Микаел Лодра (француски: Michaël Llodra) — француски тенисер, роден на 18 мај 1980. Моментално се наоѓа на 35 место според АТП листата.

Микаел Лодра
Земја Франција
Место на живеењеRueil-Malmaison
Роден на18 мај 1980(1980-05-18)(44 г.)
Роден воПариз, Франција
Спорт Тенис
Висина&100000000000001900000001,90 м
Професионалец1999
Игра солева рака
Заработка$5,310,246
Поединечно
Победи-порази133–159
Титули5
Највисок пласманNo. 21 (9 мај 2011)
Сегашен пласманNo. 35 (20 јуно 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен2R (2000, 2010, 2011)
Ролан Гарос4R (2004, 2008)
Вимблдон4R (2011)
УС Опен4R (2004)
Во двојки
Победи-порази270–167
Титули18
Највисок пласманNo. 8 (14 јуно 2004)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан ОпенW (2003, 2004)
Ролан ГаросF (2004)
ВимблдонW (2007)
УС ОпенSF (2003)
Ажурирано на: 30 август 2010.

Најдобарорангиран бил во мај 2011 година, кога се наоѓал на 21 место.