Квалификации за Летните олимписки игри во ракомет - мажи (2016)

Квалификациите за Олимпискиот турнир во ракомет за мажи 2016 — квалификационен турнир кој се одржал во периодот од јануари 2015 до април 2016 година.

Учесници

уреди
Начин на квалификување Датум Домаќин Места Квалификувани
Домаќин 2 октомври 2009   Копенхаген 1   Бразил
Светско првенство 2015 15 јануари – 1 февруари 2015   Катар 1   Франција
Панамерикански игри 2015 16–25 јули 2015   Торонто 1   Аргентина
Азиски квалификациски турнир 14–27 ноември 2015   Доха 1   Катар
Европско првенство 2016 15–31 јануари 2016   Полска 1   Германија
Африканско првенство 2016 21–30 јануари 2016   Каиро 1   Египет
Олимписки квалификациски турнири 8–10 април 2016   Гдањск 2   Полска
  Тунис
  Малме 2   Словенија
  Шведска
  Хернинг 2   Данска
  Хрватска
Вкупно 12
Легенда
Екипата се квалификува директно за Летните олимписки игри 2016
Екипата се квалификува директно преку континенталните настани на Олимпискиот квалификациски турнир
Екипата се квалификува преку Светското првенство за Олимпискиот квалификациски турнир
Екипата се квалификува преку континенталните настани на Олимпискиот квалификациски турнир

Светско првенство

уреди
Место Екипа
    Франција
    Катар
    Полска
4   Шпанија
5   Данска
6   Хрватска
7   Германија
8   Словенија
9   Македонија
10   Шведска
11   Исланд
12   Аргентина
13   Австрија
14   Египет
15   Тунис
16   Бразил
17   Чешка
18   Белорусија
19   Русија
20   Босна и Херцеговина
21   Иран
22   Саудиска Арабија
23   Чиле
24   Алжир

Континентални квалификации

уреди

Европа

уреди
Место Екипа
    Германија
    Шпанија
    Хрватска
4   Норвешка
5   Франција
6   Данска
7   Полска
8   Шведска
9   Русија
10   Белорусија
11   Македонија
12   Унгарија
13   Исланд
14   Словенија
15   Србија
16   Црна Гора

Азија

уреди

Турнирот се одржал во периодот од 14 до 27 ноември 2015 година во Дока, Катар.[1][2]

Прва фаза

уреди
Група A
уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Бахреин 4 4 0 0 142 81 +61 8 продолжува во полуфинале
2   Јужна Кореја 4 3 0 1 124 90 +34 6
3   Ирак 4 2 0 2 103 105 −2 4
4   Кина 4 1 0 3 101 135 −34 2
5   Австралија 4 0 0 4 70 129 −59 0
Source: Asianhandball
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
15 ноември 2015
17:00
Ирак   20–26   Јужна Кореја Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(8–11)
15 ноември 2015
19:00
Кина   29–24   Австралија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(17–8)

17 ноември 2015
17:00
Кина   24–43   Бахреин Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(11–20)
17 ноември 2015
19:00
Ирак   32–19   Австралија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(17–7)

19 ноември 2015
17:00
Бахреин   35–16   Ирак Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(18–5)
19 ноември 2015
19:00
Австралија   16–35   Јужна Кореја Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(7–18)

21 ноември 2015
17:00
Јужна Кореја   33–23   Кина Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(17–8)
21 ноември 2015
19:00
Бахреин   33–11   Австралија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(21–3)

23 ноември 2015
17:00
Ирак   35–25   Кина Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(17–13)
23 ноември 2015
19:00
Бахреин   31–30   Јужна Кореја Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(12–19)
Група B
уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Катар 5 5 0 0 177 88 +89 10 продолжува во полуфинале
2   Иран 5 4 0 1 150 132 +18 8
3   Јапонија 5 3 0 2 150 128 +22 6
4   Саудиска Арабија 5 2 0 3 126 135 −9 4
5 Предлошка:Country data OMA 5 1 0 4 140 167 −27 2
6   Узбекистан 5 0 0 5 101 194 −93 0
Source: Asianhandball
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
14 ноември 2015
15:00
Јапонија   27–19   Саудиска Арабија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(16–13)
14 ноември 2015
17:00
Предлошка:Country data OMA 31–39   Иран Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(14–18)
14 ноември 2015
19:00
Узбекистан   9–49   Катар Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(4–24)

