Пула е најголем град во округот Истра, Хрватска. Се наоѓа во јужниот дел на полуостровот Истра, со население од 57.460 (2011). Како и остатокот од регионот, е познат по својата блага клима, мирно море и недопрена природа. Градот има долга традиција на производство на вино, риболов, бродоградба, и туризам. Пула, исто така, е административен центар на Истра уште од времето на Стар Рим.

Пула
Град
Pula
Поглед од воздух
Поглед од воздух
Знаме на ПулаГрб на Пула
Пула is located in Хрватска
Пула
Пула
Локација во Хрватска
Координати: 44°52′N 13°51′E / 44.867° СГШ; 13.850° ИГД / 44.867; 13.850
ДржаваХрватска
ЖупанијаИстарска жупанија
Управа
 • ГрадоначалникБорис Милетиќ
Површина
 • Град51,65 км2 (1,994 ми2)
 • Земјишна41,59 км2 (1,606 ми2)
 • Вода10,09 км2 (390 ми2)  19.54%
Надм. вис.&1000000000000003000000030 м
Население (2011)
 • Град57.460
 • Густина11/км2 (29/ми2)
 • Метро130,000
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број52100
Повикувачки број052
Мреж. местоpula.hr

Историја уреди

 
Катедралата во Пула

Две години по 1945 година, Пула беше управувана од страна на Сојузната Воена Влада за Окупираните Територии. Пула формира енклава во рамките на повторно создадената Југославија, окупирана од страна на бригадите на САД и Велика Британија. Истра беше поделена на окупациони зони додека регионот официјално беше обединет во Социјалистичка Федеративна Република Југославија, на 15 септември 1947 година, со мировниот договор во Париз.

Градот стана дел од Социјалистичка Република Хрватска, со ратификација на договорот за мир во Париз на 15 септември 1947 - кој, исто така, создаде слободна територија Трст, која на крајот ѝ беше вратена на Италија. Првично, населението на Пула беше 45.000 кое во голема мера беше составено од Италијанци. Сепак, во периодот меѓу декември 1946 и септември 1947 година, поголемиот дел од италијанските жители избегаа во Италија за време на Истарскиот егзодус. Потоа, хрватското име на градот - Пула, стана официјално име (претходно беше Пола). По распадот на Југославија во 1991 година, Пула е дел од Република Хрватска.

Географија и клима уреди

Градот лежи на под седум рида на внатрешната страна на широк залив и во природно заштитена порта (длабoкa до 38 метри) отворена на северозапад со два влеза: од морето и преку каналот Фажана.

Денес, географската област Пула изнесува 5.165 хектари, 4159 хектари на земјиште и 1.015 хектари на море, граничи на север со островите Св. Јеролим и Козада, населбите Штињан и Вели Брх и шумата Шијанич; од исток местата Монтесерпо, Валмаде, Бусолер и Велдебек; од југ со комерцијалното пристаниште Веруда и островот Веруда; и од запад Верудела, Лунгомаре и Музил.

Зачувано од север со планински синџир на Алпите, како и внатрешнaта висорамнина, климата е средоземна, многу пријатна, со највисока температура на воздухот во просек 24 °C во текот на август и најниска просек од 6 °C, во јануари. Летата се топли обично во текот на денот и ладни во вечерните часови, иако некои чудни модели на топлотен бран се, исто така, честа појава.

Нормално, има многу влага во воздухот. Температурата над 10 °C трае повеќе од 240 дена во годината. Постојат два различни вида на ветрови тука - Бура, носи студ и јасни временски услови од север во зимскиот период, а Југо носи дожд во текот на летото. Маестрал е летно ветре кое дува од внатрешноста кон морето.

Како и остатокот од регионот, Пула е познат по својата блага клима, мирното море и недопрената природата со просек од сончеви денови од 2316 часа годишно или 6,3 часа дневно, со просечна температура на воздухот од 13,7 °C, 6.1 °C во февруари и 26,4 °C во јули и август) и морска температура од 7 °C до 26 °C.

Население уреди

Населението на пошироката област на Пула изнесува 90.000, а во градот 57.460 жители. Етничката структура ја сочинуваат:

Туризам уреди

Природната убавина на Пула се околните села и тиркизната вода на Јадранот кој направи градот да биде меѓународно популарно одредиште за летен одмор. Бисерот во близина е Националниот парк Бриони посетен од голем број светски водачи, бидејќи тоа е летна резиденција на Јосип Броз Тито. Римски куќи и храмови уште лежат закопани кај земјоделските области и по должината на брегот на десетици околни рибарски и земјоделски села. Крајбрежните води нудат плажи, риболов, нуркање (потонатиот брод на античките римски галии и Првата светска војна), воени бродови, нуркање од карпа, едрење и недопрени мали заливи и острови.

Пула е крајната точка на EuroVelo 9 велосипедска патека која се протега од Гдањск на Балтичко Море преку Полска, Чешка, Австрија, Словенија и Хрватска.

Можно да се следат стапалки на диносаурус во близина на брегот на морето; некои поважни откритија се направени на непозната локација во близина на Бале.

Сообраќај уреди

 
Бродоградилиште на островот Уљаник

Пула имаше електрични трамвајски систем во почетокот на XX век. Таа била изградена во 1904 година, како дел од економската преродба на Пула за време на Австроунгарското владеење. По Првата светска војна, за време на фашистичката власт, потребата за трамвајски превоз не беше потребна и конечно беше затворена во 1934 година.

Аеродромот се наоѓа североисточно од Пула, и служи за домашни и меѓународни одредишта. Слично како и аеродромот во Риека, не е големо меѓународно одредиште. Сепак, ова е веројатно да се промени со нискобуџетната авиокомпанија Ryanair која почна со летови до Пула од ноември 2006 година и Jet2, кои нудат летови од Њукасл, Бирмингем, Глазгов, Лидс, Белфаст, Манчестер. Во близина се и меѓународните аеродроми во Трст, Загреб, Љубљана. Постојат директни летови во Пула од Лондон и Даблин во текот на целата година и неколку други големи аеродроми во Западна Европа во текот на летото.

Железничкиот сообраќај работи северно од Пула до Словенија, меѓутоа линија останува исклучена од остатокот на мрежата на Хрватски железници. Плановите за тунел на "алката што недостасува" меѓу оваа линија и од Риека постоеле многу години, и покрај започнувањето на работата на овој проект досега, никогаш не започнал проектот.

Автобусите ја служат Пула со широк спектар на локални, домашни и меѓународни локации и работат од големиот автобуски терминал на работ до центарот на градот. Автобуските се предводени од компанијата Pulapromet. Постои, исто така, една директна линија од Пула до Трст, особено во пролет / лето.

Надворешни врски уреди