Отвори го главното мени

Окинава (префектура)

префектура во Јапонија
(Пренасочено од Префектура Окинава)
Локацијата на префектурата Окинава

Окинава (јапонски:沖縄県; Okinawa-ken) е префектура во Јапонија која се состои од стотината Рјуку Острови. Главен град е Наха, кој се наоѓа на најголемиот од островите Рјуку, Окинави.

Надворешни врскиУреди