Таинствени луѓе е наслов на филм од 1952 година, со Одри Хепберн во нејзината прва поважна улога (малку пред нејзиното откривање од страна на Холивуд за Празник во Рим). Возбудлива приказна во која Хепберн настапува во улога на балерина која напорно вежба. Во филмот глуми и Валентина Кортезе како жена која е сведок на случајното убиство на еден гледач од страна на група атентатори.

„Таинствени луѓе“
Одри Хепберн во свој елемент
РежисерТоролд Дикинсон
ПродуцентСидни Кол
СценаристТоролд Дикинсон
Волфганг Вилхелм
Главни улогиОдри Хепберн
Валентина Кортезе
Серџ Раџиани
Чарлс Голднер
МузикаРоберто Герхард
КинематографијаГордон Дајнс
МонтажаПитер Танер
ДистрибутерLippert Pictures Inc.
ПремиераОбединето Кралство 5 февруари 1952[1]
САД 29 август
Времетраење96 минути
ЗемјаОбединето Кралство Англија
ЈазикАнглиски
Бруто заработка£60,000[2]

Наводи

уреди
  1. The Times, Friday 8 Feb. 1952, page 2, col. 1: Opera And Ballet - Picture Theatres. Retrieved 2015-04-20
  2. Harper, Sue; Porter, Vincent (2003). British Cinema of The 1950s The Decline of Deference. Oxford University Press USA. стр. 285.

Надворешни врски

уреди