Час за децата


Час за децата е филмска адаптација од 1961 година на истоимената драма напишана од Лилиан Хелман. Режирана е од Вилијам Вајлер а глумат Одри Хепберн, Ширли Меклејн и Џејмс Гарнер.

„Час за децата“
The childrens hour poster.jpg
Оригинален филмски постер
РежисерВилијам Вајлер
ПродуцентПомошен продуцент:
Роберт Вајлер
Продуцент:
Вилијам Вајлер
СценаристДрама:
Лилиан Хелман
Адаптација:
Лилиан Хелман
Сценарио:
Џон Мајкл Хејс
НастапуваатОдри Хепберн
Ширли Меклејн
Џејмс Гарнер
МузикаАлекс Норт
КинематографијаФранц Планер
МонтажаРоберт Свинк
ДистрибутерRKO Radio Pictures
Премиера19 декември 1961
Времетраење107 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$ 3,600,000

Кратка содржинаУреди

Марта Доби (Ширли МекЛејн) и Керен Рајт (Одри Хепберн), кои се запознале кога имале седумнаесет години, поседуваат училиште за девојки. Керен е свршена за Џо (Џејмс Гарнер), доктор, со кого конечно, откако училиштето почнува да прави профит, закажуваат ден за свадба. Но токму тогаш, Марта станува љубоморна. Откако наслушнува низа расправии, едно одмаздољубиво девојче Мери почнува да шири гласини дека двете жени се во афера. Животот на Марта и Керен е уништен, затоа што родителите ги земаат девојките дома, училиштето се затвора, а Џо почнува да се прашува за вистинскиот однос меѓу нив.

Награди и номинацииУреди

Филмот е номиниран за пет „оскари“ и за три „златни глобуси“ во 1962 година.

Надворешни врскиУреди