Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2021-2022

Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2021-2022 била 119-тата сезона на второто ниво на англискиот фудбал, односно 18-та под името Чемпионшип.

Чемпионшип 2021-2022
Logo of competition
Натпреварување Фудбалска лига на Англија Чемпионшип
Спорт Football pictogram.svg Фудбал
Издание 119-то
Организатор Фудбалска лига на Англија
Период од: 6 август 2021
до: 7 мај 2022
Држава  Англија
Резултати
Шампион Фулам Фулам
1. титула
Промоција Фулам Фулам
Борнмут Борнмут
Нотингем Форест Нотингем Форест
Испаднале Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед
Дарби Каунти Дарби Каунти
Барнсли Барнсли
Статистика
Најдобар стрелец Србија Александар Митровиќ
(43 гола)
Одиграни натпревари 552
Постигнати голови 1.385 (2,51 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
Left arrow.svg 2020–21 2022–23 Right arrow.svg

Сезоната започнала на 6 август 2021, а завршила на 7 мај 2022. Плејофот, во кој традиционално играат клубовите којшто завршиле од третото до шестото место борејќи се за последното место кое носи промоција во Премиер лигата ќе се одигра од 13 до 29 мај 2022.

Првото место го освоила екипата на Фулам и заедно со второпласираниот Борнмут избориле директна промоција во Премиер лигата за сезоната 2022-2023. Ним подоцна им се приклучил Нотингем Форест како победник на плејофот. Од лигата испаднале три екипи: Питерборо Јунајтед, Дарби Каунти и Барнсли.

Најдобар стрелец бил Александар Митровиќ од шампионот Фулам со 43 гола.

Промена на екипиУреди

Следниве екипи ја промениле лигата во однос на сезоната 2021–2022.

Во Чемпионшип

Промоција од Лига Еден

Испаднале од Премиер лига

Од Чемпионшип

Промоција во Премиер лига

Испаднале во Лига Еден

Екипи учеснички и нивните локацииУреди

Екипа Град Стадион Претходна сезона
Барнсли Барнсли Оуквел 5. место во Чемпионшип
Бирмингем Сити Бирмингем Сент Ендрјус 18. место во Чемпионшип
Блекбурн Роверс Блекбурн Ивуд Парк 15. место во Чемпионшип
Блекпул Блекпул Блумфилд Роуд 3. место во Лига Еден, промоција преку плејоф
Борнмут Борнмут Дин Корт 6. место Чемпионшип
Бристол Сити Бристол Стадион Ештон Гејт 19. место во Чемпионшип
Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Хауторнс 19. место во Премиер лига, испаѓање
Дарби Каунти Дарби Прајд Парк 21. место во Чемпионшип
Кардиф Сити Кардиф Стадион Кардиф Сити 8. место во Чемпионшип
Квинс Парк Ренџерс Лондон Лофтус Роуд 9. место Чемпионшип
Ковентри Сити Ковентри Рико Арена 16. место во Чемпионшип
Лутон Таун Лутон Кенилворт Роуд 12. место во Чемпионшип
Мидлсбро Мидлсбро Стадион Риверсајд 10. место во Чемпионшип
Милвол Лондон Ден 11. место во Чемпионшип
Нотингем Форест Нотингем Сити Граунд 17. место во Чемпионшип
Питерборо Јунајтед Питерборо Лондон Роуд 2. место во Лига Еден, промоција
Престон Норт Енд Престон Дипдејл 13. место во Чемпионшип
Рединг Рединг Стадион Мадејски 7. место во Чемпионшип
Свонзи Сити Свонзи Либерти 4. место во Чемпионшип
Стоук Сити Стоук на Трент Бет365 14. место во Чемпионшип
Фулам Лондон Крејвен Котиџ 18. место во Премиер лига, испаѓање
Хадерсфилд Таун Хадерсфилд Џон Смит 20. место во Чемпионшип
Хал Сити Кингстон на Хал МКМ Стедиум 1. место во Лига Еден, промоција
Шефилд Јунајтед Шефилд Брамал Лејн 20. место во Премиер лига, испаѓање

