Доминик Тим

Австриски тенисер

Доминик Тим (роден на 3 септември 1993 г.) е австриски професионален тенисер. Негово највиско место на АТП листата е 4. место кое го достигнал на 6 ноември 2017 година.

Доминик Тим
Thiem RG15 (9) (18685845763).jpg
Земја Австрија
Место на живеењеЛихтенверт, Австрија
Роден на3 септември 1993 (1993-09-03) (27 г.)
Роден воВинер Нојштат, Австрија
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина&100000000000001850000001,85 м
Професионалец2011-
Игра со• десна рака
• еднорачен бекхенд
Тренер(и)Гунтер Бресник
Заработка$ 15,634,595
Поединечно
Победи-порази233–133
Титули12
Највисок пласманБр. 4 (6 ноември 2017)
Моментално местоБр. 4 (18 март 2019)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен4К (2017)
Ролан ГаросФ (2018, 2019)
Вимблдон4К (2017)
УС ОпенЧФ (2018)
Во двојки
Победи-порази33–64
Титули0
Највисок пласманБр. 86 (25 ноември 2016)
Моментално местоБр. 169 (1 март 2019)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен2К (2016)
Ролан Гарос1К (2014, 2015, 2016)
Вимблдон2К (2014)
УС Опен2К (2014)
Ажурирано на: 22 март 2019.

Во кариерата тој има освоено 12 АТП титули, од кои 8 на земјина подлога.

КариераУреди

ЈуниорУреди

Во јуниорските денови, најдобар резултат на Тим бил пласманот во финалето на јуниорскиот турнир од Отвореното првенство на Франција 2011 во кое загубил од Бјорн Фратанџело во три сета.[1] Тим ја завршил јуниорската кариера освојувајќи ги трите последни турнири на кои настапил, од кои последниот бил престижниот Оринџ Бол. Тој се искачил на 2. место на јуниорската ранг листа во јануари 2011 година.[2]

Поединечно
Турнир 2010 2011
Јуниорски Гренд слем турнири
Отворено првенство на Австралија A
Отворено првенство на Франција Ф
Вимблдон
Отворено првенство на САД

Двојки
Турнир 2010 2011
Јуниорски Гренд слем турнири
Отворено првенство на Австралија A ЧФ
Отворено првенство на Франција
Вимблдон
Отворено првенство на САД ПФ

Јуниорски Гренд слем финалиња
Исход Бр. Датум Гренд слем Подлога Противник Резултат
Финалист 1. 5 јуни 2011 Отвореното првенство на Франција Земја   Бјорн Фратанџело 6–3, 3–6, 6–8

2013Уреди

Во 2013, Тим добил валјд карта за настап во главниот ждреб на АТП турнирот во Кицбил, каде стигнал до четвртфиналето победувајќи го четвртиот носител, Јирген Мелцер во второто коло. Во четвртфиналето тој бил поразен од Алберт Монтањес во два сета. Тој добил валјд карта за АТП турнирот во Виена и повторно успеал да стигне до четвртфиналето, но овојпат бил поразен од Жо-Вилфрид Цонга во три израмнети сета.

Кон крајот на сезоната, тој освоил два челинџер турнири во Мароко, победувајќи ги редоследно Тејмураз Габашвили и Потито Стараче во финалните натпревари. Тој исто така играл пет финалиња на турнирите од ИТФ фјучерс серијата и успеал да ја освои титулата на две од нив.

АТП финалиња во кариератаУреди

Поединечно: 9 (7–2)Уреди

Легенда
Гренд слем (0–0)
АТП завршен Мастерс во годината (0–0)
АТП Мастерс 1000 (0–0)
АТП 500 серија (1–0)
АТП 250 серија (6–2)
Титули по подлога
Тврда (1–0)
Земја (5–2)
Трева (1–0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Противник Резултат
Финалист 1. 2 август 2014 Кицбил, Австрија Земја   Давид Гофан 6–4, 1–6, 3–6
Победник 1. 23 мај 2015 Ница, Франција Земја   Леонардо Мајер 6–7(8–10), 7–5, 7–6(7–2)
Победник 2. 26 јули 2015 Умаг, Хрватска Земја   Жоао Соуза 6–4, 6–1
Победник 3. 2 август 2015 Гштад, Швајцарија Земја   Давид Гофан 7–5, 6–2
Победник 4. 14 февруари 2016 Буенос Аирес, Аргентина Земја   Николас Алмагро 7–6(7–2), 3–6, 7–6(7–4)
Победник 5. 27 февруари 2016 Акапулко, Мексико Тврда   Бернард Томиќ 7–6(8–6), 4–6, 6–3
Финалист 2. 1 мај 2016 Минхен, Штутгарт Земја   Филип Колшрајбер 6–7(7–9), 6–4, 6–7(4–7)
Победник 6. 21 мај 2016 Ница, Франција (2) Земја   Александар Ѕверев 6–4, 3–6, 6–0
Победник 7. 12 јуни 2016 Штутгарт, Германија Трева   Филип Колшрајбер 6–7(2–7), 6–4, 6–4

Победи против топ 10 играчиУреди

# Играч Ранг Турнир Подлога Рунда Резултат
2014
1.   Станислас Вавринка 3 Мадрид, Шпанија Земја 2. коло 1–6, 6–2, 6–4
2016
2.   Рафаел Надал 5 Буенос Аирес, Аргентина Земја Полуфинале 6–4, 4–6, 7–6(7–4)
3.   Давид Ферер 6 Рио де Жанеиро, Бразил Земја Четвртфинале 6–3, 6–2
4.   Роџер Федерер 2 Рим, Италија Земја 3. коло 7–6(7–2), 6–4
5.   Роџер Федерер 3 Штутгарт, Германија Трева Полуфинале 3–6, 7–6(9–7), 6–4

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди