АТП Мастерс 1000 е серија од девет тениски турнири кои се дел од АТП турнејата, одржани годишно низ градови во Европа, Северна Америка и Азија. Серијата ги вклучува најпрестижните тениски турнири во машка конкуренција по четирите Гренд слем турнири и АТП завршниот Мастерс.

Рафаел Надал е рекордер со 27 освоени титули.[1] Браќата Брајан се рекордери со 32 освоени титули во двојки, сите како пар. Ниту еден тенисер досега не успеал да ги освои сите 9 титули. Новак Ѓоковиќ има освоено 8 титули (му недостига титулата од Синсинати), а Андре Агаси, Роџер Федерер, и Рафаел Надал освоиле 7 од 9 титули. Сепак, во двојки, Даниел Нестор и браќата Брајан ги имаат освоено сите 9 титули низ нивните кариери. Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал се рекордери со 5 освоени титули во една сезона. Во двојки, Боб и Мајк Брајан во 2014 година освоиле 6 титули.

Сите Мастерс турнири се играат во два добиени сета.

Промени во 2009 уреди

Во сезоната 2009 биле извршени големи промени. АТП Мастерс серијата била ребрендирана во „АТП Мастерс 1000“, при што бројот 1000 го означува бројот на бодови кој ги добива победникот на секој турнир. Спротивно на претходните планови, бројот на турнири не бил намален од девет на осум и Мастерсот во Монте Карло останал дел од серијата, иако за разлика од другите турнири, не е задолжителен за играчите. Мастерсот во Хамбург станал дел од АТП 500 серијата, додека пак Мастерсот во Мадрид бил преместен во мај на земјена подлога. Новиот турнир во Шангај го заменил Мастерсот во Хамбург заземајќи го претходниот термин на одржување на Мастерсот во Мадрид.

Шест од деветте "АТП Мастерс 1000" турнири се комбинирани АТП и ВТА настани; или попрецизно, три ВТА Премиер задолжителни турнири и три ВТА Премиер 5 турнири, имаат сличен статус како АТП Мастерс 1000 турнирите.

Турнири уреди

Турнир Држава Град Се одржува од Подлога Ждреб Последен победник Парична добивка
Индијан Велс Мастерс   САД Индијан Велс 1987 Тврда 96   Новак Ѓоковиќ 5,191,943 долари
Мајами Мастерс   САД Мајами 1985 Тврда 96   Новак Ѓоковиќ 4,330,625 долари
Монте Карло Мастерс   Франција Монако 1897 Земја 56   Новак Ѓоковиќ 2,750,000 евра
Мадрид Мастерс   Шпанија Мадрид 2002 Земја 56   Енди Мари 3,368,265 евра
Рим Мастерс   Италија Рим 1930 Земја 56   Новак Ѓоковиќ 2,227,500 евра
Канада Мастерс   Канада Монтреал / Торонто 1881 Тврда 56   Енди Мари 3,146,920 долари
Синсинати Мастерс   САД Синсинати 1899 Тврда 56   Роџер Федерер 3,079,555 долари
Шангај Мастерс   НР Кина Шангај 2009 Тврда 56   Роџер Федерер 4,195,895 долари
Париз Мастерс   Франција Париз 1968 Тврда 48   Новак Ѓоковиќ 2,646,495 евра

АТП бодови уреди

Конкуренција П Ф ПФ ЧФ 4. коло 3. коло 2. коло 1. коло Q Q2 Q1
Поединечно[2] 1000 600 360 180 90 45 25* 10 16 8 0
Двојки [2] 0 Н/П Н/П Н/П Н/П Н/П
  • Играчите кои биле слободни во првото коло, а биле елиминирани во второто коло, ги добиваат бодовите предвидени за прво коло

Победници по турнир уреди

Поединечно уреди

Индијан Велс
Мајами
Монте Карло
Мадрид
Рим
Монтреал/Торонто
Синсинати
Шангај
Париз
2009   Надал (1/15)   Мари (2/9)   Надал (2/15)   Федерер (1/10)   Надал (3/15)   Мари (2/9)   Федерер (2/10)   Давиденко (1/1)   Ѓоковиќ (1/20)
2010   Љубичиќ (1/1)   Родик (1/1)   Надал (4/15)   Надал (5/15)   Надал (6/15)   Мари (3/9)   Федерер (3/10)   Мари (4/9)   Седерлинг (1/1)
2011   Ѓоковиќ (2/20)   Ѓоковиќ (3/20)   Надал (7/15)   Ѓоковиќ (4/20)   Ѓоковиќ (5/20)   Ѓоковиќ (6/20)   Мари (5/9)   Мари (6/9)   Федерер (4/10)
2012   Федерер (5/10)   Ѓоковиќ (7/20)   Надал (8/15)   Федерер (6/10)   Надал (9/15)   Ѓоковиќ (8/20)   Федерер (7/10)   Ѓоковиќ (9/20)   Ферер (1/1)
2013   Надал (10/15)   Мари (7/9)   Ѓоковиќ (10/20)   Надал (11/15)   Надал (12/15)   Надал (13/15)   Надал (14/15)   Ѓоковиќ (11/20)   Ѓоковиќ (12/20)
2014   Ѓоковиќ (13/20)   Ѓоковиќ (14/20)   Вавринка (1/1)   Надал (15/15)   Ѓоковиќ (15/20)   Цонга (1/1)   Федерер (8/10)   Федерер (9/10)   Ѓоковиќ (16/20)
2015   Ѓоковиќ (17/20)   Ѓоковиќ (18/20)   Ѓоковиќ (19/20)   Мари (8/9)   Ѓоковиќ (20/20)   Мари (9/9)   Федерер (10/10)

