Празник во Рим

Празник во Рим е романтична комедија од 1953 година која ја раскажува приказната за една млада принцеза што при една службена посета во Рим побегнува и се спријателува со еден циничен американски новинар кој отпрво од новото познанство бара само спектакуларна приказна, но со тек на време сфаќа дека се заљубил во неа.

„Празник во Рим“
Roman holiday.jpg
Промотивен постер за филмот
РежисерВилијам Вајлер
ПродуцентВилијам Вајлер
СценаристДалтон Трамбо (приказна)
Јан МекЛелан Хантер и Џон Дајтон (сценарио)
НастапуваатГрегори Пек
Одри Хепберн
Еди Алберт
МузикаЏорџ Орик
Виктор Јанг
КинематографијаХенри Алекан
Франц Планер
МонтажаРоберт Свинк
ДистрибутерParamount Pictures
Премиера27 август 1953
Времетраење118 минути
ДржаваСАД САД
ЈазикАнглиски
Буџет$1,500,000 (про.)

Во филмот Празник во Рим американската публика за првпат ја запознава Одри Хепберн, англиска глумица со белгиско потекло, која за улогата во овој филм ќе добие и оскар за најдобра женска улога. Покрај Одри Хепберн, во главните улоги се појавуваат и Грегори Пек и Еди Алберт.

УлогиУреди

НаградиУреди

Освоени наградиУреди

НоминацииУреди

Надворешни врскиУреди