Робин и Мериан е филм од 1976 година со Шон Конери во улога на Робин Худ, Одри Хепберн[1] како Лејди Мериан, Никол Вилијамсон како Малиот Џон, Роберт Шо како Шерифот од Нотингем и Ричард Харис како Крал Ричард.

„Робин и Мериан“
Оригинален театарски постер
РежисерРичард Лестер
ПродуцентДенис O'Дел, Ричард Шепард, Реј Старк
СценаристЏејмс Голдман
Главни улогиШон Конери, Одри Хепберн, Роберт Шо, Никол Вилијамсон
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера11 март 1976
Времетраење106 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет£5,000,000

Наводи уреди

  1. Watters, Jim (12 April 1976). „The Voice, The Neck, The Charm“. Cover Story. People. том 5 no. 14.

Надворешни врски уреди