерер   Франција Жил Симон 7:6(6), 7:6(2)
2015   Србија Новак Ѓоковиќ   Франција Жо-Вилфрид Цонга 6:2, 6:4
2016   Обединето Кралство Енди Мари   Шпанија Роберто Баутиста Агут 7:6(1), 6:1
2017   Швајцарија Роџер Федерер   Шпанија Рафаел Надал 6:4, 6:3
2018   Србија Новак Ѓоковиќ   Хрватска Борна Ќориќ 6:3, 6:4

ПаровиУреди

Година Шампиони Финалисти Резултат во финалето
2009   Франција Жо Вилфрид Цонга
  Франција Жилиен Бенето
  Полска Марќин Матковски
  Полска Маријуш Фирстенберг
6:2, 6:4
2010   Австрија Јирген Мелцер
  Индија Леандер Паес
  Полска Маријуш Фирстенберг
  Полска Марќин Матковски
7:5, 4:6, [10:5]
2011   Канада Даниел Нестор
  Белорусија Макс Мирни
  Србија Ненад Зимоњиќ
  Франција Микаел Љодра
3:6, 6:1, [12:10]
2012   Индија Леандер Паес
  Чешка Радек Штјепанек
  Индија Махеш Бупати
  Индија Рохан Бопана
6:7(7), 6:3, [10:5]
2013   Хрватска Иван Додиг
  Бразил Марсело Мело
  Шпанија Давид Мареро
  Шпанија Фернандо Вердаско
7:6(2), 6:7(6), [10:2]
2014   САД Боб Брајан
  САД Мајк Брајан
  Франција Жилиен Бенето
  Франција Едуар Роже-Васлен
6:3, 7:6(3)
2015   ЈАР Равен Класен
  Бразил Марсело Мело
  Италија Симоне Болели
  Италија Фабио Фоњини
6:3, 6:3
2016   САД Џон Изнер
  САД Џек Сок
  Финска Хенри Континен
  Австралија Џон Пирс
6:4, 6:4
2017   Финска Хенри Континен
  Австралија Џон Пирс
  Полска Лукаш Кубот
  Бразил Марсело Мело
6:4, 6:2
2018   Полска Лукаш Кубот
  Бразил Марсело Мело
  Обединето Кралство Џејми Мари
  Бразил Бруно Соарес
6:4, 6:2

НаводиУреди

  1. „Shanghai Wins ATP Award, Announces Title Sponsorship“. ATP World Tour. ATP Tour, Inc. Посетено на 14 октомври 2016.

Надворешни врскиУреди