Зелени палати е американска романтична авантура од 1959 година, режирана од Мел Ферер. Заснован врз романот од 1904 година Зелени Палати на Вилијам Хенри Хадсон, филмот ја раскажува приказната за Рима (ја игра Одри Хепберн која во тоа време е венчана за Ферер), девојче од џунглата кое се вљубува во еден случаен патник игран од Ентони Перкинс.

„Зелени палати“
РежисерМел Ферер
ПродуцентЕдмунд Грејнгер
СценаристВилијам Хенри Хадсон (роман)
Дороти Кингсли
Главни улогиЕнтони Перкинс
Одри Хепберн
МузикаБронислау Капер
Хајтор-Вила Лобос
Сидни Кутнер (непризнат)
КинематографијаЏозеф Рутенберг
ДистрибутерMetro-Goldwyn-Mayer
Премиера19 мај 1959
Времетраење104 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет$3,288,000[1]
Бруто заработка$2,390,000[1][2]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „The Eddie Mannix Ledger“. Los Angeles: Margaret Herrick Library, Center for Motion Picture Study. Наводот journal бара |journal= (help).
  2. Domestic take see "1959: Probable Domestic Take", Variety, 6 January 1960, p 34.

Надворешни врски

уреди