Душан Лајовиќ

српски тенисер

Душан Лајовиќ (30.06.1990 г. Белград, СФРЈ) е српски тенисер.

Душан Лајовиќ на Ролан Гарос 2019

Моментално е на 43. место на АТП листата.

Најголемиот успех во кариерата го постигнал со пласманот во финалето на Мастерсот во Монте Карло 2019 година каде загубил од Фабио Фоњини.[1]

Првиот АТП трофеј го освоил во 2019 година на турнирот во Умаг, со победата во финалето против Атила Балаш од Унгарија.[2] Покрај тоа, тој е сопственик на 2 АТП трофеи во конкуренција на двојки.

Лајовиќ со колегите од српската репрезентација го освоил АТП Купот 2020 година, со победата од 2:1 во финалето против Шпанија.[3]

Тениска кариераУреди

Во почетната фаза од својата кариера, Лајовиќ играл претежно турнири на нивоата на фјучерс и челинџер. Своето деби на АТП ниво го имал во 2010 година во Белград, каде што добил специјална покана, кога бил поразен во првото коло од Иво Карловиќ Првата победа на АТП ја постигнал во 2011 година на Светското екипно првенство во тенис во Дизелдорф, каде што го победил Русинот Игор Андреев. Истата година стигнал до првото четвртфинале во кариерата во Санкт Петербург. Во 2012 година, тој дебитирал за Србија во Дејвис купот. Поради повредата на Јанко Типсаревиќ одиграл 2 натпревари во финалето на Дејвис купот во Белград во 2013 година против Чешка, вклучувајќи го и решавачкиот 5-ти натпревар каде бил поразен од Радек Штепанек во 3 сета.

2014: Година на пробив и 4. коло на Ролан ГаросУреди

Во 2014 година, Лајовиќ се етаблира на АТП ниво и дебитирал на сите 4 Грен слем и Мастерс турнири. На Австралија опен, по успешните квалификации и победата во првото коло над Лука Пуја, во второто коло биле поразен од Кеј Нишикори. Уште еднаш ги минал квалификациите во Индијан Велс и дебитирал на Мастерсот, а првата победа ја остварил во Мајами против Џен-Хсун Лу како среќен губитник. Најдобриот резултат сезоната го постигнал со пласманот во четвртото коло на Ролан Гарос. Ги победил Делбонис, Зопа и Сок во 3 сета по ред, а во четвртото коло подобар од него бил евентуалниот шампион Рафаел Надал. На Вимблдон ја постигнал првата победа на трева во кариерата, кога бил подобар од Гарсија-Лопез, а во следната рунда бил поразен од Кубота. До крајот на годината, тој имал најзабележителни резултати во четвртфиналето на Бостад и Хамбург во сингл и во финалето со Франк Шкугор во двојки на турнирот во Умаг. Сезоната ја завршил на 69. место на АТП листата и бил второпласиран. најдоброрангираниот српски играч по Новак Ѓоковиќ.

2015: Двојна титулаУреди

Сезоната ја започнал со пораз од Ѓоковиќ во Доха. Првата победа ја чекал до февруари, кога се пласирал во четвртфиналето на турнирот во Кито, каде подобар од него бил Фелисијано Лопез. Тој стигнал до второто врзано четвртфинале сезонава во Сао Паоло, каде бил поразен од Лука Ванија. До крајот на сезоната, од најзабележителните резултати во сингл се издвојуваат четвртфиналето на Ница и Кицбил и титулата на предизвикувачот во Бања Лука. Во двојки ја освоил првата АТП титула во пар со Раду Албот од Молдавија. На Грен слем најдобар резултат имал на 2 коло на Ролан Гарос, каде бил поразен од евентуалната шампионка Стена Вавринка. Втор пат по ред ја завршил сезоната во топ 100, овој пат на 76 место на списокот.

