Војна и мир (филм)

Војна и мир од 1956 година на Кинг Видор е првата филмска верзија на еден од најпознатите романи Војна и мир на Лав Толстој[1],[2].

„Војна и мир“
War and peace 1956.jpg
ДВД обвивка
РежисерКинг Видор
ПродуцентДино де Лаурентис
Карло Понти
СценаристБриџит Боланд
Роберт Вестербај
Кинг Видор
Марио Камерини
Енио де Кончини
Иво Перили
Лав Толстој (роман)
Главни улогиОдри Хепберн
Хенри Фонда
Мел Ферер
МузикаНино Рота
КинематографијаЏек Кардиф
МонтажаЛео Катозо
ДистрибутерParamount Pictures
Премиера21 август 1956
Времетраење208 минути
ЈазикАнглиски/Италијански
Буџет$6,000,000 (проценка)

НаводиУреди