Отвори го главното мени
Полуостров од типот томболо

Полуостров е копнена површина, опколена со вода од три страни.[1] Полуостровот е секогаш поврзан со главното копно.

Полуострови во светотУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. полуостров“ - Дигитален речник на македонскиот јазик

Надворешни врскиУреди