Личности и спонзориУреди

Екипа Тренер Капитен Најдобар стрелец Опрема Спонзор
Барнсли   Маркус Шоп (1-15. коло)
  Џозеф Лауман (15-17. коло)
  Поја Асбаги (18-44. коло)
  Мартин Дивени (прив. од 45. коло)
  Коли Вудроу   Карлтон Морис (7)   Puma The Investment Room[1]
Бирмингем Сити   Ли Бојер   Трој Дини   Скот Хоган (10)   Nike BoyleSports[2]
Блекбурн Роверс   Тони Моубрај   Дара Ленихан   Бен Бреретон (22)   Umbro Recoverite Compression[3]
Блекпул   Нил Кричли   Крис Максвел   Шејн Лејвери
  Гари Мејдин
  Џери Јеитс (8)
  Puma Blackpool Council
Борнмут   Скот Паркер   Лојд Кели   Доминик Соланке (29)   Umbro MSP Capital[4]
Бристол Сити   Најџел Пирсон   Даниел Бентли   Андреас Вајман (22)   Hummel MansionBet[5]
Вест Бромвич Албион   Валериен Исмаел (1-29. коло)
  Стив Брус (од 30. коло)
  Џејк Ливермор   Карлан Грант (18)   Puma Ideal Heating
Дарби Каунти   Вејн Руни   Том Лоренс   Том Лоренс (11)   Umbro[6] 32Red
Кардиф Сити   Мик Мекарти (1-14. коло)
  Стив Морисон (од 15. коло)
  Морисон, ШонШон Морисон   Ејден Флинт (6)   Adidas Tourism Malaysia
Квинс Парк Ренџерс   Марк Варбуртон   Стефан Јохансен   Андре Греј (9)   Errea Ashville Holdings
Ковентри Сити   Марк Робинс   Лиам Кели   Виктор Ѓекереш (17)   Hummel BoyleSports[7]
Лутон Таун   Нејтн Џонс   Сони Бредли   Елајџа Адебајо (16)   Umbro
 • Utilita (дома)
 • Star Platforms (гости)
 • Ryebridge (трет)
Мидлсбро   Нил Ворнок (1-17. коло)
  Крис Вајлдер (од 18. коло)
  Џони Хаусон   Андраж Шпорар (8)   Hummel 32Red
Милвол   Гари Рувет   Алекс Пирс   Беник Афобе (10)   Macron Huski Chocolate[8]
Нотингем Форест   Крис Хјутон (1-7. коло)
  Стивен Рид (8. коло)
  Стив Купер (од 9. коло)
  Луис Грабан   Бренан Џонсон (18)   Macron Boxt
Питерборо Јунајтед   Дарен Фергусон (1-21. коло)
  Грант Мекен (од 22. коло)
  Оливер Норбрн   Џонсон Кларк-Херис (11)   Puma Mick George Group
Престон Норт Енд   Френки МекАвој (1-21. коло)
  Рајан Лоу (од 22. коло)
  Алан Браун   Емил Рис Јакобсен (16)   Nike PAR Group
Рединг   Вељко Пауновиќ (1-33. коло)
  Пол Инс и   Мајкл Џилкс
(од 34. коло)
  Мајкл Морисон   Џон Свифт (11)   Macron Select Car Leasing[9]
Свонзи Сити   Расел Мартин   Мат Грајмс   Џоел Пиро (22)   Joma[10] Swansea University[11]
Стоук Сити   Мајкл О'Нил   Џо Алан   Џејкоб Браун (12)   Macron bet365
Фулам   Марко Силва   Том Керни   Александар Митровиќ (43)   Adidas World Mobile [12]
Хадерсфилд Таун   Карлос Корберан   Џонатан Хог   Дани Ворд (13)   Umbro Utilita[13]
Хал Сити   Грант Мекен (1-28. коло)
  Шота Арвеладзе (од 29. коло)
  Ричи Смолвуд   Кин Луис-Потер (9)   Umbro Giacom[14]
Шефилд Јунајтед   Славиша Јокановиќ (1-19. коло)
  Пол Хекингботом (од 20. коло)
  Били Шарп   Били Шарп (14)   Adidas Randox

Завршна табелаУреди

Ажурирано на 15 мај 2021.

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
  1.   Фулам 90 46 27 9 10 106 43 +63
  2.   Борнмут 88 46 25 13 8 74 39 +35
  3.   Хадерсфилд Таун 82 46 23 13 10 64 47 +17
  4.   Нотингем Форест 80 46 23 11 12 73 40 +33
  5.   Шефилд Јунајтед 75 46 21 12 13 63 45 +18
  6.   Лутон Таун 75 46 21 12 13 63 55 +8
7.   Мидлсбро 70 46 20 10 16 59 50 +9
8.   Блекбурн Роверс 69 46 19 12 15 59 50 +9
9.   Милвол 69 46 18 15 13 53 45 +8
10.   Вест Бромвич Албион 67 46 18 13 15 52 45 +7
11.   Квинс Парк Ренџерс 66 46 19 9 18 60 59 +1
12.   Ковентри Сити 64 46 17 13 16 60 59 +1
13.   Престон 64 46 16 16 14 52 56 -4
14.   Стоук Сити 62 46 17 11 18 57 52 +5
15.   Свонзи Сити 61 46 16 13 17 58 68 -10
16.   Блекпул 60 46 16 12 18 54 58 -4
17.   Бристол Сити 55 46 15 10 21 62 77 -15
18.   Кардиф Сити 53 46 15 8 23 50 68 -18
19.   Хал Сити 51 46 14 9 23 41 54 -13
20.   Бирмингем Сити 47 46 11 14 21 50 75 -25
21.   Рединг (-6) 41 46 13 8 25 54 87 -33
  22.   Питерборо Јунајтед 37 46 9 10 27 43 87 -44
  23.   Дарби Каунти (-21) 34 46 14 13 19 45 53 -8
  24.   Барнсли 30 46 6 12 28 33 73 -40

