Приказната за калуѓерката

Приказната за калуѓерката е драма-филм од 1959 година.

„Приказната за калуѓерката“
Nun story.jpg
Оригинален филмски постер
РежисерФред Цинеман
ПродуцентХенри Бланк
СценаристРоберт Андерсон
според романот на Кетрин Хулм
Главни улогиОдри Хепберн
Питер Финч
Едит Еванс
Пеги Ешкрофт
МузикаФранц Вексман
КинематографијаФранц Планер
ДистрибутерWarner Bros.
Премиера1959
Времетраење149 минути
Држава САД

Заснован врз истоимениот роман на Кетрин Хулм, филмот ја раскажува приказната за Сестра Лука (ја игра Одри Хепберн), млада жена која режава да замине во манастир но има потешкотии да го прифати новиот и да го жртвува својот претходен живот.

Надворешни врскиУреди