2016: 3 полуфиналињаУреди

Лајовиќ на првиот Грен слем сезоната дошол со 2 лоши подготвителни турнири во Бризбејн и Сиднеј. Во првото коло на Австралија опен, Сем Квери му го предал мечот на влезот во 5. сет, откако Душан се вратил по 0-2 во сетови. Во 2. коло по 5 сета бил победен од Шпанецот Роберто Баутиста Агут. По Австралија, Лајовиќ се преселил во јужноамериканската земја, каде во Буенос Аирес ја забележал најголемата победа во кариерата. Во 2. коло, откако ја спасил топката од мечот, го победил тогашниот 12. играч во светот Џон Иснер . Во четвртфиналето подобар од него бил евентуалниот шампион Доминик Тим, што дополнително го влошил резултатот на Лајовиќ во четвртфиналето на 0-8. Не ја чекал долго можноста да се поправи, бидејќи на крајот на истиот месец во Сао Паоло конечно успеал да се пласира во полуфиналето на АТП турнирот. Тој еден по друг ги победил Вања, Перо и Елијаш, а во полуфиналето бил поразен од Уругваецот Пабло Куевас. До Ролан Гарос, Лајовиќ немал забележителни резултати, дури и поради лошата форма накратко се вратил во Челинџер. Во Франција лесно го совладал Денис Кудла во првото коло, но во 2. коло морал да му го предаде мечот на својот сонародник Виктор Троицки по повредата со резултат 1-2 во сетови. Тоа било веќе второто предавање на Дучи во сезоната. Во тревниот дел од сезоната Душан не успеал да оствари ниту една победа, вклучувајќи го и поразот во 5 сета од Дастин Браун на Вимблдон. Со соиграчите од репрезентацијата бил поразен во четвртфиналето на Дејвис купот на Ташмајдан од Велика Британија, предводена од Кајл Едмунд, бидејќи Лајовиќ бил поразен во решавачкиот меч. До крајот на сезоната Лајовиќ успеал да се пласира во уште 2 полуфиналиња. Прво поминал во Кицбил, каде бил поразен од Николоз Басилашвили. До вториот дошол во Лос Кабос на бетонска подлога во првото издание на овој турнир досега. На патот до полуфиналето ги победил Монтеиро, Томиќ и Алмагро. Тој во полуфиналето му го предал мечот на евентуалниот шампион Карловиќ. Лајовиќ годината ја завршил на 93. место на листата, со скоро 19-23.

Финале на АТП Мастерс од серијата 1000Уреди

Индивидуален: 1 (0: 1)Уреди

Исход бр. година Турнир Подлога Противник Резултат
Финалист 1. 2019 година . Монте Карло Земја   Фабио Фоњини 3: 6, 4: 6

АТП финалеУреди

Индивидуални: 2 (1: 1)Уреди

Легенда
Гренд слем турнири (0: 0)
Завршно првенство на сезоната (0: 0)
АТП Мастерс 1000 (0: 1)
АТП 500 (0: 0)
АТП 250 (1:0)
Финале по подлога
Тврда (0:0)
Земја (1: 1)
Трева (0:0)
Финале по локација
Отворено (1: 1)
Сала (0:0)
Исход бр. датум Турнир Подлога Противник Резултат
Финалист 1. 21 април 2019 година Монте Карло, Монако Земја   Фабио Фоњини 3: 6, 4: 6
Победник 1. 21 јули 2019 година Умаг, Хрватска Земја Атила Балаз 7: 5, 7: 5

Парови: 3 (2: 1)Уреди

Легенда
Гренд слем турнири (0: 0)
Завршно првенство на сезоната (0: 0)
АТП Мастерс 1000 (0: 0)
АТП 500 (0: 0)
АТП 250 (2: 1)
Финале по подлога
Тешко (1:0)
Земја (1: 1)
Трева (0:0)
Финале по локација
Отворено (2: 1)
Сала (0:0)
Исход бр. датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Финалист 1. 27 јули 2014 година Умаг, Хрватска Земја   Франко Шкугор  Франтишек Чермак Лукас Росол
4: 6, 6: 7 (5: 7)
Победник 1. 3 мај 2015 година Истанбул, Турција Земја   Раду Албот  Роберт ЛиндстедЈирген Мелцер
6: 4, 7: 6 (7: 2)
Победник 2. 29 септември 2019 година Ченгду, Кина Тврда   Никола Чаќиќ   Џонатан ЕрлихФабрис Мартен
7: 6 (11: 9), 3: 6, [10: 3]

Други финалињаУреди

Тимски натпревари: 2 (1: 1)Уреди

Исход бр. датум Турнир Подлога Партнери Противници Резултат Извор
Финалист 1. 15–17. ноември 2013 година Дејвис куп, Белград, Србија Тврда (г)   Новак Ѓоковиќ Илија Бозољац Ненад Зимоњиќ
 Томаш Бердих Радек Штјепанек Лукас Росол Јан Хајек
2: 3 [4]
Победник 1. 12 јануари 2020 година АТП куп, Сиднеј, Австралија Тврда  Новак Ѓоковиќ  Никола Чаќиќ  Виктор Троицки Никола Милојевиќ
 Рафаел Надал Роберто Баутиста Агут Пабло Карењо Буста Фелисијано Лопез Алберт Рамос-Вињолас
2: 1 [3]

