ФК Санкт Гален

ФК Санкт Гален е швајцарски фудбалски клуб од градот Санкт Гален. Моментално се натпреварува во Швајцарската Супер лига, највисокото ниво на швајцарскиот фудбал.

Швајцарија Санкт Гален
FC St. Gallen logo.svg
Основан19 април 1879
СтадионАФГ Арена
Санкт Гален, Швајцарија
(Капацитет: 19,568)
СопственикШвајцарија Долф Фрих
ТренерЛуксембург Џеф Сајбене
ЛигаШвајцарска Супер лига
2021/225., Супер лига
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот е основан во 1879 година и е најстариот клуб во Швајцарија. Во својата долга историја двапати ја освоиле титулата во швајцарското првенство во сезоните 1903-04 и 1999-00, а еднаш го освоиле и Купот на Швајцарија во 1969 година.

Својте домашни натпревари ги игра на АФГ Арена, која има капацитет од 19,568 седечки места.

Бои и амблемиУреди

Официјалните бои на клубот се зелена и бела ( ).

Досега клубот променил 6 амблеми. Последниот е воведен во 2008 година.

ТитулиУреди

1903-04, 1999-00.

1969.

1978.

2009, 2012.

Надворешни врскиУреди