Шарада е филм од 1963 година режиран од Стенли Донен. Во главните улоги се појавуваат Кери Грант и Одри Хепберн. Жанровски, се простира во три категории: трилер[4] , романса и комедија.

„Шарада“
Оригинален филмски постер
РежисерСтенли Донен[1]
ПродуцентСтенли Донен
Главни улогиКери Грант
Одри Хепберн
Волтер Матау
Џејмс Кобурн
Џорџ Кенеди
МузикаХенри Манчини
КинематографијаЧарлс Ланг
ДистрибутерUniversal Pictures
Премиера САД 5 декември 1963
Времетраење113 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет$3 милиони[2]
Бруто заработка$13.4 милиони[3]
Шарада'

Филмот е значаен по своето сценарио, особено по умните дијалози меѓу Грант и Хепберн, по локацијата (Париз), по музиката на Хенри Манчини, како и по анимираниот наслов на Морис Бајндер.

Филмот често е ословуван со титулата „најдобриот хичкоковски филм што Хичкок го нема направено“.[5]

Наводи уреди

  1. „Charade“. Turner Classic Movies. Посетено на November 7, 2022.
  2. Walker, Alexander (1974). Hollywood, England. Stein and Day. стр. 341.
  3. „Movie: Charade“. The Numbers. Посетено на 14 November 2011.
  4. Предлошка:AFI film
  5. Greydanus, Steven D. „Charade“. Decent Films. Посетено на April 27, 2015.

Надворешни врски уреди

 
Викицитат има збирка цитати поврзани со: