Шарада (филм)

Шарада е филм од 1963 година режиран од Стенли Донен. Во главните улоги се појавуваат Кери Грант и Одри Хепберн. Жанровски, се простира во три категории: трилер, романса и комедија.

„Шарада“
Charade movieposter.jpg
Оригинален филмски постер
РежисерСтенли Донен
ПродуцентСтенли Донен
Главни улогиКери Грант
Одри Хепберн
Волтер Матау
Џејмс Кобурн
Џорџ Кенеди
МузикаХенри Манчини
КинематографијаЧарлс Ланг
ДистрибутерUniversal Pictures
Премиера САД 5 декември 1963
Времетраење113 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Шарада'

Филмот е значаен по своето сценарио, особено по умните дијалози меѓу Грант и Хепберн, по локацијата (Париз), по музиката на Хенри Манчини, како и по анимираниот наслов на Морис Бајндер.

Филмот често е ословуван со титулата „најдобриот хичкоковски филм што Хичкок го нема направено“.

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: