Љубов на пладне

Љубов на попладне е романтична комедија од 1957 година, во која играат Одри Хепберн, Гери Купер и Морис Шевалије, режирана од Били Вајлдер.

„Љубов на попладне“
Love in the afternoon43.jpg
РежисерБили Вајлдер
ПродуцентБили Вајлдер
СценаристБили Вајлдер
И.А.Л. Дајмонд
Главни улогиГери Купер
Одри Хепберн
Морис Шевалије
Ван Дуд
Премиера30 јуни 1957
Времетраење130 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски

Надворешни врскиУреди