АТП серија 500

(Пренасочено од АТП 500)

АТП 500 е треторангирана серија на АТП, после четирите Гренд Слем турнири и деветте турнири од АТП Мастерс 1000 серијата. Серијата претходно била позната како Гран при супер серија и АТП меѓународна златна серија. Оваа серија вклучува 13 турнири. Бројот 500 означува дека победникот добива 500 бодови. Турнирите имаат различна жрепка во поединечна конкуренција и може да има 32, 48 или 56 тенисери а во двојки 16 или 24. Најдобрите тенисери мораат да изиграат четири АТП 500 турнири во сезоната, вклучувајќи и еден турнир после Отвореното првенство на САД.

ТурнириУреди

Моментални турнириУреди

Турнир Држава Место Основан Подлога Ждреб Последен победник Парична добивка
Отворено првенство на Ротердам   Холандија Ротердам 1972 Тврда (сала) 32   Станислас Вавринка 1,267,875 евра
Отворено првенство на Рио де Жанеиро   Бразил Рио де Жанеиро 2014 Земја 32   Давид Ферер 1,500,000 долари[1]
Отворено првенство на Мексико   Мексико Акапулко 1993 Тврда 32   Давид Ферер 1,212,750 долари
Тениско првенство на Дубаи   ОАР Дубаи 1993 Тврда 32   Роџер Федерер 1,785,500 долари
Отворено првенство на Барселона   Шпанија Барселона 1953 Земја 48   Кеј Нишикори 1,708,875 евра
Отворено првенство на Хале   Германија Хале 1993 Трева 32   Роџер Федерер 1,575,000 евра
Квинс Клуб Првенство   Англија Лондон 1890 Трева 32   Енди Мари 1,574,640 евра
Отворено првенство на Германија   Германија Хамбург 1892 Земја 48   Рафаел Надал 1,102,500 евра
Отворено првенство на Вашингтон   САД Вашингтон 1969 Тврда 48   Кеј Нишикори 1,295,790 долари
Отворено првенство на Кина   НР Кина Пекинг 1993 Тврда 32   Новак Ѓоковиќ 2,315,250 долари
Отворено првенство на Јапонија   Јапонија Токио 1972 Тврда 32   Кеј Нишикори 1,297,000 долари
Отворено првенство на Виена[2]   Австрија Виена 1974 Тврда (сала) 32   Енди Мари
2,400,000 евра[3]
АТП Базел   Швајцарија Базел 1970 Тврда (сала) 32   Роџер Федерер 1,445,835 евра

Претходни турнириУреди

Турнир Држава Место Основан Подлога Ждреб Последен победник Последно издание
Отворено првенство на Мемфис   САД Мемфис 1898 Тврда (сала) 32   Кеј Нишикори 2013
Отворено првенство на Валенсија   Шпанија Валенсија 2003 Тврда (сала) 32   Енди Мари 2014

АТП бодовиУреди

Конкуренција П Ф ПФ ЧФ 2. коло 1. коло Q Q2 Q1
Поединечно[4] 500 300 180 90 45 0 20 10 0
Двојки[4] 0 Н/П Н/П Н/П Н/П

Победници (од 2009)Уреди

Поединечно

Титули #
1.   Новак Ѓоковиќ 10
2.   Роџер Федерер 8
  Рафаел Надал 8
4.   Давид Ферер 7
5.   Хуан Мартин дел Потро 6
  Кеј Нишикори 6
7.   Енди Мари 5
8.   Томаш Бердих 2
  Енди Родик 2
  Робин Седерлинг 2

Двојки

Титули #
1.   Ненад Зимоњиќ 13
2.   Даниел Нестор 9
3.   Боб Брајан 7
  Мајк Брајан 7
5.   Микаел Лодра 6
  Хорија Текау 6
7.   Александар Пеја 5
  Жан-Жилијен Ројер 5
9.   Дивид Мареро 4
  Бруно Соарес 4
  Рохан Бопана 4

^ Активните играчи се напишани со задебелени букви.

НаводиУреди

  1. http://www.atpworldtour.com/News/Tennis/2013/09/38/Nadal-To-Play-Rio-Open.aspx
  2. http://www.atpworldtour.com/News/Tennis/2015/04/17/Vienna-ATP-World-Tour-500-Event.aspx
  3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-06-15. Посетено на 2015-09-16.
  4. 4,0 4,1 „Rankings explained“. atpworldtour.com. Посетено на 25 February 2013.