16 ноември 2015
15:00
Саудиска Арабија   29–23 Предлошка:Country data OMA Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(17–12)
16 ноември 2015
17:00
Узбекистан   18–33   Иран Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(8–17)
16 ноември 2015
19:00
Јапонија   19–36   Катар Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(9–16)

18 ноември 2015
15:00
Иран   31–27   Јапонија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(14–15)
18 ноември 2015
17:00
Катар   29–23   Саудиска Арабија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(16–15)
18 ноември 2015
19:00
Предлошка:Country data OMA 39–33   Узбекистан Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(22–14)

20 ноември 2015
15:00
Предлошка:Country data OMA 27–35   Јапонија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(15–18)
20 ноември 2015
17:00
Саудиска Арабија   31–26   Узбекистан Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(19–13)
20 ноември 2015
19:00
Иран   17–32   Катар Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(8–16)

22 ноември 2015
15:00
Катар   31–20 Предлошка:Country data OMA Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(14–8)
22 ноември 2015
17:00
Јапонија   42–15   Узбекистан Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(19–9)
22 ноември 2015
19:00
Иран   30–24   Саудиска Арабија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(14–11)

Нокаут фаза

уреди
 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
25 ноември
 
 
  Бахреин30
 
27 ноември
 
  Иран35
 
  Иран19
 
25 ноември
 
  Катар28
 
  Катар30
 
 
  Јужна Кореја26
 
Трето место
 
 
27 ноември
 
 
  Бахреин34
 
 
  Јужна Кореја21
5 место
  Semi-finals Fifth Place
             
25 ноември
   Ирак 31  
   Саудиска Арабија 33  
 
26 ноември
       Саудиска Арабија 27
     Јапонија 38
Seventh Place
25 ноември 26 ноември
   Јапонија 40    Ирак  38
   Кина 24      Кина  27
9–11 место
уреди
25 ноември 2015
10:00
Австралија   30–25   Узбекистан Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(17–14)
5–8 место
уреди
25 ноември 2015
12:00
Ирак   31–33   Саудиска Арабија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(17–19)

25 ноември 2015
14:00
Јапонија   40–24   Кина Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(17–10)
Полуфинале
уреди
25 ноември 2015
16:00
Бахреин   30–35   Иран Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(12–16)

25 ноември 2015
18:00
Катар   30–26   Јужна Кореја Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(14–9)
Натпревар за 9 место
уреди
26 ноември 2015
14:00
Австралија   24–30 Предлошка:Country data OMA Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(11–11)
Натпревар за 7 место
уреди
26 ноември 2015
16:00
Ирак   38–27   Кина Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(15–11)
Натпревар за 5 место
уреди
26 ноември 2015
18:00
Саудиска Арабија   27–38   Јапонија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(17–14)
Натпревар за 3 место
уреди
27 ноември 2015
16:00
Бахреин   34–21   Јужна Кореја Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(17–10)
Финале
уреди
27 ноември 2015
18:00
Иран   19–28   Катар Ракометна спортска сала Духаил, Доха
(11–15)

Табела

уреди
Место Екипа
    Катар
    Иран
    Бахреин
4   Јужна Кореја
5   Јапонија
6   Саудиска Арабија
7   Ирак
8   Кина
9 Предлошка:Country data OMA
10   Австралија
11   Узбекистан

Америка

уреди
Место Екипа
    Бразил
    Аргентина
    Чиле
4   Уругвај
5   Порторико
6   Куба
7   Канада
8   Доминиканска Република

Африка

уреди
Место Екипа
    Египет
    Тунис
    Ангола
4   Алжир
5   Камерун
6   Мароко
7   ДР Конго
8   Конго
9   Либија
10   Нигерија
11   Габон
12   Кенија

Олимписки квалификациски турнир

уреди

Квалификациски турнир #1

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Полска (H) 3 3 0 0 88 71 +17 6 Се квалификува за Летните олимписки игри 2016
2   Тунис 3 2 0 1 91 83 +8 4
3   Македонија 3 1 0 2 76 84 −8 2
4   Чиле 3 0 0 3 83 100 −17 0
Source: МРФ
Правила за класификација: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference; 6) Goals scored; 7) Draw.[се бара извор]
(H) Домаќин
8 април 2016
18:00
Чиле   29–35   Тунис Ерго Арена, Гдањск / Сопот
Гледачи: 2,000
(12–17)
  4×  1×  Извештај   2× 
8 април 2016
20:30
Полска   25–20   Македонија Ерго Арена, Гдањск / Сопот
Гледачи: 10,000
(13–9)
  3×  Извештај   4× 

