Холандски во 7 лекции

Холандски во седум лекции, во оригинал Nederlands in 7 lessen е филм продуциран во Холандија во 1948. Филмот е значаен по тоа што е првиот филм во кој се појавува Одри Хепберн во една мала улога на стјуардеса. Иако во нејзината филмографија, тој е запишан како краток филм, „Internet Movie Database“ (Филмската база на податоци на Интернет) тврди дека тој има времетрање од 79 минути. Всушност, скратен е на 39 минути само за англиското издание.

„Холандски во седум лекции“
AudreyNederlandzeven.jpg
Одри Хепберн во сцена од филмот
РежисерЧарлс Хугенот ван дер Линден
Хајнц Јозефсон
СценаристЧарлс Хугенот ван дер Линден
Хајнц Јозефсон
Премиера1948
Времетраење79 минути
ДржаваХоландија Холандија
ЈазикХоландски, Англиски

Надворешни врскиУреди