Приказната за калуѓерката

Приказната за калуѓерката е драма-филм од 1959 година.

„Приказната за калуѓерката“
Оригинален филмски постер
РежисерФред Цинеман
ПродуцентХенри Бланк
СценаристРоберт Андерсон
според романот на Кетрин Хулм
Главни улогиОдри Хепберн
Питер Финч
Едит Еванс
Пеги Ешкрофт
МузикаФранц Вексман
КинематографијаФранц Планер
ДистрибутерWarner Bros.
Премиера1959
Времетраење149 минути
Земја САД
Буџет$3.5 милиони[1]
Бруто заработка$12.8 милиони[1]

Заснован врз истоимениот роман на Кетрин Хулм, филмот ја раскажува приказната за Сестра Лука (ја игра Одри Хепберн), млада жена која режава да замине во манастир но има потешкотии да го прифати новиот и да го жртвува својот претходен живот[2] .

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Box Office Information for The Nun's Story. The Numbers. Retrieved December 16, 2013.
  2. „The Nun's Story (1959)“. Turner Classic Movies. Посетено на October 15, 2011.

Надворешни врски

уреди