Почекај додека се стемни

Почекај додека се стемни е филмска екранизација на истоименото дело на Фредерик Нот од 1967 година[4], режирано од Теренс Јанг со Одри Хепберн, Алан Аркин и Ричард Крена во главните улоги[5]. За својата изведба во овој филм, Хепберн е номинирана за оскар и Златен глобус за најдобра глумица. Филмот е рангиран на десеттото место на списокот на Bravo 100 најстрашни филмски моменти[6].

„Почекај додека се стемни“
Филмски постер 1967
РежисерТеренс Јанг
ПродуцентМел Ферер[1]
СценаристРоберт Хауард-Карингтон
Главни улогиОдри Хепберн
Алан Аркин
Ричард Крена
ДистрибутерWarner Bros.
Премиера26 октомври 1967
Времетраење107 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет$3 милиони[2]
Бруто заработка$17.5 милиони[3]

Наводи

уреди
  1. „Wait Until Dark“. Turner Classic Movies. Посетено на March 3, 2016.
  2. Hannan, Brian (2016). Coming Back to a Theater Near You: A History of Hollywood Reissues, 1914–2014. Jefferson, North Carolina: McFarland & Company. стр. 178. ISBN 978-1-4766-2389-4.
  3. „Wait Until Dark, Box Office Information“. The Numbers. Посетено на March 8, 2012.
  4. Crowther, Bosley (1967-10-27). „The Screen:Audrey Hepburn Stars in 'Wait Until Dark'. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2022-05-16.
  5. 'Wait Until Dark': Terence Young's Terrifyingly Effective Suspense Thriller with Brilliant Audrey Hepburn and Alan Arkin“. Cinephilia & Beyond (англиски). 2017-06-03. Посетено на 2022-05-16.
  6. „The 100 Scariest Movie Moments: 100 Scariest Moments in Movie History - Official Bravo TV Site“. Bravo. Архивирано од изворникот на 2006-07-13.

Надворешни врски

уреди