Финале на АТП Челинџер и ИТФ фјучерсУреди

Индивидуални: 15 (10: 5)Уреди

Легенда
Предизвикувачи (5: 2)
Фјучерси (5: 3)
Финале по подлога
Тврда (2:0)
Земја (8: 5)
Трева (0:0)
Тепих (0:0)
Финале по локација
Отворено (9: 5)
Сала (1:0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Противник Резултат
Победник 1. 16. август 2009. Сомбор, Србија, F5 Земја   Александар Словиќ 6:3, 6:4
Финалиста 1. 20. јуни 2010. Београд, Србија, F1 Земја   Александар Недовјесов 4:6, 2:6
Победник 2. 8. август 2010. Нови Сад, Србија, F4 Земја   Алдин Шеткич 6:0, 4:6, 6:3
Финалиста 2. 22. август 2010. Есте, Италија, F22 Земја   Матео Виола 5:7, 1:6
Финалиста 3. 31. октомври 2010. Каиро, Египат, F5 Земја   Миљан Зекиќ 1:6, 6:3, 4:6
Отказано 23. јануари 2011. Анталија, Турска, F2 Тврда   Артем Смирнов отказано[б 1][5]
Победник 3. 19. март 2011. Чивидино, Италија, F2 Тврда (д)   Андреа Стопини 3:6, 6:4, 6:3
Победник 4. 25. март 2011. Фођа, Италија, F3 Земја   Валтер Трусенди 6:2, 6:7(7:9), 6:2
Победник 5. 2. октомври 2011. Умаг, Хрватска, F10 Земја   Андреј Кузнецов 6:4, 0:6, 7:5
Финалиста 4. 29. јули 2012. Орбетело, Италија Земја   Роберто Баутиста Агут 3:6, 1:6
Победник 6. 11. август 2012. Самарканд, Узбекистан Земја   Фарух Дустов 6:3, 6:2
Победник 7. 9. јуни 2013. Калтанисета, Италија Земја   Робин Хасе 7:6(7:4), 6:3
Финалиста 5. 16. јуни 2013. Блоа, Француска Земја Јулијан Рајстер 1:6, 7:6(7:3), 6:7(2:7)
Победник 8. 3. новември 2013. Сеул, Јужна Кореја Тврда Јулијан Рајстер предаја
Победник 9. 21. септември 2015. Бања Лука, БиХ Земја Виктор Ханеску 7:6(7:5), 7:6(7:5)
Победник 10. 15. јули 2017. Бостад, Шведска Земја   Леонардо Мајер 6:2, 7:6(7:4)

Парови: 6 (4: 2)Уреди

Легенда
Предизвикувачи (0:1)
Фјучерси (4: 1)
Финале по подлога
Тврда (0:0)
Земја (4: 2)
Трева (0:0)
Тепих (0:0)
Финале по локација
Отворено (4: 2)
Сала (0:0)
Исход бр. датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Победник 1. 29 јуни 2008 година Белград, Србија, Ф2 Земја   Никола Чаќиќ  Давид Савиќ Миљан Зекиќ
7: 6 (8: 6), 3: 6, [10: 8]
Финалист 1. 25 октомври 2009 година Каиро, Египет, Ф15 Земја   Никола Ќириќ  Оскар Буриеза-Лопез Хавиер Марти
4: 6, 6: 1, [9:11]
Победник 2. 16 мај 2010 година Сараево, БиХ, Ф4 Земја   Миљан Зекиќ   Мирза Башиќ Златан Кадриќ
6: 3, 6: 4
Победник 3. 15 август 2010 година Нови Сад, Србија, Ф5 Земја  Илија Вучиќ  Хавиер Херера-ЕгилузБрендан Мур
7: 5, 5: 7, [10: 8]
Победник 4. 24 октомври 2010 година Каиро, Египет, Ф4 Земја  Миљан Зекиќ  Александар Лобков Александар Румјанцев
7: 6 (7: 5), 7: 6 (10: 8)
Финалист 2. 26 септември 2015 година Сибињ, Романија Земја  Илија Бозољац Виктор Кривој


Петар-Александар Лункан
4: 6, 3: 6

Настап на турнири во поединечна конкуренцијаУреди

Предлошка:Тенис-легенда-M Во 2014 г на Отвореното првенство на Франција, вториот грен слем во сезоната, Душан Лајовиќ стигнал до своето прво осминафинале во кариерата. Загубил од Рафаел Надал, тогаш светски рекет број еден.

