Кортизол е кортикостероиден хормон или произведени од zona fasciculata на надбубрежниот кортекс, кој е дел од надбубрежните жлезди.[1] Тој обично се нарекува „хормон на стресот“, со оглед на тоа што неговото ниво се зголемува при стрес и анксиозност. Влијае на зголемување на крвниот притисок и шеќерот во крвта и го намалува имунитетот. Разни синтетички форми на кортизол се користат за лекување на различни болести.

Кортизол
Клинички податоци
Бременосна
категорија
  • C
Начин на издавање
  • Само со рецепта (во САД)
Начин на
примена
Орално и интравенозно
Назнака
CAS-број50-23-7
ATC кодH02AB09 (и други)
ChemSpider5551
Хемиски податоци
ФормулаC21H30O5
Моларна маса362.460
  (провери)

Кортизолот предизвикува зголемување на:

Литература

уреди
  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-11-28. Посетено на 2010-02-28.