9 април 2016
18:30
Македонија   26–32   Тунис Ерго Арена, Гдањск / Сопот
Гледачи: 4,500
(10–17)
  3×  Извештај   2× 
9 април 2016
20:30
Полска   35–27   Чиле Ерго Арена, Гдањск / Сопот
Гледачи: 9,500
(19–13)
  3×  Извештај   3× 

10 април 2016
18:00
Македонија   30–27   Чиле Ерго Арена, Гдањск / Сопот
Гледачи: 2,500
(17–14)
  3×  Извештај   3× 
10 април 2016
20:30
Тунис   24–28   Полска Ерго Арена, Гдањск / Сопот
Гледачи: 6,500
(13–15)
  4×  Извештај   3× 

Квалификациски турнир #2

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Словенија 3 2 0 1 80 62 +18 4[б 1] Се квалификува за Летните олимписки игри 2016
2   Шведска (H) 3 2 0 1 81 67 +14 4[lower-alpha 1]
3   Шпанија 3 2 0 1 83 70 +13 4[lower-alpha 1]
4   Иран 3 0 0 3 59 104 −45 0
Source: МРФ
Правила за класификација: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference; 6) Goals scored; 7) Draw.[се бара извор]
(H) Домаќин
Notes:
  1. 1,0 1,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_SLO0.45668093182923.
Head-to-head table
Pos Екипа Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Slovenia 2 1 0 1 47 45 2 2 Qualified
2   Sweden 2 1 0 1 47 48 -1 2 Qualified
3   Spain 2 1 0 1 46 47 -1 2 Missed

All times are local (UTC+2).

8 април 2016
17:00
Шпанија   21–24   Словенија Малме арена, Малме
Гледачи: 2,264
(16–12)
  3×  Извештај   3× 
8 април 2016
19:15
Иран   19–34   Шведска Малме арена, Малме
Гледачи: 4,328
(9–16)
  3×  Извештај   3× 

9 април 2016
16:15
Шпанија   37–23   Иран Малме арена, Малме
Гледачи: 4,288
(18–12)
 4×  Извештај   3× 
9 април 2016
18:30
Словенија   23–24   Шведска Малме арена, Малме
Гледачи: 8,653
(9–12)
  4×  Извештај   4× 

10 април 2016
16:30
Шведска   23–25   Шпанија Малме арена, Малме
Гледачи: 8,253
(11–12)
  3×  Извештај   4× 
10 април 2016
18:45
Словенија   33–17   Иран Малме арена, Малме
Гледачи: 655
(17–8)
  3×  Извештај   2× 

Квалификациски турнир #3

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Данска (H) 3 2 1 0 79 73 +6 5 Се квалификува за Летните олимписки игри 2016
2   Хрватска 3 2 0 1 84 71 +13 4
3   Норвешка 3 1 1 1 81 81 0 3
4   Бахреин 3 0 0 3 75 94 −19 0
Source: МРФ
Правила за класификација: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference; 6) Goals scored; 7) Draw.[се бара извор]
(H) Домаќин
8 април 2016
18:00
Норвешка   35–29   Бахреин Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 8,700
(16–15)
  3×  Извештај   3×  1× 
8 април 2016
20:30
Данска   28–24   Хрватска Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 12,000
(11–9)
  3×  Извештај   4× 

9 април 2016
18:00
Хрватска   33–22   Бахреин Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 4,000
(14–14)
  3×  Извештај   3× 
9 април 2016
20:30
Данска   25–25   Норвешка Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 12,000
(12–13)
  3×  Извештај   4× 

10 април 2016
18:00
Хрватска   27–21   Норвешка Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 4,000
(14–7)
  2×  Извештај   3× 
10 април 2016
20:30
Бахреин   24–26   Данска Јуске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 5,500
(12–12)
  2×  Извештај   2× 

Наводи

уреди
  1. „Draw – Asian Men's Qualification for the 2016 Olympic Games in Brazil“. ihf.info. 15 June 2015. Архивирано од изворникот на 2015-06-15. Посетено на 2019-12-19.
  2. „Match Schedule“ (PDF). asianhandball.org. 3 ноември 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-10-26. Посетено на 2019-12-19.

Надворешни врски

уреди


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.