Двојки уреди

Индијан Велс
Мајами
Монте Карло
Мадрид
Рим
Монтреал/Торонто
Синсинати
Шангај
Париз
2009   Фиш (1/1)
  Родик (1/1)
  Мирњи (1/3)
  Рам (1/1)
  Нестор (1/10)
  Зимоњиќ (1/10)
  Нестор (2/10)
  Зимоњиќ(2/10)
  Нестор (3/10)
  Зимоњиќ (3/10)
  Бупати (1/5)
  Ноулс (1/1)
  Нестор (4/10)
  Зимоњиќ (4/10)
  Бенето (1/2)
  Цонга (1/1)
  Нестор (5/10)
  Зимоњиќ (5/10)
2010   Лопес (1/3)
  Надал (1/2)
  Длоуги (1/1)
  Паеш (1/6)
  Нестор (6/10)
  Зимоњиќ (6/10)
  Брајан (1/22)
  Брајан (1/22)
  Брајан (2/22)
  Брајан (2/22)
  Брајан (3/22)
  Брајан (3/22)
  Брајан (4/22)
  Брајан (4/22)
  Мелцер (1/1)
  Паеш (2/6)
  Бупати (2/5)
  Мирњи (2/3)
2011   Долгополов (1/1)
  Малис (1/1)
  Бупати (3/5)
  Паеш (3/6)
  Брајан (5/22)
  Брајан (5/22)
  Брајан (6/22)
  Брајан (6/22)
  Изнер (1/1)
  Квери (1/1)
  Лодра (1/1)
  Зимоњиќ (7/10)
  Бупати (4/5)
  Паеш (4/6)
  Мирњи (3/3)
  Нестор (7/10)
  Бопана (1/3)
  Куреши (1/2)
2012   Лопес (2/3)
  Надал (2/2)
  Паеш (5/6)
  Штепанек (1/2)
  Брајан (7/22)
  Брајан (7/22)
  Фирстенберг (1/1)
  Матковски (1/1)
  Гранолерс (1/1)
  Лопес (3/3)
  Брајан (8/22)
  Брајан (8/22)
  Линдстет (1/1)
  Текау (1/1)
  Паеш (6/6)
  Штепанек (2/2)
  Бупати (5/5)
  Бопана (2/3)
2013   Брајан (9/22)
  Брајан (9/22)
  Куреши (2/2)
  Ројер (1/1)
  Бенето (2/2)
  Зимоњиќ (8/8)
  Брајан (10/22)
  Брајан (10/22)
  Брајан (11/22)
  Брајан (11/22)
  Пеја (1/2)
  Соарес (1/2)
  Брајан (12/22)
  Брајан (12/22)
  Додиг (1/1)
  Мело (1/1)
  Брајан (13/22)
  Брајан (13/22)
2014   Брајан (14/22)
  Брајан (14/22)
  Брајан (15/22)
  Брајан (15/22)
  Брајан (16/22)
  Брајан (16/22)
  Нестор (8/10)
  Зимоњиќ (9/10)
  Нестор (9/10)
  Зимоњиќ (10/10)
  Пеја (2/2)
  Соарес (2/2)
  Брајан (17/22)
  Брајан (17/22)
  Брајан (18/22)
  Брајан (18/22)
  Брајан (19/22)
  Брајан (19/22)
2015   Поспишил (1/1)
  Сок (1/1)
  Брајан (20/22)
  Брајан (20/22)
  Брајан (21/22)
  Брајан(21/22)
  Бопана (3/3)
  Мергеа (1/1)
  Куевас (1/1)
  Мареро (1/1)
  Брајан (22/22)
  Брајан (22/22)
  Нестор (10/10)
  Роже-Васлен (1/1)
     
 

Победници (од 2009) уреди

Поединечно

Титули #
1.   Новак Ѓоковиќ 20
2.   Рафаел Надал 15
3.   Роџер Федерер 10
4.   Енди Мари 9
5.   Жо-Вилфрид Цонга 1
6.   Николај Давиденко 1
  Давид Ферер 1
  Иван Љубичиќ 1
  Енди Родик 1
  Робин Седерлинг 1
  Станислас Вавринка 1

Двојки

Титули #
1.   Боб Брајан 22
  Мајк Брајан 22
3.   Ненад Зимоњиќ 10
4.   Даниел Нестор 9
5.   Леандер Паеш 6
6.   Махеш Бупати 5
7.   Рохан Бопана 3
  Марк Лопес 3
  Макс Мирњи 3

^ Активните играчи се напишани со задебелени букви.

Наводи уреди

  1. Рафаел Надал dominates Milos Raonic in Rogers Cup final [мртва врска]
  2. 2,0 2,1 „Rankings explained“. atpworldtour.com.

Надворешни врски уреди