Легенда:

      Промоција во Премиер лига на Англија 2021-2022
  Се квалификува за плејофот за промоција во Премиер лига на Англија 2021-2022
      Испаѓа во Лига Еден 2021-2022

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај две или повеќе екипи да завршат со еднакви бодови, рангирањето ќе се одреди според следниве критериуми:
 • гол-разлика
 • поголем број на постигнати голови
 • меѓусебни дуели
 • поголем број на победи
 • поголем број на постигнати голови во гости
 • фер-плеј
 • бараж

Санкции:

На Дарби Каунти му биле одземени 21 бод.[15]
На Рединг му биле одземени 6 бодови.[16]

ПлејофУреди

  Полуфинале Финале
                     
3    Хадерсфилд Таун 1 1 2  
6    Лутон Таун 1 0 1  
    3    Хадерсфилд Таун 0
  4    Нотингем Форест 1
4    Нотингем Форест 2 1 3 (3)
5    Шефилд Јунајтед 1 2 3 (2)  

ПолуфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Хадерсфилд Таун   2-1   Лутон Таун 1-1 1-0
Нотингем Форест   3-3 (3-2 пен)   Шефилд Јунајтед 2-1 1-2

Финале на плејофотУреди

29 мај 2021
16:30 BST
Хадерсфилд Таун   0-1   Нотингем Форест Вембли, Лондон
Гледачи: 80,019
Судија: Џонатан Мос
Извештај

Статистика и наградиУреди

Индивидуална статистикаУреди

 
Александар Митровиќ, најдобар стрелец со 43 гола.

Листа на стрелциУреди

Гол Играч Клуб
43   Александар Митровиќ   Фулам
29   Доминик Соланке   Борнмут
22   Бен Бреретон   Блекбурн Роверс
22   Џоел Пиро   Свонзи Сити
22   Андреас Вајман   Бристол Сити
18   Карлан Грант   Вест Бромвич Албион
18[б 1]   Бренан Џонсон   Нотингем Форест
17   Виктор Ѓекереш   Ковентри Сити
16   Елајџа Адебајо   Лутон Таун
16   Емил Рис Јакобсен   Престон
 1. 2 голa во плејофот

НаводиУреди

 1. „Take a closer look 20/21 Kit“. Barnsley F.C. 17 July 2020. Посетено на 28 July 2020.
 2. „BLUES AGREE PRINCIPAL PARTNERSHIP WITH BOYLESPORTS“. Birmingham City F.C. 3 June 2019. Архивирано од изворникот на 2019-06-04. Посетено на 2022-05-11.
 3. „Rovers secure ground-breaking shirt sponsorship with Recoverite Compression“. 29 August 2020.
 4. AFC Bournemouth 🍒 [@afcbournemouth] (1 September 2020). „New @UmbroUK third kit ✅ New front of shirt sponsor ✅ All three kits will be available for pre-order tomorrow, full details coming 🙌 t.co/SZiUfeXuFi“ (Tweet) (англиски). Посетено на 29 December 2020 – преку Twitter.
 5. „MANSIONBET UNVEILED AS PRINCIPAL SPONSOR“. Bristol City.
 6. „Derby County Announce Umbro Kit Deal“. Посетено на 12 June 2017.
 7. „NEWS: Coventry City announce BoyleSports as the Club's New Principal Partner!“. Coventry City F.C. 20 August 2020.
 8. „Millwall announce Huski Chocolate as new principal partner“. Millwall FC. Посетено на 21 June 2019.
 9. „🤝 Select Car Leasing become new Principal Partner of Reading Football Club“. 11 June 2021.
 10. „Swans sign Joma for new campaign“. swanseacity.com. Архивирано од изворникот на 4 June 2016. Посетено на 3 May 2016.
 11. „SWANSEA UNIVERSITY BECOME SWANS' NEW FRONT OF SHIRT SPONSOR“. swanseacity.com. 19 August 2020. Посетено на 19 August 2020.
 12. „Fulham Welcomes World Mobile As Principal Partner“. Fulham F.C. 27 July 2021.
 13. „UTILITA ON THE FRONT OF TOWN'S SHIRTS FOR THREE YEARS!“. Huddersfield Town A.F.C. 31 March 2021.
 14. Buckingham, Philip (August 25, 2020). „Hull City announce new sponsor to pave the way for kit launch“. HullLive.
 15. Squadra penalizzata di 21 punti per irregolarità finanziarie: „EFL statement: Derby County“ (англиски). Посетено на 22 септември 2021.
 16. Squadra penalizzata di 6 punti per decisione della Federazione

Надворешни врскиУреди