Година 2010. 2011. 2012. 2013. 2014. 2015. 2016. 2017. 2018. 2019. 2020. 2021. 2022. О/И Поб:пор %
Гренд слем турнири
ОП Австралија Н Н КВ1 КВ2 0 / 8 8:8 50%
  Ролан Гарос Н Н КВ1 КВ3 0 / 8 9:8 53%
Вимблдон Н Н КВ1 КВ1 НО 0 / 7 3:7 30%
  ОП САД Н Н Н КВ1 КВ1 0 / 7 4:7 36%
Поб:пор на г. с. 0:0 0:0 0:0 0:0 5:4 1:3 2:4 2:4 3:4 3:4 3:3 5:4 0:0 0 / 30 24:30 44%
Репрезентација
28x28пкс Олимписки игри НО Н НО Н НО Н НО 0 / 0 0:0 0%
25x25пкс Екипно првенство ГФ ГФ Н НО 0 / 2 1:1 50%
28x28пкс АТП куп НО ГФ ГФ 1 / 3 4:7 36%
25x25пкс Дејвис куп Н Н ЧФ Ф ЧФ ЧФ ПФ ЧФ НО ПФ 0 / 9 11:9 55%
Поб:пор 0:1 1:0 1:0 0:2 2:2 1:0 1:1 3:1 1:1 1:1 4:2 1:3 0:3 1 / 14 16:17 48%
АТП Мастерс 1000 серија
  Индијан Велс Н Н Н Н НО 0 / 7 5:7 42%
  Мајами Н Н Н Н НО 0 / 7 6:7 46%
  Монте Карло Н Н Н Н КВ1 Н Н КВ1 Ф НО 0 / 3 5:3 63%
  Мадрид Н Н Н Н Н Н КВ2 Н ЧФ НО 0 / 3 3:3 50%
  Рим Н Н Н Н КВ2 КВ1 Н КВ2 КВ2 0 / 3 2:3 40%
  Канада Н Н Н Н Н Н Н Н Н НО 0 / 2 2:2 50%
  Синсинати Н Н Н Н Н Н Н КВ1 0 / 4 0:4 0%
  Шангај Н Н Н Н Н Н КВ2 КВ1 НО 0 / 2 0:2 0%
  Париз Н Н Н Н КВ1 КВ1 КВ1 0 / 5 2:5 29%
Поб:пор на м. т. 0:0 0:0 0:0 0:0 1:2 1:4 1:3 3:3 5:5 8:8 2:3 4:8 0:0 0 / 36 25:36 41%
Пласман на крај година 434 190 163 116 69 76 93 75 48 34 26 33 7.106.609 $

Победа над топ 10 тенисериУреди

Лајовиќ има сооднос победи-порази 5:22 (18,5%) против тенисерите кои во моментот на натпреварот биле рангирани меѓу првите 10 на АТП листата.[6]

Сезона 2010 година 2011 година 2012 година 2013 година 2014 година 2015 година 2016 година 2017 година 2018 година 2019 година. 2020 година 2021 година 2022 година Во целост
Победа 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 0 1 0 5
# Играч Позиција Турнир Подлога Коло Резултат Позиција на Лајовиќ
2018 година
1.  Хуан Мартин дел Потро бр. 6 Мадрид, Шпанија Земја 3: 6, 6: 4, 7: 6 (8: 6) бр. 95
2.   Григор Димитров бр. 8 Пекинг, Кина Тврда 6: 4, 2: 6, 6: 4 бр. 55
2019 година.
3.   Кеј Нишикори бр. 6 Мајами, САД Тврда 2: 6, 6: 2, 6: 3 бр. 44
4.   Доминик Тим бр. 5 Монте Карло, Монако Земја 6: 3, 6: 3 бр. 48
2021 година
5.  Данил Медведев бр. 3 Ротердам, Холандија Тврда (г) 1K 7: 6 (7: 4), 6: 4 бр. 27

НаводиУреди

  1. „Lajović stao u finalu, Fonjini je vladar Monte Karla“. MozzartSport. 21. 4. 2019. Посетено на 21. 4. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  2. „Stigao prvenac, Lajović šampion turnira u Umagu!“. MozzartSport. 21. 7. 2019. Посетено на 21. 7. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  3. 3,0 3,1 „Magija u Sidneju, Srbija pobednik ATP Kupa!“. Посетено на 12. 1. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „2013 Davis Cup final“. Davis Cup. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 18. 9. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  5. „Turkey F2 Futures“. ITF Tennis. Архивирано од изворникот на 2016-03-18. Посетено на 6. 2. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  6. „Dusan Lajovic – ATP Win/Loss“. ATP Tour. Посетено на 10. 1. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

БелешкиУреди

  1. Финала у обе конкуренције (сингл и дубл) су отказана услед лоших временских услова - кише која је падала три дана.

Надворешни врскиУреди